Sülfametoksazol / trimetoprim intravenöz

Sülfametoksazol / trimetoprim için kullanır

Terapötik Sınıf: Sülfonamid Kombinasyonu

Farmakolojik Sınıf: Folik Asit Antagonisti

Sülfametoksazol / trimetoprim kullanmadan önce

Kimyasal Sınıf: Sülfonamid

Sülfametoksazol ve trimetoprim kombinasyonu bir antibiyotiktir. Birçok çeşit enfeksiyona neden olan bakterileri ortadan kaldırarak çalışır. Sülfametoksazol / trimetoprim soğuk algınlığı, grip veya diğer virüs enfeksiyonlarında çalışmaz.

Sülfametoksazol / trimetoprim yalnızca doktorunuzun reçetesiyle birlikte verilir.

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Sülfametoksazol / trimetoprim için aşağıdakiler düşünülmelidir

Sülfametoksazol / trimetoprim veya diğer ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmiş iseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Bugüne kadar yapılan uygun çalışmalar, 2 aydan büyük çocuklarda sülfametoksazol ve trimetoprim kombinasyonunun kullanımını sınırlayacak pediatrik spesifik problemler göstermedi. 2 aydan küçük bebekler için güvenlik ve etkililik saptanmamıştır.

Bugüne kadar yapılan uygun çalışmalar, yaşlılarda sülfametoksazol ve trimetoprim kombinasyonunun kullanımını sınırlayacak geriatrik spesifik problemler göstermedi. Bununla birlikte, yaşlı hastaların, yaşla ilgili böbrek veya karaciğer problemleri olması daha olasıdır; bu, sülfametoksazol ve trimetoprim kombinasyonu alan hastalar için doz ayarlaması gerektirebilir.

Sülfametoksazol / trimetoprim’in doğru kullanımı

Kadınlarda yapılan araştırmalar, bu ilacı emzirirken bebeğe kullandıklarında en az risk taşıdığını düşündürmektedir.

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Sülfametoksazol / trimetoprim kullanırken, aşağıda listelenen ilaçlardan herhangi birini alıp almadığınızı sağlık profesyonelinizce bilmek önemlidir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle sülfametoksazol / trimetoprim kullanılması önerilmez. Doktorunuz size bu ilaçla tedavi etmemeye karar verir veya aldığınız diğer ilaçlardan bazılarını değiştirmeye karar verebilir.

Sulfametoksazol / trimetoprim’i aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak genellikle tavsiye edilmez, ancak bazı durumlarda gerekebilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Sulfametoxazole / trimethoprim’i aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak, bazı yan etkilere neden olabilir, ancak her iki ilacın kullanılması da sizin için en iyi tedavidir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Sülfametoksazol / trimetoprim’i aşağıdakilerden herhangi biriyle kullanmak genellikle tavsiye edilmez, ancak bazı durumlarda kaçınılmaz olabilir. Birlikte kullanıldığında, doktorunuz dozu değiştirebilir veya sülfametoksazol / trimetoprim kullanım sıklığını değiştirebilir veya size yiyecek, alkol veya tütün kullanımı hakkında özel talimatlar verebilir.

Diğer tıbbi problemlerin varlığı sülfametoksazol / trimetoprim’in kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Bir hemşire veya diğer eğitimli sağlık uzmanları sülfametoksazol / trimetoprim verecektir. Sülfametoksazol / trimetoprim damarlarınızdan birine yerleştirilen bir iğne ile verilir.

Sülfametoksazol / trimetoprim’in düzgün çalışıp çalışmadığından emin olmak için doktorunuzun düzenli ziyaretlerinizdeki ilerlemenizi kontrol etmesi çok önemlidir. İstenmeyen etkileri kontrol etmek için kan testleri gerekebilir.

Hamileyken sulfametoksazol / trimetoprim kullanmak doğmamış bebeğinize zarar verebilir. Hamilelikten kaçınmak için etkili bir doğum kontrol yöntemini kullanın. İlacı kullanırken hamile kaldıysanız, derhal doktorunuza bildirin. İlaç kullanırken emzirmeyin.

Nadiren, sülfametoksazol / trimetoprim ciddi yan etkilere neden olmuştur. Cildinizde kızarıklığa başlarsanız veya ciddi cilt reaksiyonları geçirdiğini düşünüyorsanız, hemen doktorunuzu veya hemşiresini arayın. Ciddi bir reaksiyon belirtileri, ciltte kızarıklık, çok soluk veya sarı renkte cilt rengi, mor-beyaz noktalı cilt, boğaz ağrısı, ateş, kas ağrısı, öksürük ve solunum sıkıntısı içerebilir.

Karın veya mide kramplarınız varsa, şişkinlik geçiriyorsanız, kanlı, mide bulantısı veya kusma veya alışılmadık yorgunluk veya zayıflık hissi verebilecek sulu ve şiddetli ishal varsa hemen doktorunuza danışın. Bunlar ciddi bağırsak enfeksiyonu semptomları olabilir.

Sülfametoksazol / trimetoprim, anafilaksi de dahil olmak üzere ciddi alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Anafilaksi hayatı tehdit edici olabilir ve acil tıbbi müdahale gerektirir. Döküntüleriniz varsa, kaşıntı, yüz, dilde ve boğazda şişme, nefes darlığı, nefes darlığı veya enjeksiyonu aldıktan sonra göğüs ağrısı yaşıyorsanız hemen doktorunuza danışın.

Herhangi bir tıbbi test yaptırmadan önce, sorumlu tıbbi doktora sülfametoksazol / trimetoprim kullandığınızı söyleyin. Bazı testlerin sonuçları sülfametoksazol / trimetoprimden etkilenebilir.

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuzla veya hemşirenizle görüşün.

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Sülfametoksazol / trimetoprim kullanırken alınması gereken önlemler

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.

Kullanılabilirlik Rx Sadece reçete

Gebelik Kategorisi D Olumlu risk belirtisi

CSA Çizelgesi N Kontrollü bir ilaç değil

Onay Tarihi Takvim FDA’da uyuşturucu tarihi

İdrar Yolu Enfeksiyonu siprofloksasin, amoksisilin, doksisiklin, Augmentin, Levaquin

Sulfametoxazole / trimethoprim Yan Etkiler

Bakteriyel Deri Enfeksiyonu Bakteri, sülfametoksazol / trimetoprim, tetrasiklin topikal, Bactrim DS, basitrasin topikal, Septra

Bakteriyel Enfeksiyon siprofloksasin, amoksisilin, doksisiklin, azitromisin, metronidazol, Augmentin

Sinüzit prednizon, siprofloksasin, amoksisilin, azitromisin, Augmentin, klindamisin

Sülfametoksazol / trimetoprim