Siyah (nötr) kına tehlikeleri

Cildinize siyah dövme yapmayı teklif eden bir dükkan ya da durak yeri görüyorsanız, onu almak için cazip olmayın. Seni hayat boyu iz bırakabilir ve hayatı tehdit eden bir alerjik reaksiyon riski altına sokabilir.

Genellikle “siyah kına” ya da “nötr kına” dövmesi olarak adlandırılan bu desenler cildinize boyalı halde yurtdışında kolayca bulunur. Ayrıca İngiltere’de, festivallerde ve fuarlarda bulunabilir ve çevrimiçi satın alabilirler.

Ancak, bu geçici dövmelerde kullanılan siyah macun, yüksek düzeyde kimyasal bir boya içerebilir ve böylesine güçlü ve toksiktir ki cilt üzerinde bu şekilde kullanmak yasadışıdır.

Kına kına riski hamurun içerdiği bileşenlerde bulunur – özellikle de parafenilen diamin (PPD) diye bir kimyasal.

‘Kara kına’ riskleri

PPD yasal olarak AB’deki saç boyalarında kullanılabilir, ancak bu kullanım kesinlikle kontrol edilir.

Kozmetik, Tuvalet ve Parfümeri Derneği Genel Direktörü Dr. Chris Flower, şunları açıklıyor: “PPD, açık talimatların verildiği ve maksimum seviyenin yasalar tarafından kontrol edildiği kalıcı saç boyalarında güvenli ve yasal olarak kullanılmaktadır. Fakat siyah kına genellikle PPD içermektedir Yüksek seviyelerde, hızlı bir şekilde koyu renk vermek.

Siyah bir kına geçici dövme şeklinde cilde uygulandığında, PPD kimyasal yanıklara neden olabilir ve alerjik reaksiyonlara neden olabilir.

Genellikle kullanmak için güvenli olan gerçek kına, portakal rengi olup, kırmızı veya kahverengi tonuyla renklidir.

Dr Flower, herkesin siyah “dövme” den şüphelenilmesi gerektiğini söylüyor.

Gerçek kına asla siyah değil ama turuncu-kahverengi “dedi.” Çok karanlık geçici dövmelere dikkatle muamele edilmelidir.

Gerçek kına olup olmadığını nasıl anlarız?

British Skin Foundation’daki Lisa Bickerstaffe de buna katılıyor. “Bir ürün” kına “olarak tanımlanırsa rengi kontrol edin” diyor. “Kına kahverengi bir turuncu-kırmızı renktir, bu nedenle” siyah kına “ile geçici bir dövme önerilirse, gerçek bir kına değil, şüpheniz varsa uzak durun.

Çiçek ve Bickerstaffe, içerikler listesini okumanızı önerir. Ürünün PPD veya parafenilendiamin içeriyorsa kaçının. Ancak madde listesi doğru veya kapsamlı olmayabileceğinden, bu bile güvenliğin garantisi değildir.

İçeriğin hiçbir listesi yoksa, ürünü kullanmayın.

Herkesin kara kına tepkisi yoktur, ancak bunu yaparsanız acı verici olabilir.

İşaretler, yanma ya da karıncalanma gibi rahatsızlıktan, cildin acı verici batması, şişmesi, kızarıklık ve kabarcık hale gelmesine kadar uzanıyor “diyor Dr Flower.” Bu çok ciddi hale gelebilir ve dövmenin taslağında derinin kalıcı yara izine neden olabilir. .

PPD’den gelen kimyasal yanıklar

Böyle bir tepki alırsanız derhal bir doktora başvurun ve olanları anlatın.

“Eğer böyle bir dövme yaptırdıysanız, ya da daha önce bir tane döktüğünüz varsa ve eğer geçmişte saç boyasına tepki verip vermediğinizden bahsedin” diyor Dr. Flower.

“Muhtemelen kimyasal yanıklar ve muhtemelen alerjik reaksiyonlar için tedavi edileceksiniz.”

Eğer reaksiyon devam ederse veya daha da kötüleşirse, boyalı alan da enfekte olabileceğinden doktora gidin.

Ve sadece alerjik olabileceğiniz siyah kına dövmeleri değil. Bickerstaffe şu uyarıyı yapıyor: “Tepki, kontakt dermatite neden olabilir ve cildinizin gelecekte saç boyası gibi diğer PPD ürünlerine tepki vermeye daha duyarlı olacağı anlamına gelebilir.”

Katy’nin kara kına dövmesine alerjik reaksiyonunu okuyun.

Bir kara kına dövmesine tepki olarak verilen acılardan ve olası yaralanmalardan başka, PPD’ye duyarlı olma riski vardır.

PPD’ye duyarlı olma

Bu, ileride, hatta yıllar sonra tekrar PPD ile temasa girerseniz, çok ciddi bir alerjik reaksiyon yaşayabileceğiniz anlamına gelir. Allerjik reaksiyonlar zamanla daha da kötüleşebilir ve duyarlı hale geldiğinizin farkına bile varmayabilirsiniz.

Bu, daha önce kullandığı bir saç boyasına kötü bir alerjik reaksiyon geçirdiğinde trajik olarak 2012’de ölen İngiliz bir kadına aitti.

Julie McCabe’nin ölümüyle ilgili soruşturma, beş yıl önce yurt dışında bir kına dövmesi geçirdiğini duydu. O zamandan beri düzenli saç boyasını birkaç kez kullanmış ve kaşıntı ve kızarıklıklar gibi bazı reaksiyonlar yaşıyordu. Trajik olarak, saç boyasını son kullanışında çok ciddi bir anafilaktik reaksiyon geçirdi ve öldü.

Böyle ciddi bir reaksiyon nadirdir, ancak potansiyel bir tehlike.

Dr. Flower’a, “Kara kına geçici dövmesine tepki verecekseniz, PPD’ye alerjiniz olması muhtemeldir ve saçınıza renk vermeden önce çok dikkatli olmalısınız” diyor Dr. Flower.

Böyle bir dövme için tepki vermemiş olsanız bile, PPD’ye duyarlı olup olmadığınızı bilmeyeceksiniz; dolayısıyla onu bir daha karşılaştığınızda tepki verebilirsiniz – örneğin, saç renginde.

Özellikle Allergy Alert Testi ile ilgili olarak, saç boyası talimatlarını dikkatlice takip etmelisiniz.

Bickerstaffe PPD’ye duyarlı olup olmadığınızı test etmenizi önerir. “Cildiniz siyah kına tepki gösterse, o zaman doktorunuzdan veya dermatologunuzdan tavsiye ve yama testi isteyin” diyor.

Etikete bak

Düzeltme testi, tepkimenin PPD’ye bağlı olup olmadığını ve dolayısıyla saç boyasından kaçınmanız gerekip gerekmediğini belirlemenize yardımcı olur. Siyah kına tepki verdikten sonra kalıcı saç boyasını tekrar kullanmanız mümkün olmayacaktır.

PPD ayrıca kauçuklar ve mürekkepler de dahil olmak üzere diğer maddelerde bulunur; bu nedenle, günlük ürünlerde beklenmedik bir reaksiyona girdiyseniz ve tedavi arıyorsanız, doktorunuza veya eczacınıza PPD’ye duyarlılığınızı söyleyin.

Saç boyasında alerji testleri

PPD’ye hassaslaştığınızı biliyorsanız, PPD içeren herhangi bir saç boyası veya p-toluenediamin (PTD) gibi benzer boyaları kullanmayın.

Saçınızı boyamak için giderseniz, Dr Flower etikette neyin aranacağını açıklıyor: “Saç boyasının adı paketin içerdiği maddeler listesinde listelenmelidir – p-Fenilendiamin veya Toluen-2, 5-diamin.

Ayrıca, Avrupa’daki bu tür saç boyalarının etiketinde ‘Fenilendiaminler İçeriyor’ veya ‘Fenilendiaminler İçeren (toluenediaminler)’ dediği yasal bir gerekliliktir ve bunlar önlenmelidir.

Birleşik Krallık’taki her saç boyası ürününün, boyaya tepki gösterip gösteremeyeceğinizi görmek için bir Allergy Alert Testi gerçekleştirilmesi hakkında bilgi vermesi gerekmektedir. Bu testi önce boyayı kullanmış olsanız bile saç boyasını her seferinde yapmalısınız.

Dr Allergy Alert Testine tepki gösteriyorsanız, saçınıza renk atmamanız ve saçınızı renklendirmemeniz gerekir; üretici ile görüşmelisiniz “diyen Dr Flower,” Bir dermatolog, PPD’ye karşı alerji veya sensitizasyon teşhisi talep etse de Siyah bir geçici dövme veya Allergy Alert Testine tepki gözardı edilmemelidir.

‘Karanlık kına dövme korkunç kalıcı bir miras bıraktı’

Size yakın servisler

Saç boyası paketinde arama yapmanız için bir çağrı çizgisi veya yardım hattı numarası olacaktır. Dr Flower “Bu, üretici birinin ürününe tepki verdiğinin farkında olacağı anlamına geliyor” dedi.

Daha sonra, muhtemelen doktorunuzla iletişime geçmeyi içeren bir sonraki adıma hangi konularda daha fazla bilgi vereceğiniz konusunda daha fazla bilgi verebilirler.

Cildinizi ve gözlerinizi koruyun

Doktorunuz size, nedeni teşhis edebilecek, ona nasıl davranacağını ve gelecekteki reaksiyonları önlemenize yardımcı olabilecek bir dermatolog gibi bir deri uzmanına yön verebilir.

Araçlar tanıtımı

Geçmişte siyah bir geçici dövme yaptırdıysanız, endişelenmeyin. Başka bir şey almayın ve saç boyasını kullanırsanız talimatları, özellikle Allergy Alert Testini takip etmeyi unutmayın.

Allerjik reaksiyonların zamanla daha da kötüleşebileceğini unutmayın. Bunun anlamı, siz veya çocuğunuzun geçmişte hafif bir reaksiyon geçirmiş olsanız bile, gelecekteki herhangi bir reaksiyon daha şiddetli olabilir demektir.

Geçmişte böyle bir dövme yapmadıysanız, bu şekilde saklayın.

Çiçek karanlık bir kına geçici dövme yapmayın “diyor ve çocuğunuzun sizi ne kadar rahatsız ettiği önemli değilse, onlardan birine sahip olmalarına asla izin vermeyin.

Katy Borluvie’nin tatil yaptığı siyah kına geçici dövmesine alerjik bir tepki vermesi. Dövmesindeki yasadışı maddelerle ilgili zor yolu keşfetti.

Katy, Gambiya’da havuzun dövme duraklarını ziyaret ettiğini sürekli akışı ile fark etmiştim “diyerek şöyle devam etti:” Korsan kemiğimde kornada çizilmiş güzel bir desen elde etmek için bir an önce karar verdim. Gerçekten güzel görüneceğini düşündüm.

Bu pişman olduğum bir karartı, çünkü sonuçların ne olabileceğini bilmiyordum.

Katy tasarımında boyalı dövme sanatçısı istedi ama hemen yanan bir his hissetti ve bir şeylerin yanlış olduğunu biliyordu. Derisi sonra cildi kabarmıştı. Katy, “İnanılmaz derecede acılı ve hassastı ve korkunç görünüyordu” diyor.

Siyah kına içindeki siyah macunun PPD gibi toksik içerikler içerebileceğini bilmiyordum. Kına kana kana bulandıran şeyleri – cildime düz bir şekilde koymalarına izin verdim – duymak bile istememiştim – gerçekten riskli olabilir.

Katy’nin geçici dövmesinde PPD vardı ve kimyasala alerji geliştirdi. Önümüzdeki altı ay boyunca görünür bir yara izi vardı.

Katy der ki: “Saçlarımı herzaman renklendiriyordum, ancak şu anda PPD’ye karşı alerjim var, saçlarımı tekrar renklendirmek için çok korkuyorum. Saç derimde böyle bir reaksiyon almak istemiyorum. .

Dövme tepkisi sağlığımı başka şekillerde etkilemedi, ancak aptalca bir tatil eğlencesinin başka bir şey olduğu ortaya çıktı. Benim siyah kına dövmem, geçici bir şey olmalıydı, ama korkunç bir kalıcı mirasa bıraktı.

Katy’nin siyah kına dövmesi hakkında konuşmasını seyredin ve Kozmetik, Tuvalet ve Parfümeri Derneği’nden bu videodaki uzmanlardan bilgi alın.

Hizmetler

yer

15/04 /

15/04 /

Güneş ışınlarından (şezlonglar dahil) nasıl güvende olabileceğiniz ve cilt kanseri riskini nasıl azaltacağınız

Benlerin kontrol edilmesi gerekip gerekmediğini öğrenin

Ortak cilt koşullarını tanımayı öğrenirler