romatoid artrit tedavi seçenekleri: DMARDs, biyolojik, ve daha fazlası

Janssen.

David Zelman, M; 2015 21 Kasım

senin romatoid artrit (RA) hafif olsa bile, ne kadar erken tedaviye daha iyi başlar. Anahtar amaçlarından biri iltihabı evcilleştirmek etmektir.

Romatoid artritli hemen herkes bunun için ilaç alıyor. Ama farklı türü vardır.

Bazı ilaçlar hastalığı kontrol yardımcı ve eklem hasarını sınırlamak. Diğerleri ağrıyı ve iltihabı hafifletmek ama eklem hasarını frenlemek yoktur. Sen ilacın birden fazla türde alabilir. senin eklem hasarı ciddi ise, eklem replasmanı ya da diğer ameliyatlar gerekebilir. doktorunuz tavsiye edebilir bilmek almak için bu kılavuzu kullanın.

Örnekler: Bu ilaçlar hidroksiklorokin (Plaquenil), leflunomid (Arava), Metotreksat (Trexall) ve sülfasalazin (Azulfidine) içerir. Doktorunuz onlara RA tanısı “hastalık modifiye edici anti-romatizmal ilaç.” Herkes ne kadar hafif, genellikle metotreksat, hemen en az bir DMARD alarak başlamalı onların hastalık anlamına gelir “DMARD,” arayacak.

Diğer DMARD’ların aksine, bu RA katılan bağışıklık sisteminin belirli bir kısmını etkiler nedeniyle Tofacitinib (Xeljanz), farklıdır. Aynı zamanda ciddi bir enfeksiyon almak için daha olası hale getirir. metotreksat işe yaramazsa doktorunuz bunu veya başka bir ilaç deneyebilirsiniz.

yaptıklarını: Bunlar bağışıklık sistemini frenlemek için farklı şekillerde çalışır.

Onları almak nasıl: Bazı insanlar bir enjeksiyon olarak metotreksat olsun karşın, bir hap olarak alabilir. Onları işe başlamak ve artık kendi etkisini tam ulaşması için bir kaç ay 4 ila 6 hafta sürebilir.

Yan etkileri: Bunlar her ilaç ile değişir. Ciddi riskler enfeksiyon ve böbrek veya karaciğer hasarı sayılabilir. Metotreksat ve leflunomid doğum kusurlarına neden olabilir. Eğer hamile bir kadın planlama iseniz, öncelikle doktorunuzla konuşun.

Örnekler: abataseptin (Orencia), adalimumab (Humira), anakinra (Kineret), certolizumab pegol (Cimzia), etanersept (Enbrel), Golimumab (Simponi, Simponi Aria), infliksimab (Remicade), rituksimab (Rituxan) ve tosilizumab (Actemra ).

yaptıklarını: Bağışıklık sisteminin Biyolojik hedefi belirli parçalar iltihabı kapatmak için. Bu ilaçlar eklem ağrıları ve şişliği azaltmak için hızla çalışabilir. Zamanla onlar eklem hasarı yavaşlatabilir ve eklem daha iyi hareket yardımcı olabilir. Doktorlar metotreksat ya da diğer DMARDs kontrol etmiyoruz şiddetli RA orta tedavisi için biyolojikler kullanın.