Sulfinpyrazone (oral yol) tanımlama ve marka isimleri

Sülfinpirazon, kanda aşırı miktarda ürik asitten kaynaklanan kronik gut (gut artrit) tedavisinde kullanılır. İlaç, ekstra ürik asidi vücuttan atarak çalışır. Sülfinpirazon gut tedavisi görmez, ancak bir kaç ay süreyle kullandıktan sonra gut ataklarını önlemeye yardımcı olabilir. Bu ilaç, yalnızca gut ataklarını almaya devam ettiğiniz sürece önlemeye yardımcı olacaktır.

Sülfinpirazon bazen vücutta çok fazla ürik asit varsa ortaya çıkabilecek diğer tıbbi problemleri önlemek veya tedavi etmek için kullanılır.

Alerjiler

Sulfinpyrazone, doktorunuz tarafından belirlenen diğer koşullar için de kullanılabilir.

Sülfinpirazon yalnızca doktorunuzun reçetesiyle birlikte temin edilebilir.

Bu ürün aşağıdaki dozaj formlarında mevcuttur

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Bu ilaç için aşağıdakiler düşünülmelidir

Bu ilaca veya diğer ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmiş iseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Kapsül; Tablet

Bu ilaçlarla ilgili çalışmalar sadece erişkin hastalarda yapılmıştır ve diğer yaş gruplarında kullanılan çocuklarda sulfinpirazon kullanımını karşılaştıran özel bir bilgi yoktur.

Pediyatrik

Birçok ilaç, özellikle yaşlı insanlarda incelenmemiştir. Bu nedenle, genç yetişkinlerde yaptıklarıyla aynı şekilde çalıştıkları veya yaşlı insanlarda farklı yan etkilere veya sorunlara neden olup olmadıkları bilinmeyebilir. Yaşlılarda sulfinpyrazone kullanımını diğer yaş gruplarında karşılaştıran özel bir bilgi yoktur.

Geriyatrik

Emzirirken bu ilacı kullanırken bebek riskini belirlemek için kadınlarda yeterli bir çalışma yoktur. Emzirirken bu ilacı almadan önce olası risklere karşı potansiyel faydaları tartın.

Emzirme

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Bu ilacı aldığınızda, aşağıda listelenen ilaçlardan herhangi birini alıp almadığınızı uzmanınızın bildirebilmesi özellikle önemlidir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Bu ilacı aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak genellikle tavsiye edilmez, ancak bazı durumlarda gerekebilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

İlaç etkileşimleri

Diğer Etkileşimler

Diğer Tıbbi Sorunlar

Bu ilacı aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak, bazı yan etkilerde artma riskine neden olabilir, ancak her iki ilacın kullanılması da sizin için en iyi tedavi olabilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. İlaçlarınızı gıda, alkol veya tütünden kullanma konusunda sağlık uzmanınızla görüşün.

Dozlama

Diğer tıbbi problemlerin varlığı bu ilacın kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Kayıp doz

Sülfinpirazon midenizi rahatsız ettiyse, yiyecekle birlikte alınabilir. Bu işe yaramazsa, bir antasid alınabilir. Mide rahatsızlığı (mide bulantısı, kusma veya mide ağrısı) devam ederse doktorunuza danışın.

Depolama

Sülfinpirazonun sana yardım etmesi için, doktorunuz tarafından düzenli olarak alınması gerekir.

Sülfinpirazonu ilk kullanmaya başladığınızda, böbreklerdeki ürik asit miktarı büyük oranda artar. Bu, bazı insanlarda böbrek taşlarına neden olabilir. Bunu önlemeye yardımcı olmak için, doktorunuz her gün en az 10-12 tam bardak (her biri 8 ons) sıvı içmenizi veya idrardan daha az asit elde etmek için başka bir ilaç almanızı isteyebilir. Doktorunuzun talimatlarını çok dikkatli takip etmeniz önemlidir.

Gutta sülfinpirazon alan hastalar için

Bu tıbbın dozu farklı hastalar için farklı olacaktır. Doktorunuzun emirlerini veya etiket üzerindeki talimatları izleyin. Aşağıdaki bilgiler sadece bu ilacın ortalama dozlarını içerir. Dozunuz farklıysa, doktorunuz size bunu söylemediği sürece bunu değiştirmeyin.

Aldığınız ilacın miktarı ilacın gücüne bağlıdır. Ayrıca, her gün aldığınız dozların sayısı, dozlar arasında izin verilen süre ve ilacı aldığınız süreye ilacı kullandığınız tıbbi problem bağlıdır.

Bu ilacın bir dozunu kaçırırsanız, mümkün olan en kısa sürede alınız. Bununla birlikte, bir sonraki dozunuz için hemen hemen vaktiniz varsa, kaçırılan dozu atlayın ve normal doz programınıza dönün. Doz dozlarını ikiye katlama.

İlacı, ısı, nem ve direkt ışıktan uzakta oda sıcaklığında kapalı bir kapta saklayın. Donmaya devam edin.

Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın.

Eski ilaçları veya ilaçları artık kullanmaya devam etmeyin.

Doktorunuz, bu ilacın istenmeyen etkilere neden olmadığından emin olmak için düzenli ziyaretlerinizdeki ilerlemenizi kontrol etmelidir.

Herhangi bir tıbbi test yapmadan önce, sorumlu kişiye bu ilacı kullandığınızı söyleyin. Bazı testlerin sonuçları sülfinpirazondan etkilenebilir.

Gut için sülfinpirazon kullanan veya vücuttan ürik asit çıkarmaya yardımcı olan hastalar için

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza danışın.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse en kısa sürede doktorunuza danışın.

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.