sırasında rh sensitizasyon gebelik-ne olur

Eğer hemen önce ya da yüksek riskli olayından sonra Rh immün globulin verilir sürece, bu tür düşük, amniyosentez, kürtaj, dış gebelik veya doğum gibi, bir Rh-pozitif ceninin kana duyarlı olma şansına sahip.

Geçmişte Rh duyarlı olan varsa fetüs Rh pozitif kan olması daha muhtemeldir, çünkü yakından Rh-pozitif ortağı ile herhangi bir gebelik sırasında izlenmesi gerekir. Rh-pozitif fetus yanıt olarak, bağışıklık sistemi hızla plasentayı ve fetal kırmızı kan hücrelerini yok edebilir IgG antikorları, gelişebilir. Rh-pozitif fetus ile sonraki her gebelik fetus için daha ciddi sorunlara neden olabilir. (Kan uyuşmazlığı denilen, yenidoğan, ya da eritroblastosis fetalis hemolitik hastalık) ortaya çıkan fetal hastalık ağır hafif olabilir.

Geçmişte Rh duyarlı varsa, Rh-negatif fetüs bir bağışıklık reaksiyonu tetikleyebilir olamaz.

Hafif Rh hastalığı muhtemelen yumuşak fetal anemi ile sonuçlanan fetüs alyuvar hücreleri sınırlı imha kapsar. Fetus genellikle vadeli taşınan ve hiçbir özel tedavi gerektirir, ancak doğumdan sonra sarılık ile ilgili sorunlar olabilir olabilir. Hafif kan uyuşmazlığı hassaslaşması gerçekleştikten sonra ilk gebelik gelişmesi daha olasıdır; Orta Rh hastalığı fetüs alyuvar hücreleri daha fazla sayıda yok edilmesine yol açar. Fetus büyütülmüş karaciğer gelişebilir ve orta anemik hale gelebilir. Fetus dönem önce teslim edilmesi gerekebilir ve daha önce kan nakli gerekebilir (ederken rahim) veya doğumdan sonra. ılımlı Rh hastalığı olan bir yenidoğan sarılığı için yakından izleniyor; Şiddetli kan uyuşmazlığı (fetal hidrops), fetal kırmızı kan hücrelerinin yaygın imha içerir. Fetus şiddetli anemi, karaciğer ve dalak genişlemesi, artan bilirubin düzeyleri ve sıvı tutulması (ödem) oluşur. Fetus doğumdan önce bir veya daha fazla kan transfüzyonu gerekebilir. gebelik hayatta ciddi Rh hastalığı olan bir fetüs kan değişimi gerekebilir. Bu prosedür (genellikle Rh negatif, O tip) donör kan ile bebeğin kanının en değiştirir; Rh hastalığı olan gebelik öyküsü size bir Rh pozitif fetus ile hamile olan özel tedaviye ihtiyacı olacak bir işaretidir.