Stavzor

Stavzor nedir?

Stavzor çeşitli nöbet bozukluklarını tedavi etmek için kullanılır. Bazen diğer nöbet ilaçlarıyla birlikte kullanılır.

Stavzor ayrıca, bipolar bozuklukla (manik depresyon) ilgili manik dönemleri tedavi etmek ve migren baş ağrılarını önlemek için kullanılır.

Stavzor, ​​bu ilaç rehberinde listelenmeyen amaçlar için de kullanılabilir.

Önemli bilgi

Hamileyseniz migren baş ağrısı önlemek için Stavzor kullanmayın.

Stavzor’u nöbetler veya manik ataklar için kullanırsanız: Doktorunuzun önerisi olmaksızın gebelik süresince ilacı kullanmaya başlamayın veya almayı bırakmayın. Stavzor doğmamış bir bebeğe zarar verebilir, ancak gebelik sırasında nöbet geçirmek hem anneye hem de bebeğe zarar verebilir.

Karaciğer hastalığı, üre döngüsü bozukluğu veya Alpers hastalığı veya Alpers-Huttenlocher sendromu (özellikle 2 yaşından küçük bir çocukta) gibi genetik bir rahatsızlığınız varsa Stavzor kullanmamalısınız.

Stavzor, ​​özellikle 2 yaşın altındaki çocuklarda ve genetik mitokondriyal bir bozukluğun yol açtığı karaciğer problemi olan kişilerde ölümcül olabilen karaciğer yetmezliğine neden olabilir.

Bu ilacı almadan önce

Bu ilacı kullanan kişinin karaciğer veya pankreas gibi erken belirtileri varsa, iştah kaybı, üst karın ağrısı (sırtına yayılabilir), devam eden bulantı veya kusma, koyu renk idrar, şişlik Yüz veya sarılık (cildin veya gözlerin sararması).

Valproik aside alerjiniz varsa veya varsa, Stavzor kullanmamalısınız.

karaciğer hastalığı

Bir üre siklüs bozukluğu; veya

Alpers hastalığı veya Alpers-Huttenlocher sendromu gibi genetik bir mitokondriyal (MYE-ayak-KON-dree-al) bozukluk, özellikle 2 yaşından küçük bir çocukta.

Stavzor, ​​özellikle 2 yaşın altındaki çocuklarda ve genetik mitokondriyal bir bozukluğun yol açtığı karaciğer problemi olan kişilerde ölümcül olabilen karaciğer yetmezliğine neden olabilir.

Stavzor’un sizin için güvenli olduğundan emin olmak için, var ise doktorunuza bildirin.

Bir genetik mitokondrial bozukluğun yol açtığı karaciğer sorunları

Depresyon öyküsü, zihinsel hastalık veya intihar düşünceleri veya eylemleri

Bir üre dönemi bozukluğunun bir aile öyküsü veya neden bilinmeyen bebek ölümleri; veya

HIV veya CMV (sitomegalovirüs) enfeksiyonu.

Stavzor’u ilk aldığında bazı gençlerin intihar düşünceleri var. Doktorunuz bu ilacı kullanırken düzenli ziyaretlerinizdeki ilerlemeyi kontrol etmeniz gerekecektir. Aileniz veya diğer bakım verenlerin ruh halinizdeki veya semptomlarındaki değişiklikler konusunda da uyanık olmaları gerekir.

Hamileyseniz migren baş ağrısı önlemek için Stavzor kullanmayın.

Stavzor’u nöbetler veya manik ataklar için kullanırsanız: valproik asit doğmamış bir bebeğe zarar verebilir veya doğum kusurlarına neden olabilir ve çocuğun hayatında daha sonra bilişsel yeteneği (akıl yürütme, istihbarat, problem çözme) etkileyebilir. Bununla birlikte, gebelik sırasında nöbet geçirilmesi hem anneye hem de bebeğe zarar verebilir. Doktorunuzun önerisi olmaksızın gebelik sırasında valproik asit almayı bırakmayın veya başlamayın.

Stavzor kullanırken efektif doğum kontrolü kullanın ve hamile kalırsanız derhal doktorunuza bildirin.

Nöbet kontrolü gebelik sırasında çok önemlidir. Nöbetlerin önlenmesinin faydası, Stavzor alarak ortaya çıkabilecek riskleri aşabilir. Hamilelik sırasında daha güvenli bir şekilde kullanılabilen başka nöbet ilaçları olabilir. Hamileyken Stavzor almayla ilgili doktorunuzun talimatlarını izleyin.

Valproik asit anne sütüne geçebilir ve emzirilen bebeğe zarar verebilir. Bu ilacı kullanırken emzirmemelisiniz.

Stavzor kapsüllerini doktorunuzun yaptığı gibi uygulayın. Reçetenizin etiketindeki tüm talimatları izleyin. Doktorunuz zaman zaman en iyi sonucu elde ettiğinizden emin olmak için dozunuzu değiştirebilir. Bu ilacı daha büyük veya daha küçük miktarlarda veya tavsiye edilenden daha uzun süre kullanmayınız.

Bu ilacı alırken bol su içirin. Her gün yeterli miktarda sıvı almazsan dozun değiştirilmesi gerekebilir.

Stavzor’u nasıl alayım?

Bu ilaç midenizi rahatsız ettiyse, yiyeceklerle birlikte alın.

Ezmeyin, çiğneyin, kırmayın veya geciktirici bir kapsül açmayın. Hepsini yutun.

Stavzor kullanırken, sık kan testlerine ihtiyacınız olabilir.

Tıbbi uyarı etiketi kullanın veya Stavzor’u aldığınızı belirten bir kimlik belgesi bulundurun. Sizi tedavi eden herhangi bir doktor, diş hekimi veya acil tıbbi bakım sağlayıcısı, nöbet ilaçları aldığınızı bilmelidir.

Kendinizi iyi hissederseniz bile aniden Stavzor’u kullanmayı bırakmayın. Aniden durmak ciddi, hayatı tehdit eden bir nöbete neden olabilir. Dozunuzu azaltmak için doktorunuzun talimatlarını izleyin.

Nem ve ısıdan uzakta oda sıcaklığında saklayın.

Hatırladığınız anda kaçırdığınız dozu alın. Bir sonraki dozunuz için neredeyse zaman, atlanan dozu atlayın. Unuttuğunuz dozu telafi etmek için ek ilaç kullanmayın.

Alkol tüketimi Stavzor’un bazı yan etkilerini artırabilir.

Stavzor düşüncelerinizi veya tepkileri azaltabilir. Dikkatli olmanızı gerektiren herhangi bir şey yaparsanız dikkatli olun.

Güneş ışınlarına veya bronzlaştırıcı yataklara maruz kalmaktan kaçının. Valproik asit sizi daha kolay güneş yanığı haline getirebilir. Dışarıda bulunduğunuzda koruyucu giysiler giyin ve güneş kremi (SPF 30 veya üstü) kullanın.

Stavzor’a karşı alerjik reaksiyon belirtileri varsa, acil tıbbi yardım alın: kovanlar; Ateş, şişmiş bezler, ağız yaraları, solunum zorluğu; Yüz, dudak, dil veya boğazda şişme.

Bir doz özledimse ne olacak?

Bu ilacı kullanan kişinin karaciğer veya pankreas gibi erken belirtileri varsa, iştah kaybı, üst karın ağrısı (sırtına yayılabilir), devam eden bulantı veya kusma, koyu renk idrar, şişlik Yüz veya sarılık (cildin veya gözlerin sararması).

Aşırı doz verdiysem ne olur?

Duygudurum veya davranış değişiklikleri, depresyon, anksiyete, panik atak, uykudan rahatsızlık gibi diğer yeni veya kötüleşen belirtileri doktorunuza bildirin veya itici, sinir bozucu, heyecanlı, saldırgan, huzursuz, hiperaktif (zihinsel veya fiziksel) , Ya da intihar hakkında düşünceler veya kendinize zarar vermek.

Diğer yan etkilerden herhangi birine sahipseniz derhal doktorunuzu arayın.

Ne kaçmalıyım?

Karışıklık, yorgunluk, soğukluk hissi, kusma, zihinsel durumunuzdaki değişim

Kolay morarma, alışılmadık kanamalar (burun, ağız veya diş etleri), mor veya kırmızı noktalar cildinizin altında

Şiddetli uykulu olma

Stavzor’un yan etkileri

Kötüleşen nöbetler

Şişmiş bezler, grip belirtileri, şiddetli karıncalanma veya uyuşma, kas güçsüzlüğü, göğüs ağrısı, ateşli yeni veya kötüleşen öksürük, zor nefes alma; veya

Şiddetli deri reaksiyonu – ateş, boğaz ağrısı, yüzünüzde veya dilinizdeki şişme, gözlerinizde yanma, cilt ağrısı, ardından kırmızı veya mor cilt döküntüsü (özellikle yüz veya üst vücutta) dökülür ve kabarcıklanma ve soyulmaya neden olur.

Ortak Stavzor yan etkileri şunları içerebilir:

Bulantı, kusma, mide ağrısı, hazımsızlık, kabızlık, ishal

Ateş, grip belirtileri, öksürük, boğaz ağrısı, hapşırma, burun akıntısı

Sinirlilik, depresyon, uyku sorunları (uykusuzluk)

Baş ağrısı, baş dönmesi, uyuşukluk, bellek sorunları, alışılmadık düşünceler

Döküntü, saç dökülmesi, morarma

Zayıflık, titreme, denge sorunları veya yürüme

Ellerinizde veya ayaklarınızın şişmesi

Görme problemleri, kulaklarınızda çınlama; veya

Iştahsındaki değişiklikler, kilo alımı.

Bu, yan etkilerin tam bir listesi değil, bazıları da ortaya çıkabilir. Yan etkileri hakkında doktorunuza danışın. Yan etkileri devlette hükümete bildirebilirsiniz-1088.

Diğer ilaçlar reçeteli ve tezahhandaki ilaçlar, vitaminler ve bitkisel ürünler de dahil olmak üzere valproik asit ile etkileşime girebilir. Her sağlık uzmanınıza, şimdi kullandığınız tüm ilaçları ve kullanmaya başladığınız veya kullanmayı bıraktığınız ilaçları bildirin.

15.02.2015-02-27, 12:43:08

Gebelik Kategorisi Çoklu Risk kullanıma bağlı

CSA Çizelgesi N Kontrollü bir ilaç değil

Onay Tarihi Takvim Hükümette uyuşturucu tarihi

Şizoaffektif Bozukluk Seroquel, Prozak, lityum, fluoksetin, Abilify, Lamictal

Stavzor’u başka hangi uyuşturucu etkileyecek?

Epilepsi gabapentin, Lyrica, Neurontin, Lamictal, Depakote, Keppra

Nöbetler diazepam, Valium, Topamax, Keppra, topiramat, levetirasetam

Stavzor (valproik asit)

Mania lityum, Depakote, risperidon, Risperdal, divalproeks sodyum, haloperidol