Semptomlar ve nedenler – cildin skuamöz hücreli karsinoması

Dudaklar ve kulaklar gibi güneşe maruz kalan bölgelerde özellikle cildin skuamoz hücreli karsinoması gelişebilir.

Belirtiler

Ciltteki skuamöz hücreli karsinom

Ciltteki skuamoz hücreli karsinom çoğu kez güneşe maruz kalan ciltte, örneğin kafa deriniz, elinizin arkaları, kulaklarınız veya dudaklarınız üzerinde görülür. Ancak cildin skuamöz hücreli karsinoması vücudunuzun herhangi bir yerinde, ağzınızın içinde, anüsünüzde ve cinsel organlarınızda oluşabilir.

Cildin skuamöz hücreli karsinomu bulguları ve belirtileri arasında

Ciltteki skuamöz hücreli karsinom

Yaklaşık iki ay içinde iyileşmeyen bir boğaz veya kabuklarınız varsa doktorunuzla randevu alın ya da pullanmayan düz bir kabuk deri parçası.

Sebepler

Cilt kanseri cildinizin dış tabakasını (epidermis) oluşturan hücrelerden başlar. Bazal hücreli karsinom olarak adlandırılan bir deri kanseri türü, bazen hücrelerde başlar, cilt hücrelerini sürekli olarak yaşlı hücreleri yüzeye doğru iter. Yeni hücreler yukarıya doğru hareket ettikçe düzleşmiş skuamöz hücreler haline gelir ve skuamöz hücreli karsinom olarak adlandırılan bir deri kanseri ortaya çıkabilir. Melanom, başka bir cilt kanseri türü pigment hücrelerinde (melanositler) ortaya çıkar.

Cilt kanserinin geliştiği yer

Derinin skuamöz hücreli karsinoması, cildinizin dış tabakasındaki düz, ince skuamoz hücreler DNA’da hatalar geliştiğinde ortaya çıkar. Normalde, yeni hücreler yaşlı hücreleri cildinizin yüzeyine doğru ittirir ve eski hücreler ölür ve koparılır. DNA hataları, bu düzenli paterni bozarak hücrelerin kontrolden çıkmasına ve sonuçta cildin skuamoz hücreli karsinomasına neden olur.

Cilt kanserinin geliştiği yer

Deri hücrelerindeki DNA’ya verilen hasarın çoğu güneş ışığında ve ticari tabaklama lambaları ve tabaklama yataklarında bulunan ultraviyole (UV) radyasyondan kaynaklanmaktadır.

Risk faktörleri

Ancak güneş maruziyeti, cildi üzerinde normalde güneş ışığına maruz kalmayan cilt kanserlerini açıklamıyor. Bu, diğer faktörlerin toksik maddelere maruz kalma veya bağışıklık sisteminizi zayıflatan bir duruma getirme gibi cilt kanseri riskinize katkıda bulunabileceğini gösterir.

Cildin skuamöz hücreli karsinom riskini artırabilecek faktörler arasında

Açık ten. Cilt renginden bağımsız olarak, cildin skuamöz hücreli karsinomasına rastlanabilir. Bununla birlikte, cildinizde daha az pigment (melanin) olması UV ışınlarına zarar vermez.

Sarışın veya kırmızı saçlarınız ve açık renkli gözleriniz varsa ve kolayca çiller veya güneş yanığı çekiyorsanız, daha koyu bir cilde sahip olana kıyasla cilt kanseri geliştirme ihtimaliniz çok yüksektir.

Cildin tedavi edilmemiş skuamöz hücreli karsinomu, yakında bulunan sağlıklı dokuları yok edebilir, lenf nodlarına veya diğer organlara yayılabilir ve ölümcül olabilir, ancak bu nadir bir durumdur.

Ciltteki agresif skuamöz hücreli karsinom riski kanserin bulunduğu yerde artabilir

Komplikasyonlar