Sigarayı bırakma stratejileri

Sigarayı bırakmak mümkündür, ancak zor olabilir. Milyonlarca kişi sigara içmeyi bıraktı ve sigara içmiyor. Mevcut yetişkin sigara içicilerinin anketi, yüzde 70’inin ayrılmak istediklerini söyledi.

Sigarayı bırakmanın birkaç yolu vardır; hepsi bir seferde bırakmak (“soğuk türkiye”) ya da sigarayı tamamen bırakmadan önce yavaş yavaş geri atmak gibi. Sizin için en iyi sonucu veren yöntemi kullanın. Aşağıda çıkmanıza yardımcı olacak bazı stratejiler verilmiştir.

Sigarayı bırakmak isterseniz, motive olmaya çalışın. Ayrılmak istemek için nedenlerinizin bir listesini yapın. Ayrılma planınızı ana hatlarıyla belirten bir sözleşme yazın.

Çıkmaya Hazır Olun

Geçmişte sigarayı bırakmaya çalıştıysanız, bu girişimleri düşünün. O dönemde ne size yardım etti ve daha da zorlaştı?

Destek almak

Sizi neyin tetiklediğini bilin. Örneğin, bir yemekten sonra, sürüş sırasında veya stres altındayken sigara içiyor musunuz? Her tetiği işlemek için bir plan geliştirin.

Bir bırakma tarihi belirleyin ve size yakın olanların bu konuda bilgi sahibi olmasına izin verin. Sigarayı bırakmak için çaba harcamanız için aileniz ve arkadaşlarınızdan destek isteyin.

Ayrıca, telefon hattından ve Web sitelerinden destek alabilirsiniz. Örnekler şunlardır: 1-800-QUIT-NOW ve http: // smokefree. Bu kaynaklar, sigarayı bırakmak için bir plan oluşturmanıza yardımcı olabilir.

Sigarayı bırakmanıza yardımcı olabilecek tıp ve tezgah üstü ürünler hakkında doktorunuz ve eczacınızla konuşun. Bu ilaçlar ve ürünler birçok insana yardımcı olur.

Bir eczaneden nikotin sakızı, yamalar ve pastiller satın alabilirsiniz. Sigarayı bırakmanıza yardımcı olabilecek diğer ilaçlar reçeteyle kullanılabilir.

Sigara içmek için yeni etkinlikler deneyin. Örneğin, bir yemekten sonra sigara içmek yerine, semtinizde veya ofis binanızın etrafında tempolu bir yürüyüş yapın. Fiziksel olarak düzenli olarak aktif olmaya çalışın.

Örgü, marangozluk veya ellerinizi yoğun tutan diğer hobiler ve etkinlikler yapın. Sigara içen diğer insanlardan kaçının. Kaçınamayacağınızı, etrafınızdaki sigara içmeyerek sigara içmeyi bırakma çabalarına saygı duymalarını isteyin.

Ev, ofis ve arabanızdaki sigaraları, kül tablalarını ve çakmakları çıkarın. Hiçbir şey sigara içmeyin, hatta bir puf bile. Ayrıca, alkol ve kafein önlemeye çalışın. (Alkol içenler sigarayı bıraktıktan sonra tekrar sigara içmeye başlarlar.)

Geri çekilme mücadelesi için hazır olun. Para çekme belirtileri genellikle sigara içilmeden sadece 1 veya 2 hafta sonra azalır ve her sigara dumanı yalnızca birkaç dakika sürer.

Geri çekme belirtileri ile başa çıkmak için önlemler alabilirsiniz. Sigarayı bırakmayı düşünüyorsanız, dürtülerin geçmesi için birkaç dakika bekleyin. Kendinize bırakmanın faydalarını hatırlatın. Bıkmış olmayın-bir kerede bir adım atın.

Eğer nükseterseniz (bıraktıktan sonra kayma ve dumanlar), kaymanın sebebini düşünün. Sigara içtiğiniz bir durum için stresli veya hazırlıksız muydunuz? Gelecekte bu durumu önlemek veya ele almak için bir plan yapın.

Fişinizle sinir krizine girmek yalnızca gelecekte bırakmayı zorlaştıracaktır. Kaymayı seçtiğinizi, fişten öğrendiğinizden ve sigarayı bırakmanız için tekrar önerdiğinizi kabul edin.

Eğer düzenli olarak tekrar sigara içmeye başlarsan cesaretini kırma. Bunun yerine, hedeflerinizi karşılayabilmeniz için yoluna devam etmek için nelere ihtiyacınız olduğunu öğrenin. Yeni bir çıkış tarihi belirleyin ve ailenizin ve arkadaşlarınızdan size yardım etmelerini isteyin. Sigara içen çoğu insan bunu başarıyla yapmadan önce bırakmayı tekrar tekrar denemek ister.

Çoğu sigara içen, bıraktıktan sonra kilo alır, ancak ortalama kilo 10 pound veya daha az olur. Kilo alımını sağlıklı bir diyet ve fiziksel aktivite ile kontrol edebilirsiniz. Parlak yan yiyecek kokularını ve sigara içmiyorsanız daha iyi tadınızı hatırlayın.

Sigarayı bırakma hakkında daha fazla bilgi için Ulusal Kalp, Akciğer ve Kan Enstitüsünün “Sağlıklı Kalbinize Yönelik Kılavuzunuza” gidin. Ayrıca, ABD Sağlık ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın Sigara İçme ve Web sayfasının ve Kullanıcının Sigara ve Tütün Kullanımı Web sayfasından nasıl çıkılacağı bölümüne gidin.

Eileen 28 yıldır günde iki kez sigara içiyordu. Kalp krizi geçirdiğinde cerrah göğsünü açtı ve yüzde 98 oranında tıkandı ve arterleri parçalandı. O günden beri Eileen bir sigaraya dokunmadı. Kalp hastalığı önlenebilir ve her kadın risk faktörlerini azaltma gücüne sahiptir. Eileen için harcadığı her gün – bir gönüllü itfaiyeci ve EMT, oğlu ve torunları gibi – bir hediye.

İlaç Alın ve Doğru Kullanın

Kalp Gerçeği kadınlar için kalp rahatsızlığı konusunda yapılan ulusal bir kampanyadır ve theernment, thesonment tarafından desteklenmektedir.

Bu, NHLBI’nin Exome Sequencing Projesi’ni tartışıyor. 2009 yılı Amerikan Kurtarma ve Yeniden Yatırım Yasası ile mümkün olan bu proje, beş akademik enstitüde kalp, akciğer ve kan hastalıklarına yönelik genetik bağlantıları belirlemek için altı ödül sağladı. Bireysel çalışmalar, kalp krizi, inme, KOAH (kronik obstrüktif akciğer hastalığı), yüksek kan kolestrolü, yüksek tansiyon, fazla kilo ve obezite ve diğerleri gibi kritik sağlık sorunlarını ele alacaktır.

Her kadının anlatması gereken bir hikayesi ve kalbinin sağlığını korumak için harekete geçme gücü vardır. Hikayenizi Facebook’taki diğer kadınlarla paylaşın.

Heart Truth kampanyası kadınların ve sağlık çalışanlarının kadının kalp hastalığı konusunda eğitilmesine yardımcı olmak için çeşitli halk sağlığı kaynakları sunmaktadır.

Yeni Beceri ve Davranışları Öğrenin

Para Çekme ve Relapse için Hazır Olun