Semptomlar ve nedenler – cushing sendromu

Belirtiler

Cushing sendromu

Cushing sendromu

Sebepler

Tedavi edilmeden bırakıldığında, Cushing sendromu abartılı yüz yuvarlaklığına, orta bölüm ve üst sırtın kilo almasına, kollarınızın ve bacaklarınızın inceltilmesine ve germe izlerine neden olabilir.

Cushing sendromunun belirtileri ve semptomları aşırı kortizol seviyelerine bağlı olarak değişebilir.

Genel belirtiler ve semptomlar ilerleyici obezite ve cilt değişiklikleri içerir, örneğin

Cushing sendromlu kadınlar yaşayabilir

Cushing sendromlu erkekler

Diğer belirti ve bulgular şunları içerir:

Cushing sendromunu öneren belirtileriniz varsa, özellikle astım, artrit veya inflamatuar bağırsak hastalığı gibi bir durumu tedavi etmek için kortikosteroid ilaç kullanıyorsanız, doktorunuzla görüşün.

Endokrin sistem, hipofiz bezi, tiroid bezi, paratiroid bezleri, adrenal bezler, pankreas, yumurtalıklar (kadınlarda) ve testisleri (erkeklerde) içerir.

Hormon kortizol fazlalığı Cushing sendromundan sorumludur. Adrenal bezlerde üretilen kortizol, vücudunuzda çeşitli roller oynar. Örneğin, kortizol kan basıncınızı düzenlemeye yardımcı olur ve kardiyovasküler sisteminizin normal şekilde çalışmasını sağlar.

Kortizol aynı zamanda vücudunuzun strese tepki vermesine yardımcı olur ve diyetinizdeki proteinleri, karbonhidratları ve yağları kullanışlı enerjiye dönüştürme şeklinizi düzenler. Bununla birlikte, vücudunuzda kortizol seviyesi çok yüksek olduğunda, Cushing sendromu gelişebilir.

Cushing sendromu, vücudunuzun dışındaki bir sebeple ortaya çıkabilir (eksojen Cushing sendromu). Bir örnek, uzun süreler boyunca yüksek dozlarda oral kortikosteroid ilaçlar almaktır. Prednizon gibi bu ilaçlar, vücudunuz tarafından üretilen kortizolün vücutta aynı etkiye sahiptir.

Endokrin sistem

Endokrin sistem

Komplikasyonlar

Oral kortikosteroidler, romatoid artrit, lupus ve astım gibi iltihaplı hastalıkları tedavi etmek için veya vücudun nakledilen bir organı reddetmesini önlemek için gerekli olabilir. Bu koşulları tedavi etmek için gereken dozlar vücudunuzun normal olarak her gün ihtiyacı olan kortizol miktarından daha yüksek olduğu için aşırı kortizolün yan etkileri ortaya çıkabilir.

Enjekte edilebilir kortikosteroidlerden Cushing sendromu geliştirmek de mümkündür – örneğin, eklem ağrısı, bursit ve bel ağrısı için tekrarlanan enjeksiyonlar. İnhale steroid ilaçlar (astım için alınır) ve steroid cilt kremleri (egzama gibi deri hastalıklarında kullanılır) genellikle Cushing sendromuna oral kortikosteroidlerden daha az rastlanır. Ancak, bazı kişilerde, bu ilaçlar özellikle yüksek dozlarda alındığında Cushing sendromuna neden olabilir.

Durum aynı zamanda vücudunuzun aşırı kortizol üretimine bağlı olabilir (endojen Cushing sendromu). Bu, adrenal bezlerden birinin veya her ikisinin aşırı üretiminden veya normal olarak kortizol üretimini düzenleyen adrenokortikotropik hormonun (ACTH) aşırı üretiminden kaynaklanabilir. Bu durumlarda Cushing sendromu,

Birincil bir adrenal bez hastalığı. Bazı insanlarda, Cushing sendromunun nedeni ACTH’den gelen uyarıma bağlı olmayan ve adrenal bezlerin bozukluklarıyla ilişkili aşırı kortizol sekresyonudur. Bu bozuklukların en yaygın olanı adrenal adenom olarak adrenal korteksin kanseröz olmayan bir tümörüdür.

Adrenal korteksin kanserli tümörleri (adrenokortikal karsinomalar) nadirdir, ancak Cushing sendromuna da neden olabilirler. Bazen, her iki adrenal bezin benign, nodüler genişlemesi Cushing sendromuna neden olabilir.

Tedavi edilmediğinde, Cushing sendromunun komplikasyonları aşağıdakileri içerebilir: