Stevia

Yaygın isimler: Stevia, Paraguay’ın Sweet Leaf, Caa-he-é, Ca-a-yupi, Eira-caa ve Capim doce olarak da bilinir.

Etkinlik güvenliği derecelendirmesi

ÒÒ … Ethno ya da diğer etkinlik kanıtları.

Güvenlik derecelendirmesi

Stevia, Kuzey Amerika’nın güneyinde bulunan, ancak Orta Amerika, İsrail, Tayland ve Çin gibi bölgelerde ticari olarak yetiştirilen çok yıllık bir çalı. Yapraklar kullanılan bitkinin parçalarıdır. Stevia papatya (Asteraceae) ailesinin bir üyesidir.

Stevia, Güney Amerika’nın Guarani Kızılderililerine dayanan yüzlerce yıldır çayı tatlandırmak için kullanılıyor. Yüzlerce yıldır yerli Brezilyalılar ve Paraguayanlar da bitki yaprakları tatlandırıcı bir madde olarak kullandı. Avrupalılar 16. yüzyılda stevia hakkında bilgi verirken, araştırmacıların tatlandırıcı özelliklerini duydukları 20. yüzyılda bitkiye Kuzey Amerika ilgisi başladı. Paraguaylı botanikçi Moises Bertoni, 1900’lerin başında steviyi belgeledi. 1931’de bitkinin tatlılığından sorumlu olan Glikozitler keşfedildi. Stevia özleri, günümüzde Japonya ve Brezilya’daki gıda katkı maddeleri olarak kalorik olmayan bir tatlandırıcı olarak kullanılmaktadır. Bununla birlikte, ABD’de kullanım yalnızca ek durumla sınırlıdır.

Stevia yüzyıllardır doğal bir tatlandırıcı olarak kullanılmıştır. Bitki, S. rebaudina cinsine ait en yoğun tatlılığa sahip tatlı glikozitler (örn., Steviosid) içerir. Tatlandırıcı bir madde olarak Stevia, “şeker arzusunu” karşılamak için kilo verme programlarında iyi çalışır ve kalorisinde düşüktür. Japonlar, stevia yapraklarının en büyük tüketicileri ve soya sosu, şekerleme ve alkolsüz içecekler gibi aspartam ve sakarin yerine geçen gıdaları tatlandırmak için bitkiyi kullanıyorlar.

Bir tatlandırıcı ajan olarak kullanımına ek olarak, stevinin ayrıca hipotansif, hipoglisemik ve bakterisidal özelliklere sahip olduğu bulunmuştur. Bununla birlikte, araştırmalar herhangi bir durum için stevinin kullanımı ile ilgili hiçbir klinik veri ortaya koymuyor.

Stevia yaprağı, tatlandırıcı gıdalar için ad lib kullanılır.

Kontrendikasyonlar henüz tespit edilmemiştir.

Gebelikte ve laktasyonda emniyet ve etkinlik ile ilgili bilgi eksiktir.

Kimse belgelenmemiş.

Önemli kontrendikasyon, uyarı veya yan etki belgelendirilmemiştir.

Stevioside, çeşitli laboratuar hayvanlarının akut toksisite çalışmalarında toksik olmadığı bulunmuştur.

Referanslar