Std belirtileri: yaygın std ve belirtileri

Genital, anal ve yakınlardaki küçük kırmızı çarpmalar, kabarcıklar (veyaziküller) veya açık yaralar (ülserler); Genital bölgedeki ağrı veya kaşıntı, kalçalar ve iç uyluklar

Genital herpes semptomları

Oldukça bulaşıcı, genital herpes, cildinizdeki veya mukoza zarlarındaki küçük kopmalar yoluyla vücudunuza giren herpes simplex virüsünün (HSV) bir türü neden olur. HSV’li insanların çoğu, sahip oldukları şeyleri asla bilemezler çünkü işaretleri ya da belirtileri yoktur ya da belirtiler ve semptomlar çok hafiftir; bunlar fark edilmeden gitmektedir.

İnsan papilloma virüsü (HPV) enfeksiyonu ve genital siğil semptomları

İşaret ve belirtiler fark edildiğinde, ilk bölüm genellikle en kötü bölümdür. Bazı insanlar ikinci bir bölüm yapmazlar. Bununla birlikte, başkaları yıllardır tekrarlayan ataklara sahip olabilir.

Hepatit belirtileri

Mevcut olduğunda, genital herpes bulguları ve belirtileri aşağıdakileri içerebilir:

Sifiliz semptomları

Genital herpesin başlangıç ​​semptomu genellikle enfekte olmuş bir cinsel partnere maruz kaldıktan sonra birkaç hafta içinde başlayan ağrı veya kaşıntıdır. Birkaç gün sonra küçük kırmızı çarpmalar ortaya çıkabilir. Daha sonra patlarlar, sızdıran veya kanayan ülserler haline gelirler. Sonunda, kabukları oluşur ve ülser iyileşir.

Kadınlarda yaralar vajinal bölgede, dış genital bölgede, kalçalarda, anüste veya servikste patlar. Erkeklerde yaralar penis, skrotum, kalça, anüs veya uyluklarda veya tüpün içinde mesaneden penis (üretra) yoluyla görülebilir.

Ülserler idrara acı verebilir. Enfeksiyon ortadan kalkana kadar genital bölgede ağrı ve hassasiyet yaşayabilirsiniz. İlk bölüm sırasında, baş ağrısı, kas ağrıları ve ateş gibi grip benzeri belirti ve semptomların yanı sıra kasık şişmiş lenf nodlarına sahip olabilirsiniz.

Bazı durumlarda, yara mevcut değilken bile enfeksiyon aktif ve bulaşıcı olabilir.

Birincil sifiliz

HPV enfeksiyonu en sık görülen CYBE türlerinden biridir. Bazı formlar kadınları rahim ağzı kanseri riski altına sokar. Diğer formlar genital siğillere neden olur. HPV’nin genellikle hiçbir belirtisi veya belirtisi yoktur. Genital siğildeki belirti ve bulgular şunları içerir:

Sekonder sifiliz

Gizli sifiliz

Genital siğiller genellikle semptomlara neden olmaz. Genital siğiller çapı 1 milimetre kadar küçük olabilir veya büyük kümelere çarpabilir.

Kadınlarda genital siğiller vulva, vajina duvarları, dış genitaller ve anüs arasındaki alan ve serviks üzerinde büyüyebilir. Erkeklerde, penisin ucunda veya şaftında, skrotumda veya anüste oluşabilirler. Genital siğiller ayrıca, bir enfekte kişiyle oral seks yapmış birinin ağız veya boğazında da gelişebilir.

Hepatit A, hepatit B ve hepatit C, karaciğerinizi etkileyen tüm bulaşıcı viral enfeksiyonlardır. Hepatit B ve C en ciddi üç faktördür ancak her biri karaciğerinizin iltihaplanmasına neden olabilir.

Bazı insanlar asla belirti veya semptom geliştirmezler. Ancak, yapanlar için, belirtiler ve belirtiler birkaç hafta sonra ortaya çıkabilir ve aşağıdakileri içerebilir:

Frengi bakteriyel bir enfeksiyondur. Hastalık, cinsel organlarınızı, deri ve mukoza zarlarını etkiler; ancak beyniniz ve kalbiniz de dahil olmak üzere vücudunuzun diğer kısımlarını da içerebilir.

Frengi belirtileri ve semptomları dört aşamada (birincil, ikincil, gizli ve üçüncül) oluşabilir. Frengi olan hamile bir kadın doymayan bebeğe hastalığı geçtiğinde ortaya çıkan, konjenital sifiliz olarak bilinen bir durum da var. Doğuştan gelen sifiliz, hayatını tehdit eden, hatta sakat bırakıcı olabilir; bu nedenle, frenginin bulunduğu bir gebe kadın için tedavi edilmesi önemlidir.

Maruz kaldıktan sonra 10 günden üç aya kadar sürebilen frenginin ilk belirtisi, enfeksiyonun bulaştığı vücudunuzda genellikle cinsel organ, rektum, dilde veya dudakta ağrısız küçük bir ağrı (şans) olabilir. Tek bir şans tipik olmakla birlikte, birden fazla yara olabilir.

Boğaz genellikle tedavi edilmeksizin iyileşir ancak altta yatan hastalık kalır ve ikinci (ikincil) veya üçüncü (üçüncü derece) aşamada tekrar ortaya çıkabilir.

İkincil sifiliz işaretleri ve semptomları, şansın ortaya çıkmasından üç ila altı hafta sonra başlayabilir ve şunları içerebilir:

Tersiyer sifiliz

Bu belirtiler ve semptomlar birkaç hafta içinde tedavi edilmeksizin ortadan kaybolabilir veya bir yıl kadar uzun süre tekrar tekrar gelebilir.

Bazı insanlarda, gizli sifiliz denilen – hiçbir belirtinin mevcut olmadığı – bir dönem, ikinci aşamayı izleyebilir. Belirtiler ve semptomlar hiçbir zaman geri dönmeyebilir veya hastalık üçüncü basamağa kadar ilerleyebilir.

Tedavi edilmediğinde, frengi bakterileri yayılabilir, orijinal enfeksiyondan yıllar sonra ciddi iç organ hasarına ve ölüme neden olabilir.

Üçüncü frengi belirtileri ve semptomları arasında şunlar sayılabilir:

Frengi herhangi bir aşamada sinir sistemini etkileyebilir. Nörosifiliz hiçbir belirti veya bulguya neden olmayabilir veya

Bu veya diğer CYBE’lerden şüpheleniyorsanız veya birine maruz kalmış olmanız durumunda, test için doktorunuza danışın. Daha ciddi, potansiyel olarak hayatı tehdit eden sağlık sorunlarını önlemek veya ertelemek ve diğerlerine bulaşmasını önlemek için zamanında teşhis ve tedavi önemlidir.

Cinsel bölgede küçük, et renkli veya gri şişlikler; Birkaç karpuz şeklindeki sarhoş siğiller; cinsel organınızdaki kaşıntı veya rahatsızlık; cinsel ilişki ile kanama

Yorgunluk, bulantı ve kusma, Karaciğerinizin altında kaburgalarınızın altında sağ karın bölgesinde karın ağrısı veya rahatsızlığı, iştah kaybı, ateş, karanlık idrar, kas veya eklem ağrısı, kaşıntı, cildiniz ve beyazların sararması Gözlerinden (sarılık)

Ateş, büyümüş lenf düğümleri, yorulma ve belirsiz bir rahatsızlık duygusu, kusma ve ağrıyan vücudunuzun herhangi bir bölgesinde kızarık ya da kızılağaç kahverengi, kuruş boyu yaralar.

Doktorunu ziyaret et

Nörosifiliz

CYBE olduğundan şüirsensen doktoruna danışın

Koordinasyon eksikliği, uyuşukluk, paralizi, körlük, demans

Baş ağrısı, Davranış değişiklikleri, Hareket problemleri