Spontan koroner arter diseksiyonu (scad)

Spontan koroner arter diseksiyonu – bazen SCAD olarak anılır – kalpteki kan damarlarından birinde bir gözyaşı oluştuğunda nadir bulunan acil bir durumdur.

Spontan koroner arter diseksiyonu (SCAD) kalp kan akışını yavaşlatabilir veya bloke edebilir, kalp krizine, kalp ritmindeki anormalliklere ve ani ölümlere neden olabilir.

Spontan koroner arter diseksiyonu (SCAD) 30 ila 50 yaş arasındaki insanları etkileme eğilimi gösterir, ancak herhangi bir yaşta ortaya çıkabilir. Spontan koroner arter diseksiyonu (SCAD) geliştiren insanlar genellikle sağlıklıdır ve çoğu kişide yüksek tansiyon ve diyabet gibi kalp hastalığına yönelik risk faktörleri yoktur.

Spontan koroner arter diseksiyonu (SCAD), teşhis konulmazsa ve derhal tedavi edilmezse ani ölümle sonuçlanabilir. Bu nedenle, kalp krizi belirtileri ve semptomları yaşarsanız – kalp krizi riski taşımadığını düşünüyorsanız bile- acil müdahale isteyin.

Spontan koroner arter disseksiyonu (SCAD) belirtileri ve belirtileri arasında

Göğüs ağrısı yaşıyorsanız veya kalp krizi geçirdiğinizden şüpheleniyorsanız derhal doktorunuzu veya yerel acil durum numaranızı ziyaret edin. Acil tıbbi servislere erişiminiz yoksa, birini en yakın hastaneye götürün. Kendinizi yalnızca son çare olarak kullanın.

Spontan koroner arter diseksiyonuna (SCAD) neden neyin açık olmadığı.

Ne zaman bir doktor görmelisin

Etkilenen artere özel boya enjekte etmek

Spontan koroner arter disseksiyonu (SCAD), arterin içinde yüzeysel bir yırtılmaya neden olur. Arterin iç katmanları dış katlardan ayrıldığında, katmanlar arasındaki alan kan dolaşabilir. Biriken kan basıncı kısa gözyaşı dökümünü daha uzun sürebilir. Ve katmanlar arasına sıkışan kan kan pıhtısı oluşturabilir.

Spontan koroner arter diseksiyonu (SCAD), arterden kalbe doğru kan akışını yavaşlatabilir, bu da kalbi daha zor hale getirir. Veya arter kan akışı tamamen kesilebilir, böylece kalp kasını ölür (kalp krizi).

Damar içi görüntüleri oluşturma

Doktorlar ve araştırmacılar spontan koroner arter diseksiyonu (SCAD) yaşayan insanlar arasında bazı benzerlikler buldu. Bu faktörlerin hastalığa neden rol oynadığı açık değildir. Ortak faktörler şunları içerir:

Arterleri görmek için gelişmiş görüntüleme kullanma

Bazı insanlarda, başarılı tedaviye rağmen spontan koroner arter diseksiyonu (SCAD) tekrar ortaya çıkabilir. Başlangıçtaki spontan koroner arter diseksiyonundan (SCAD) sonra veya yıllar sonra tekrarlanabilir.

İlaçlar

Doktorlar neden spontan koroner arter diseksiyonunun (SCAD) tekrar ettiği ve kimlerin nüksetme ihtimali yüksek olduğunu araştırıyorlar.

Arteri açık tutacak bir stent koymak

Çoğu durumda, spontan koroner arter diseksiyonu (SCAD) acil bir durumdur. Göğüs ağrısı yaşıyorsanız veya kalp krizi geçirdiğinizden şüpheleniyorsanız derhal doktorunuzu veya yerel acil durum numaranızı ziyaret edin.

Hasar gören damarın atlanması için ameliyat

İlk teşhişinizden sonraki günlerde, durumunuzla ilgili birçok sorunuz olması muhtemeldir. Doktorlarla yapılan toplantılar kısa olabilir ve genellikle kapatılacak çok zemin vardır, sorularınızı yazarak hazırlamak iyi bir fikirdir. Zamanın bitmesi durumunda onları en önemli unsurlardan en azından önemli kişilere sırala.

Sormak isteyebileceğiniz bazı sorular şunlardır:

Doktorunuza sormak için hazırladığınız sorulara ek olarak, meydana gelen diğer soruları sormaktan çekinmeyin.

Spontan koroner arter diseksiyonunu (SCAD) teşhis etmek için kullanılan testler ve prosedürler, anormallik bulguları aramak için atardamarınızın resimlerini oluşturmayı içerir.

Kalp kateterizasyonu ve koroner anjiyografi adı verilen bir dizi prosedür sırasında doktorlar, arterlerinize özel bir boya enjekte ederek görüntüleme testlerine gireceklerdir. Boya arterlerinize ulaşabilmek için doktorlar, genellikle bacağınızda veya kolunuzdaki bir artere uzun ince bir tüp (kateter) takın ve tüpü kalpteki arterlere bağlayın.

Boya bırakıldıktan sonra doktorlar, arter resimlerini oluşturmak için X-ışınları kullanır. X-ışınları, spontan koroner arter diseksiyonunun (SCAD) onaylanmasına yardımcı olan bir arterde anormallikler gösterebilir.

Koroner anjiyogramdan sonra, kateterden ve etkilenen atardamarın içine resim çekebilmek için başka araçlar takılabilir. Bu görüntüleme testleri aşağıdakileri içerebilir:

Görüntüler, doktorların spontan koroner arter disseksiyonunu (SCAD) doğrulamasına yardımcı olan ve tedavi kararlarını yönlendirmek için bilgi toplayan bir arterde anormallikler gösterebilir.

Bir kardiyak bilgisayarlı tomografi (BT) anjiyografi taraması sırasında, şeker kamışı şeklindeki bir makinedeki bir masanın üzerinde uzanırsınız. Makine içindeki bir X-ışını tüpü vücudunuz etrafında döner ve kalplerinizin ve göğsünüzdeki görüntüleri toplar ve arterlerinizde anormallik gösterebilir. Diğer testler ve prosedürlere ek olarak kardiyak BT anjiyografi kullanılabilir.

Sürekli bakım

Spontan koroner arter diseksiyonu (SCAD) tedavisinin amacı hasarlı arterdeki yırtıkları onarmak ve kalbinize kan akışını geri kazandırmaktır.

Sizin için en iyi hangi tedaviler, durumunuza bağlıdır, arterdeki yırtıkların büyüklüğü ve yeri, yaşadığınız herhangi bir belirti veya semptom gibi. Mümkün olduğunca doktorlar, hasar gören damarın invaziv prosedürlerle onarılması yerine tek başına iyileşmesine izin verir.

Spontan koroner arter diseksiyonundan (SCAD) sonra, doktorunuz kalbinize kan akışını düzeltmek için ilaç önerebilir. İlaçlar arasında

Bazı insanlar için, ilaçlar spontan koroner arter disseksiyonu (SCAD) belirtilerini rahatlatabilir. Bu gibi durumlarda, daha ileri tedaviyi bırakmak mümkün olabilir. Göğüs ağrısı veya başka semptomlar devam ederse, başka tedavilere gerek duyulabilir.

Spontan koroner arter diseksiyonunuz (SCAD) kalbe giden kan akışını engellediyse veya ilaçlar göğüs ağrınızı kontrol altına almazsa, doktorunuz açık tutmak için arterinizin içine küçük bir ağ gözü borusu (stent) yerleştirmenizi önerir. Bir stent, kalbinize kan akışını düzeltmeye yardımcı olur.

Stentin konumlandırılması için doktorlar, genellikle bacağınızda veya kolunuzdaki bir artere uzun ince bir tüp (kateter) takın ve tüpü kalpteki arterlere bağlayın. Kateter, röntgen filmleri veya diğer görüntüleme testleri kullanılarak hasar görmüş artere yönlendirilir.

Süzülmüş balon içeren bir tel kateterden atardamarın gözyaşı içine geçirilir. Daha sonra balon şişirilir, stenti arter duvarlarına karşı genişletir. Stent, arteri açık tutmak için bırakılmıştır.

Diğer tedaviler işe yaramadıysa veya bir arterde birden fazla gözyaşı varsa, doktorunuz kanın kalbinize ulaşması için yeni bir yol yaratması için ameliyat önerebilir.

Koroner arter bypass greftleme, bacağınız gibi vücudunuzun bir başka bölümünden bir kan damarının alınmasını içeren bir prosedürdür. O kan damarı hasarlı arterinin çevresine kan akışı yönlendiren yere dikilir.

Spontan koroner arter diseksiyonu (SCAD) tedavinizden sonra, doktorunuz diğer sağlık problemlerini düzeltmenize ve önlemeniz için diğer bakım türlerini önerebilir. Bunlar aşağıdakileri içerebilir:

Spontan koroner arter diseksiyonu (SCAD), beklenmedik ve şok edici bir tanı olabilir. Durum ciddi ve korkutucu semptomlara neden olabilir ve kalp hastalığı için az risk faktörü taşıyan kişileri sık sık etkiler.

Her kişi bir tanı ile baş etmenin kendi yolunu bulur. Zaman içinde sizin için neyin işe yaradığını bulacaksınız. O zamana kadar bunu deneyebilirsin.

Doktorunu ziyaret et