Sulfapyridine (oral yol) önlemleri

Düzenli ziyaretlerde doktorunuzun ilerlemenizi kontrol etmesi çok önemlidir. Bu ilaç, özellikle uzun süre alındıysa, kan sorunlarına neden olabilir.

Belirtileriniz birkaç gün içinde düzelmezse veya kötüleşirse doktorunuza danışın.

Sulfapyridine kan sorunlarına neden olabilir. Bu sorunlar bazı enfeksiyonlara, iyileşme yavaşlığına ve diş eti kanamasına neden olabilir. Bu nedenle, düzenli diş fırçaları, diş ipi ve kürdan kullanırken dikkatli olmalısınız. Kan sayımları normale dönünceye kadar dişhekimliği çalışmaları ertelenmelidir. Tedavi sırasında uygun ağız hijyeniyle (ağız bakımı) ilgili sorunuz varsa doktorunuzla veya diş hekiminizle görüşün.

Sulfapyridine cildinizin normalden daha güneş ışığına karşı daha duyarlı olmasına neden olabilir. Kısa süre güneş ışığına maruz kalma, ciltte kızarıklık, kaşınma, kızarıklık veya ciltteki diğer renk değişikliklerine veya şiddetli güneş yanığına neden olabilir. Bu ilacı almaya başladığınızda

Bu ilacı bıraktıktan sonra aylarca güneş ışığına veya güneş lambalarına daha hassastır. Güneşten şiddetli bir reaksiyonunuz varsa doktorunuza danışın.

Herhangi bir tıbbî test yaptırmadan önce bu ilacı aldığınızı doktorunuza bildirin. Pankreas işlevi için bentiromid (örneğin Chymex) testinin sonuçları bu tıbptan etkilenir.