Std önleme araştırması: uluslararası bir çaba

Erkek Sünnet, STD Enfeksiyon Oranlarını Azaltmaya Yardımcı Oldu

Web’i Chlamydia Önlemeyi Geliştirmek İçin Kullanma

Bazı ortak cinsel yolla bulaşan hastalıklar (STD) iyileştirilebilirken diğerleri tedavi edilemez ancak tedavi edilemez. Bununla birlikte, herkes önlenebilir. Bu nedenle, bir grup araştırmacı birden fazla kurum ve kıtaya yayılmış olup, HIV ve diğer CYBH’ların kazanılması ve yaygınlaştırılması konusunda daha net bir anlayışa yönelmektedir. Onların çarpıcı sonuçları uluslararası sağlık kuruluşlarının dikkatini çekti ve potansiyel olarak halk sağlığı politikasını etkileyebilir.

1990’lı yılların sonundan itibaren, İmmünohütasyon Laboratuvarı Laboratuvarı (LIR), Halk Sağlığı Johns Hopkins Bloomberg Okulu ve Uganda’daki Rakai Sağlık Bilimleri Programı’ndan bir grup araştırmacı, HIV, klamidya ve genital herpesin teşhis ve önlenmesinde daha iyi yollar araştırdı. , Frengis, insan papillomavirüsü (HPV) ve belsoğukluğu. Ekibin araştırmalarının büyük bir bölümü Uganda’nın Rakai ilçesinde gerçekleşti; burada 12.000 kişiden oluşan bir grubun STD teşhisi ve önlenmesinde atılımlar yapıldı. Programın başında Johns Hopkins Global Health Merkezi direktörü ve LIR Uluslararası HIV / CYB Bölümü şefi Thomas Quinn, M.D., Yüksek Lisans görevlisidir.

Ronald Grey, MBBS, Yüksek Lisans ve Maria Wawer, MD, MHS, Johns Hopkins ve David Serwadda, MBCh.B., M.Med., MPK, Makerere’nin MPH tarafından 2005’te denetlenen bir Rakai çalışması Üniversite Sağlık Bilimleri Fakültesi, şaşırtıcı bir sonuç ortaya çıkardı: Cerrahi sünnet sonrasında, Rakai kohortundaki heteroseksüel erkekler, sünnet edilmemiş heteroseksüel erkek çalışma katılımcılarına kıyasla, HIV enfeksiyonu oranında yüzde 60 azalma gösterdi.

Sonuçlar o kadar belirgindi ki Dr. Quinn’in ekibi çalışmayı durdurdu ve kontrol grubuna sünnet önerdi. Etkili bir HIV önleme yöntemi olarak sünnetin bu şaşırtıcı kanıtı, Time dergisinin 2007’deki en büyük tıbbi atılımı oldu. Aynı yıl, Dünya Sağlık Örgütü ve Birleşmiş Milletler HIV / AIDS Ortak Programı, erkek sünnetini HIV’in yayılmasını azaltmanın etkili bir aracı olarak kabul ettiler.

Çalışmanın başarısı bir başka soruyu gündeme getirdi: Sünnet, herhangi bir ikincil sonuçlara sahip olacak mıydı? Araştırmacılar, başarılarını diğer yaygın CYBH’ler karşısında test etmeye karar verdiler ve sonuçlar eşit derecede umut vericiydi: Araştırmanın başında sünnet edilen erkekler, çoğunlukla genital herpilerden kaynaklanan genital ülsere ilişkin oranlarda yüzde 50’lik bir azalma ve yüzde 30’luk bir artışla Kansere neden olan HPV türleri de dahil olmak üzere, HPV oranlarında yüzde bir azalma. Yararlanma sünnetli erkeklerin eşlerine de uygulanmış: genital ülsere hastalığın yüzde 50’sinde bir azalma yanı sıra trikomoniasis ve bakteriyel vajinoz gibi diğer STD’lerde dramatik bir azalma.

Dr Quinn’in laboratuarı, ayrıca, klamidyayı teşhis etmeyi kolaylaştırmak için çalışıyor ve sonuç olarak, enfekte olmamış insanlar arasında önlenmesi daha kolay oluyor. Kadınlar arasında klamidyayı teşhis etmek için tipik bir yöntem, bir doktorun ofisinde pelvik bir muayene yöntemidir. Ancak Dr. Quinn’in laboratuarı Charlotte Gaydos’la birlikte çalışan Johns Hopkins’deki bulaşıcı hastalık profesörü Dr.PH, idrar veya kendiliğinden uygulanan vajinal veya penis sürüntü kullanan bir klamidya tarama yöntemi geliştirdi. Kullanışlı ve özel.

Araştırmacılar, evde yapılabilecekler de dahil olmak üzere yeni STD’ler için yeni geliştirilen testleri dağıtmak için web sitesini kullanmayı düşünüyorlar. Dr Quinn ve ekibi, STD’ler için böyle bir invaziv olmayan taramanın, STD’leri hastane ya da doktor ofisinin ötesinde kontrol etmek için halk sağlığı çabalarını genişletebileceğini ilk kez gösteren kişiler arasında yer aldı.