Semptomlar ve nedenler – epilepsi

Belirtiler

Sebepler

Epilepsi beyin hücrelerindeki anormal aktiviteden kaynaklanır, nöbetler beyninizin koordinatlarını etkileyebilir. Nöbet belirtileri ve belirtileri şunları içerebilir:

Belirtiler nöbet türüne bağlı olarak değişir. Çoğu durumda, epilepsi olan bir kişi her seferinde aynı tür nöbet eğilimi gösterecektir, bu nedenle belirtiler bölümden bölümle benzerlik gösterecektir.

Doktorlar, genellikle, anormal beyin aktivitesinin nasıl başladığına bağlı olarak nöbetleri hem odak, hem de genel olarak sınıflandırırlar.

Nöbetler beyindeki sadece bir bölgedeki anormal aktiviteden kaynaklandığında fokal (kısmi) nöbetler olarak adlandırılırlar. Bu nöbetler iki kategoriye ayrılır.

Risk faktörleri

Fokal nöbet belirtileri, migren, narkolepsi veya akıl hastalığı gibi diğer nörolojik bozukluklarla karıştırılabilir. Epilepsiyi diğer bozukluklardan ayırmak için kapsamlı bir inceleme ve test gereklidir.

Beynin tüm alanlarını içeren görülen nöbetlere genelleştirilmiş nöbetler denir. Altı çeşit yaygın nöbet vardır.

Aşağıdakilerden herhangi biri meydana gelirse acil tıbbi yardım isteyin

İlk kez bir nöbet geçirirseniz, tıbbi yardım isteyin.

Epilepsinin, bu durumdaki kişilerin yaklaşık yarısında belirlenebilir bir nedeni yoktur. Diğerinde, durum çeşitli faktörlere kadar izlenebilir.

Komplikasyonlar

Genetik etki. Yaşadığınız nöbet türü veya etkilenen beynin bir kısmı tarafından kategorize edilen bazı epilepsi türleri ailelerde bulunur. Bu vakalarda muhtemelen bir genetik etki söz konusudur.

Araştırmacılar belirli genlere bazı epilepsi tiplerini bağladılar, ancak 500 genin bu durumla bağlantılı olabileceği tahmin ediliyor. Çoğu insan için, genler epilepsi nedeninin bir parçasıdır. Belirli genler, kişiyi nöbet tetikleyen çevresel koşullara daha duyarlı hale getirebilir.

Bazı faktörler epilepsi riskinizi artırabilir.

Belirli zamanlarda bir nöbet geçirmeniz, kendinize veya başkalarına tehlikeli koşullara yol açabilir.

Araba kazaları. Bilinci kaybetmeye ya da kontrol kaybına neden olan bir nöbet, bir araba kullanıyor ya da başka bir ekipman kullanıyorsanız tehlikeli olabilir.

Birçok devlette, nöbet kontrolü yeteneğinizle ilgili sürücü belgesi kısıtlamaları bulunmaktadır ve sürüşe izin verilmeden aylar ila yıllar arasında nöbetsiz kaldığınızdan asgari bir süre öngörürsünüz.

Sağlığınız için haberler, bağlantılar ve sohbetler

Gebelik komplikasyonları. Hamilelik sırasındaki nöbetler hem anneye hem de bebeğe tehlikeler getirir ve bazı anti-epileptik ilaçlar doğum kusurları riskini arttırır. Epilepsi hastanız varsa ve hamile kalmayı düşünüyorsanız, gebeliğinizi planlarken doktorunuzla konuşun.

Epilepsili kadınların çoğunda hamile kalabilir ve sağlıklı bir bebek olabilir. Hamilelik boyunca dikkatle izlenmesi gerekecek ve ilaçların ayarlanması gerekebilir. Hamileliğinizi planlamak için doktorunuzla birlikte çalışmanız çok önemlidir.

Epilepsinin diğer yaşamı tehdit eden komplikasyonları nadirdir, ancak örneğin

Epileptikte ansızın açıklanamayan ölüm (SUDEP). Epilepsi hastalarının ani açıklanamayan ölüm riski de düşüktür. Sebep bilinmiyor, ancak bazı araştırmalar kalbe veya solunum koşullarına bağlı olarak ortaya çıkabileceğini gösteriyor.

Sık tonik klonik nöbet geçirenler veya nöbetleri ilaçlarla kontrol edilmeyen insanlar SUDEP riski yüksek olabilir. Genel olarak, epilepsi hastalarının yaklaşık yüzde 1’i SUDEP’den ölmektedir.