Sprycel (dasatinib) kullanır, dozaj, yan etkiler

Sprycel nedir

Sprycel, diğer kanser tedavileri etkili olmadığında, kronik miyeloid lösemi (KML) ve akut lenfoblastik lösemiyi (ALL) tedavi etmek için kullanılır.

Sprycel, bu ilaç rehberinde listelenmeyen amaçlar için de kullanılabilir.

Sprycel, vücuttaki kanser hücrelerinin büyümesini ve yayılmasını yavaşlatan bir kanser ilacıdır.

Önemli bilgi

Sprycel, vücudunuzun enfeksiyonlarla savaşmasına yardımcı olan kan hücrelerini azaltabilir ve kanınızın pıhtılaşmasına yardımcı olabilir. Bir enfeksiyon veya kanama daha kolay alabilirsiniz. Alışılagelmiş bir morarma veya kanama veya enfeksiyon belirtileri (ateş, titreme, vücut ağrıları) varsa doktorunuzu arayın.

Sprycel kullanan bazı insanlar, pulmoner arteriyel hipertansiyon (PAH) adı verilen nadir fakat ciddi bir durum geliştirmiştir. PAH derhal tedavi edilmezse geri döndürülemez olabilir ve bu durum ölümcül olabilir. PAH gelişme riskiniz konusunda doktorunuzla konuşun.

İlaç etiketinizdeki ve ambalajındaki tüm yönergeleri izleyin. Her sağlık uzmanınıza, kullandığınız tüm tıbbi durumlarınızı, alerjinizi ve tüm ilaçlarınızı bildirin.

Sprycel kullanan bazı insanlar, pulmoner arteriyel hipertansiyon (PAH) adı verilen nadir fakat ciddi bir durum geliştirmiştir. Akciğerlerinizdeki arterlerdeki kan basıncı yükseldiğinde PAH oluşur. Bu, kalbinizdeki akciğerlerden kan pompalamayı zorlaştırıyor ve kalpteki kasları da zayıflatıyor. PAH derhal tedavi edilmezse geri döndürülemez olabilir ve bu durum ölümcül olabilir. PAH gelişme riskiniz konusunda doktorunuzla konuşun.

Sprycel almadan önce

Sprycel’in sizin için güvenli olduğundan emin olmak için, var ise doktorunuza bildirin.

Zayıf bir bağışıklık sistemi (hastalığa veya bazı ilacı kullanarak)

karaciğer hastalığı

kalp hastalığı

Uzun QT sendromunun kişisel veya aile öyküsü

akciğer hastalığı; veya

Kandaki düşük potasyum veya magnezyum seviyeleri.

Sprycel tabletleri laktoz içerir. Laktozlara tolere edici değilseniz bu ilacı kullanmadan önce doktorunuzla konuşın.

Hamileyseniz Sprycel’i kullanmayın. Doğmamış bebeğe zarar verebilir. Tedavi sırasında hamile kalırsanız doktorunuza bildirin.

Bir erkek veya bir kadın olsanız da Sprycel’i alırken gebeliği önlemek için doğum kontrolünü kullanın. Dasatinib kullanımı her iki ebeveyn tarafından da doğum kusurlarına neden olabilir. Sprycel kullanan bir erkek, herhangi bir cinsel aktivite sırasında prezervatif kullanmalıdır.

Sprycel, ister erkek ister kadın olsun, doğurganlığı (çocuk yeteneğinizi) etkileyebilir.

Dasatinibin anne sütüne geçip geçmediği veya emziren bebeğe zarar verip vermeyeceği bilinmemektedir. Sprycel’i alırken emzirmemelisiniz.

Sprycel’i doktorunuzun yaptığı gibi uygulayın. Reçetenizin etiketindeki tüm talimatları izleyin. Doktorunuz zaman zaman en iyi sonucu elde ettiğinizden emin olmak için dozunuzu değiştirebilir. Bu ilacı daha büyük veya daha küçük miktarlarda veya tavsiye edilenden daha uzun süre kullanmayınız.

İlaç yemek olsun veya olmasın alabilirsin. Her gün aynı saatte ilaç alın.

Sprycel tableti ezmeyin, çiğneyin veya kırmayın. Hepsini yutun.

Yanlışlıkla kırılmış bir hap kullanmayın. Ezilmiş ya da kırılmış bir ilaçtan gelen ilaç gözleriniz, ağzınızda, burnunuzda veya derinizde tehlikeli olabilir. Bu gerçekleşirse, cildinizi sabun ve su ile yıkayın veya gözlerinizi suyla yıkayın. Doktorunuza veya eczacınıza, bozuk bir tableti veya kapsülü nasıl güvenle ele alacağınızı ve atacağınızı sorun.

Sprycel, vücudunuzun enfeksiyonlarla savaşmasına yardımcı olan kan hücrelerini azaltabilir ve kanınızın pıhtılaşmasına yardımcı olabilir. Kanınızın sıklıkla test edilmesi gerekecek. Kanser tedaviniz bu testlerin sonuçlarına dayanarak ertelenebilir.

Dozunuzu değiştirmeyin veya doktorunuzun önerisi olmadan Sprycel’i kullanmayı bırakın.

Nem ve ısıdan uzakta oda sıcaklığında saklayın.

Sprycel’i nasıl alayım?

Size verilen tüm hasta bilgilerini, ilaç kılavuzlarını ve talimat sayfalarını okuyun. Herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza veya eczacınıza sorun.

Lösemi için Sprycel’in Normal Erişkin Dozu

Kronik Faz CML; 100 mg oral yoldan günde bir kez; Terapinin süresi: Hastalığın ilerlemesi veya hasta toleranssız hale gelene kadar; Hızlandırılmış Faz CML, Myeloid veya Lenfoid Patlama Fazı CML, Ph + ALL; Ağızdan günde bir kez 140 mg; Terapinin süresi: Hastalığın ilerlemesi veya hastaya tahammül edilene kadar; Yorumlar; -Bu ilaç, terapötik etkinliği sağlamak ve olumsuz etkileri en aza indirgemek için en düşük etkili dozda kullanılmalıdır .; – Tam sitogenetik yanıt alınmasından sonra tedavinin kesilmesinin etkisi araştırılmamıştır; Kullanım Alanları: Kronik faz, hızlandırılmış faz veya miyeloid veya lenfoid patlama fazı Philadelphia kromozomu pozitif kronik miyelojen lösemi, Philadelphia kromozomu pozitif akut lenfoblastik lösemi

Hatırladığınız anda kaçırdığınız dozu alın. Bir sonraki dozunuz için neredeyse zaman, atlanan dozu atlayın. Unuttuğunuz dozu telafi etmek için ek ilaç kullanmayın.

Greyfurt ve greyfurt suyu dasatinib ile etkileşime girebilir ve istenmeyen yan etkilere neden olabilir. Sprycel kullanırken greyfurt ürünlerinin kullanımından kaçının.

Sprycel’i almadan önce veya sonra 2 saat içinde bir antasit atmaktan kaçının. Bazı antasitler vücudunuzun dasatinib emmesini güçleştirebilir.

Hastalanan veya enfeksiyona sahip insanlara yakın olmaktan kaçının. Enfeksiyon bulguları gelişirse derhal doktorunuza bildirin.

Dasatinib vücut sıvılarına (idrar, dışkı, kusma) geçebilir. Bakıcılar bir hastanın vücut sıvılarını temizlerken, kirlenmiş çöpleri veya çamaşırları tutarken veya bez değiştirirken lastik eldiven giymelidir. Eldivenleri çıkarmadan önce ve sonra eldivenleri yıkayın. Kirli giysileri ve çarşafları diğer çamaşırlardan ayrı olarak yıkayın.

Sprycel’e alerjik reaksiyon belirtileri varsa acil tıbbi yardım alın: kovanlar; Solunum zorluğu; Yüz, dudak, dil veya boğazda şişme.

Pulmoner arteriyel hipertansiyon (PAH) belirtileri varsa hemen doktorunuzu arayın;

Yorgun veya nefes darlığı (hafif egzersizle bile olsa)

Sprycel doz bilgileri

Ayaklarınızın veya bacaklarınızda şişme

Bir doz özledimse ne olacak?

Mavi renkli dudaklar ve cilt; ve

Duygusal bir his, sanki sizden de geçebiliriz.

Aşırı doz verdiysem ne olur?

Varsa hemen doktorunuzu arayın

Nefes aldığınızda ağrı, hızlı kalp atış hızı, nefes darlığı hissediyorum (özellikle yatarken)

Ağnınız göğsünüzde, sol tarafta veya göğüs kemiğinizin arkasında

Sprycel’i alırken nelere dikkat etmeliyim?

Hızlı kilo alma (özellikle yüzünüzde ve orta bölgede)

Soluk cilt, hafif başlı hissetmek, kolay morarma, olağandışı kanama (burun, ağız, vajina veya rektum), cildinizin altında mor veya kırmızı noktalar olmak üzere düşük trombosit veya kırmızı kan hücreleri

Düşük beyaz küre sayısı – ateş, şişmiş dişetleri, ağrılı ağız yaraları, yutulduğunda ağrı, deride yaralar, soğuk algınlığı veya grip belirtileri, öksürük; veya

Kanama diğer belirtileri – kanlı veya katranlı dışkılar, öfkelenen kan veya kusma, kahve gerekçesiyle, konfüzyon, baş ağrısı, konuşma problemleri, aşırı güçsüzlük veya uyku hali gibi görünüyor.

Ortak Sprycel yan etkileri şunları içerebilir:

Şişme, kanama, kan hücresi bozuklukları

solunum problemleri

Baş ağrısı, yorgunluk

Mide bulantısı, diyare; veya

Hafif cilt döküntüsü.

Bu, yan etkilerin tam bir listesi değil, bazıları da ortaya çıkabilir. Yan etkileri hakkında doktorunuza danışın. Yan etkileri devlette hükümete bildirebilirsiniz-1088.

Birçok ilaç dasatinib ile etkileşime girebilir. Olası tüm etkileşimler burada listelenmemiştir. Sprycel tedavisi sırasında özellikle ilaç kullanmaya başladığınız veya kullandığınız her ilaç hakkında doktorunuza bilgi verin

Alfentanil veya fentanil (Abstral, Actiq, Duragesic, Fentora, Lazanda, Subsys)

Deksametazon

Ergotamin

Nefazodon

Pimozid

Sarı Kantaron

Bir antibiyotik – klaritromisin, rifampin, telitromisin

Antifungal ilaçlar – itrakonazol, ketokonazol

Kan inceltici – varfarin, Coumadin, Jantoven

Sprycel yan etkileri

HIV / AIDS ilacı – atazanavir, indinavir, nelfinavir, ritonavir, sakinavir

Organ nakli reddi önlemek için ilaç – siklosporin, sirolimus, takrolimus

Sprycel’i etkileyen başka ilaçlar nelerdir?

Sprycel (dasatinib)

Nöbet ilacı – karbamazepin, fenobarbital, fenitoin; veya

Mide asit redüktörleri – simetidin, esomeprazol, famotidin, lansoprazol, omeprazol, ranitidin, Prevacid, Prilosec, Pepcid, Zantac ve diğerleri.

Bu liste tam değildir ve birçok başka ilaç Sprycel ile etkileşime girebilir. Buna reçeteli ve reçetesiz ilaçlar, vitaminler ve bitkisel ürünler dahildir. Sizi tedavi eden herhangi bir sağlık uzmanına tüm ilaçlarınızın bir listesini verin.

14.03.2015-09-29, 6:23:03 AM.

Gebelik Kategorisi D Olumlu risk belirtisi

CSA Çizelgesi N Kontrollü bir ilaç değil

Onay Tarihi 09 yılı hükümetin onayladığı 2006

Kronik Myelojen Lösemi hidroksiüre, Gleevec, siklofosfamid, imatinib, Sitoksan, Hidre, sitarabin, Tasigna

Akut Lenfoblastik Lösemi metotreksat, Gleevec, imatinib, doksorubisin, merkaptopurin, Adriamisin, dasatinib, Trexall

Lösemi prednizon, triamsinolon, deksametazon, Decadron, Deltasone, sitarabin, Kenalog-40