Primer immün yetmezlik için kök hücre nakli: nasıl çalışır?

Hematopoietik kök hücre transplantasyonu, şiddetli kombine immün yetmezlik bozukluğu da dahil olmak üzere hayatı tehdit eden immün yetmezliklerin çeşitli biçimlerini tedavi edebilir.

Bir kök hücre, doğru koşullar altında bölünerek daha fazla kök hücre oluşturan bir hücrenin yanı sıra daha spesifik bir fonksiyona sahip uzmanlaşmış hücrelerdir. Hematopoietik kök hücreler, kırmızı kan hücreleri, beyaz kan hücreleri ve trombositleri de içeren farklı kan hücrelerinin her birini üretir.

Bağışıklık yetersizliği bozuklukları için hematopoietik kök hücre transplantasyonu sırasında, vücudunuza aktarılan normal kök hücrelerine sahip olursunuz. İşlem kan transfüzyonuna benzer, sadece transfüze edilen sıvı kan ve kök hücreler içerir. Hedef, normal şekilde çalışan bağışıklık sistemini sağlamaktır.

Hematopoietik kök hücreler kemik iliğinden hasat edilebilir veya doğumda plasentadan (kordon kan bankacılığı) elde edilebilir. Kök hücre bağışçısı – genellikle tam bir kardeş ya da bir kayıt defterinden eşleşen bir bağışçı – sizinle yakın biyolojik eşleşen vücut dokularına sahip olmalıdır.

Bununla birlikte, iyi bir maç olsa bile, kök hücre nakilleri her zaman işe yaramaz. Muhtemel komplikasyonlar arasında

Hematopoietik kök hücre nakli öncesi sağlığınız, tedaviye nasıl tepki verdiğinizi önceden tahmin etmenize yardımcı olabilir. Nispeten sağlıklıysanız, tedavi anında enfeksiyondan arınmışsanız ve ciğerleriniz enfeksiyonlardan zarar görmüyorsa, iyi bir sonuç elde etme olasılığınız daha yüksektir.

Şiddetli bağışıklık yetersizliği rahatsızlığınız varsa ve hematopoietik kök hücre nakli ile ilgileniyorsanız, seçeneklerinizi doktorunuza sorun. Olası riskleri ve faydaları anlamanıza yardımcı olabilir.

Doktorunu ziyaret et