Mide kanseri hastalığı

Mide kanseri midede görülen kanserdir – karın üst orta kısmında, kaburganızın hemen altında bulunan kas kese. Mideniz, yediğiniz yiyecekleri alıp tutar ve sonra parçalamaya ve sindirmeye yardımcı olur.

Mide kanseri için başka bir terim gastrik kanserdir. Bu iki terim çoğunlukla midenin iç astarında (adenokarsinoma) mukus üreten hücrelerden başlayan mide kanserine atıfta bulunur. Adenokarsinom, mide kanserinin en yaygın türüdür.

Belirtiler

Amerika Birleşik Devletleri’nde mide kanseri nadirdir ve her yıl hastalığa yakalanan kişi sayısı azalıyor. Mide kanseri, dünyanın diğer bölgelerinde, özellikle Çin ve Japonya’da daha yaygındır.

Yorgunluk; Yemekten sonra şişkinlik hissi; Az miktarda yiyecek yedikten sonra tam hissedin; Mide yanması şiddetli ve ısrarlı; Ağır ve rahatsız edici hazımsızlık; Sürekli ve açıklanamayan mide bulantısı; Karın ağrısı; Kusma kalıcıdır; İstenmeyen kilo kaybı

Mide kanseri en çok midenin içine yerleşen hücrelerden başlar.

Mide kanseri belirtileri ve belirtileri şunları içerebilir:

Endişe duyan belirtileriniz varsa, doktorunuzla randevu alın. Doktorunuz muhtemelen bu belirtilerin ve semptomların daha yaygın nedenlerini araştırır.

Glandüler hücrelerde başlayan kanser (adenokarsinoma). Midenin iç kısmını oluşturan bez hücreleri, midenin astarını asitli sindirim sıvılarından korumak için koruyucu bir mukus tabakası salgılarlar. Adenokarsinom tüm mide kanserlerinin büyük çoğunluğunu oluşturur .; Bağışıklık sistemi hücrelerinde başlayan kanser (lenfoma). Midenin duvarları kanseri geliştirebilecek az sayıda bağışıklık sistemi hücresi içerir. Midede bulunan lenfoma nadirdir .; Hormon üreten hücrelerde başlayan kanser (karsinoid kanseri). Hormon üreten hücreler karsinoid kanser geliştirebilirler. Midede karsinoid kanser nadirdir .; Sinir sistemi dokularında başlayan kanser. Midenizde bulunan spesifik sinir sistemi hücrelerinde gastrointestinal stromal tümör (GIST) başlar. GIST nadir görülen bir mide kanseri şeklidir.

Doktorlar mide kanserine neden olan şeyden emin değiller. Tütsülenmiş, tuzlanmış ve salamura edilmiş gıdalar ile mide kanserinde yüksek bir diyet arasında güçlü bir ilişki vardır. Gıdaları korumak için soğutmanın kullanımı dünyada arttığından, mide kanseri oranları düşmüştür.

Tuzlu ve tütsülenmiş yiyeceklerde yüksek bir diyet; Meyve ve sebzelerde düşük bir diyet; Aflatoksin mantarla kirlenmiş gıdalar yemek; Ailesel mide kanseri öyküsü; Helicobacter pylori ile enfeksiyon; Uzun süreli mide inflamasyonu; Pernisiyöz anemi; Sigara içmek; Karın polipleri

Sebepler

Genel olarak kanser, bir hücrenin DNA’sında bir hata (mutasyon) meydana geldiğinde başlar. Mutasyon, hücrenin hızlı bir hızda büyümesine ve bölünmesine ve normal bir hücrenin öleceği zaman yaşamaya devam etmesine neden olur. Biriken kanserli hücreler, yakınlardaki yapıları istila edebilecek bir tümör oluşturmaktadır. Ve kanser hücreleri vücuda yayılmak için tümörden kopabilir.

Tümörü oluşturan hücreler mide kanseri türünü belirler. Mide kanserinizdeki hücre tipleri, tedavi seçeneklerinizi belirlemenize yardımcı olur. Mide kanseri türleri arasında

Diğer mide kanseri türleri nadirdir, çünkü insanlar “mide kanseri” terimini kullandıklarında genellikle adenokarsinoma atıfta bulunurlar.

Mideniz, bir litre yiyecek veya sıvı kadar yemek veya içmek için genişleyen küçük bir kavunun büyüklüğü hakkında kaslı bir kese. Mideniz yiyecekleri toz haline getirdiğinde güçlü musküler kontraksiyonlar (peristaltik dalgalar) gıdayı ince bağırsağın üst kısmına (duodenum) yol açan pilorik valfe doğru ittirir.

Mideniz, bir litre yiyecek veya sıvı kadar yemek veya içmek için genişleyen küçük bir kavunun büyüklüğü hakkında kaslı bir kese. Mideniz yiyecekleri toz haline getirdiğinde güçlü musküler kontraksiyonlar (peristaltik dalgalar) gıdayı ince bağırsağın üst kısmına (duodenum) yol açan pilorik valfe doğru ittirir.

Risk faktörleri

Mide kanseri en çok midenin içine yerleşen hücrelerden başlar.

Herhangi bir randevu öncesi kısıtlamanın farkında olun. Randevu aldığınız sırada önceden diyetinizi kısıtlamak gibi bir şey yapmanızın gerekip gerekmediğini sorunuz. Randevu planlamanızın nedeni ile ilgisiz görünse bile, yaşadığınız belirtileri not edin .; Yakınlardaki yaşam değişiklikleri veya büyük stres gibi şeyler de dahil olmak üzere önemli kişisel bilgileri not alın .; Halihazırda aldığınız veya geçtiğiniz tüm ilaçları, vitaminleri veya takviyeleri listeleyin .; İşaret ve semptomlarınızı iyileştirmek veya kötüleştirmek için nelere benzediğini unutmayın. Hangi gıdaların, ilaçların veya diğer faktörlerin belirtilerinizi ve belirtilerinizi etkilediğini takip edin; Birlikte bir aile üyesi veya arkadaş alarak düşünün. Bazen bir randevu sırasında sağlanan tüm bilgileri sormak zor olabilir. Eşlik eden biri kaçırdığınız veya unuttuğunuz bir şeyi hatırlayabilir; Doktorunuza sormak için bir liste yazın.

Randevunuza hazırlanıyorsunuz

Mide kanseri riskinizi artıran faktörler arasında

Ne tür bir mide kanserim var; Midem kanserim ne kadar ileri düzeydedir ?; Başka ne tür testlere ihtiyacım var? Tedavi seçeneklerim nelerdir ?; Tedaviler ne kadar başarılı? Her seçeneğin yararları ve riskleri nelerdir ?; Benim için en iyi olduğunu düşündüğün bir seçenek var mı ?; Tedavi hayatımı nasıl etkileyecektir? Çalışmaya devam edebilir miyim? İkinci görüşme mi yapmalıyım? Bu maliyet ne olacak ve sigortam bunu kapsamalı mı? Benimle alabileceğim broşürler veya basılı malzemeler var mı? Hangi web sitelerini önerirsiniz?

Endişe ettiğiniz belirtiler veya semptomlarınız varsa, aile doktorunuzu veya genel pratisyeni görünce başlayın. Doktorunuz karın problemi yaşadığınızdan şüphelenirse, gastrointestinal hastalıklarda uzmanlaşmış bir doktora (gastroenterolog) sevk edilebilirsiniz. Bir kez mide kanseri tanısı konduğunuzda kanser uzmanı (onkolog) veya sindirim sistemi üzerinde uzmanlaşmış bir cerrah çağrılabilir.

Semptomları ilk kez ne zaman başlattın? Belirtileriniz sürekli mi yoksa ara sıra mı? Belirtileriniz ne kadar şiddetli? Belirtilerinizi iyileştirmek için ne varsa, neye dikkat edin? Belirtilerinizi kötüleştiren şey nedir?

Testler ve teşhis

Randevular kısa olabilir ve genellikle kapatılacak çok zemin vardır, iyi hazırlanmış olmak iyi bir fikirdir. İşte hazır olmanıza yardımcı olacak bazı bilgiler ve doktorunuzdan ne bekleyeceğiniz.

Doktorunuzla olan zamanınız sınırlıdır, bu nedenle soruların bir listesini hazırlamak, zamanınızı en iyi şekilde değerlendirmenize yardımcı olabilir. Vaka incelemesinin bitmesi durumunda, sorularınızı en önemli sorundan en azından önemli olanlarına listeleyin. Mide kanseri için doktorunuza sormanız gereken bazı temel sorular

Midenizde görmek için minik bir kamera (üst endoskopi). Küçük bir kamera içeren ince bir tüp boğazından aşağıya ve karnınıza geçer. Doktorunuz kanser belirtileri arayabilir. Herhangi bir şüpheli alan bulunursa, analiz için bir parça doku toplanabilir (biyopsi); Görüntüleme testleri. Mide kanseri aramak için kullanılan görüntüleme testleri arasında bilgisayarlı tomografi (BT) taraması ve bazen baryum yutanı olarak adlandırılan özel bir röntgen muayenesi bulunur.

Doktorunuza sormak için hazırladığınız sorulara ek olarak, randevu sırasında soruları sormaktan çekinmeyin.

Görüntüleme testleri. Testler CT ve pozitron emisyon tomografisini (PET) içerebilir; Ameliyat ameliyatı. Doktorunuz, karnınızdaki karnınızın karnınızın ötesine geçtiğine dair bulguları aramak için ameliyat önerebilir. Ameliyat genellikle laparoskopik olarak yapılır. Bu, cerrahın karnında birkaç küçük kesik açtığı ve görüntüleri operasyon odasındaki bir monitöre ileten özel bir kamera yerleştirdiği anlamına gelir.

Doktorunuz size bir takım sorular soracaktır. Onlara cevap vermeye hazır olmak, daha sonra adres etmek istediğiniz diğer noktaları da kapsayacak şekilde daha fazla zaman tanıyabilir. Doktorunuz sorabilir

Mide kanseri teşhisi için kullanılan testler ve prosedürler şunları içerir:

Evre I. Bu aşamada, tümör midenin içini çizen doku katıyla sınırlıdır. Kanser hücreleri, sınırlı sayıda yakındaki lenf nodlarına da yayılabilir .; Evre II. Bu aşamadaki kanser derinleşerek mide duvarı kas tabakasına doğru genişledi. Kanser lenf nodlarına daha da yayılmış olabilir .; Aşama III. Bu aşamada, kanser midenin tüm katmanlarında büyüyebilir. Veya lenf nodlarına daha geniş bir oranda yayılmış daha küçük bir kanser olabilir .; Evre IV. Bu aşama, kanserin vücudun uzak bölgelerine yayılmış olduğunu gösterir.

Tedaviler ve İlaçlar

Mide kanserinizin evresi hangi tedavilerin sizin için en iyi olduğuna karar vermesine yardımcı olur. Kanser evresini belirlemek için kullanılan testler ve prosedürler arasında

Mide astarından erken evre tümörleri çıkarma. Midenin iç astarı ile sınırlı çok küçük kanserler, endoskopik mukozal rezeksiyon denilen bir prosedürde endoskopi kullanılarak çıkarılabilir. Endoskop, boğazınızdan mideye geçirilen bir kamera ile aydınlatılmış bir tüptür. Doktor kanseri ve mide astarından sağlıklı bir doku marjını çıkarmak için özel aletler kullanır .; Midenin bir kısmını çıkarma (subtotal gastrektomi). Subtotal gastrektomi sırasında, cerrah kanserden etkilenen midenin sadece bir kısmını çıkarır .; Mideyi tamamen çıkartmak (toplam gastrektomi). Total gastrektomi midenin tamamını ve bazı çevresindeki dokuları kaldırmayı içerir. Daha sonra özofagus, gıda maddelerinin sindirim sisteminize taşınmasına izin vermek için direkt olarak ince bağırsağa bağlanır .; Kanseri aramak için lenf nodlarını çıkarma. Cerrah kanser hücrelerini aramak için karnınızdaki lenf nodlarını inceler ve çıkarır .; İşaret ve semptomları gidermek için cerrahi. Karnın bir parçasını çıkartmak, ilerlemiş bir mide kanseri olan insanlarda büyüyen bir tümörün belirtilerini ve semptomlarını hafifletebilir. Bu durumda ameliyat ilerlemiş mide kanserini tedavi edemez, ancak sizi daha rahat hale getirebilir.

Durumunuza bağlı olarak diğer evreleme testleri kullanılabilir.

Adenokarsinoma mide kanseri evreleri şunları içerir:

Başa çıkma ve destek

Endoskopi prosedürü boğazınıza ve yemek borunuza uzun, esnek bir tüp (endoskop) yerleştirilmesini içerir. Endoskopun ucundaki küçük bir kamera, doktorunuzun özofagusunuzu, karnınızı ve ince bağırsağınızın başlangıcını (duodenum) incelemesini sağlar.

Mide kanseri için tedavi seçenekleri, kanserinizin evresine, genel sağlığınıza ve tercihlerinize bağlıdır.

Çok fazla HER2 üreten mide kanseri hücreleri için Trastuzumab (Herceptin); Gastrointestinal stromal tümör adı verilen nadir bir mide kanseri formu olan imatinib (Gleevec); Gastrointestinal stromal tümör için Sunitinib (Sutent).

Önleme

Ameliyatın amacı mümkünse mide kanseri ve sağlıklı bir doku marjını ortadan kaldırmaktır. Seçenekler şunları içerir:

Mide kanseri hakkında daha fazla bilgi edinin

Cerrahi kanama ve enfeksiyon riski taşır. Midenizin tamamı veya bir kısmı çıkarıldığında, sindirim problemleri yaşayabilirsiniz.

Radyoterapi, kanser hücrelerini öldürmek için yüksek-güçlü enerji ışınlarını (örneğin X-ışınları) kullanır. Enerji kirişleri, masanın üzerinde uzanırken etrafınızda dolaşan bir makineden gelir.

Radyoterapi ameliyattan önce (neoadjuvan radyasyon) mide tümörünü küçültmek için kullanılabilir, böylece daha kolay çıkarılır. Radyoterapi, midenizde kalabilecek kanser hücrelerini öldürmek için ameliyattan sonra da kullanılabilir (adjuvan radyasyon). Radyasyon genellikle kemoterapi ile kombine edilir. İlerlemiş kanser vakalarında, büyük bir tümörün neden olduğu yan etkileri hafifletmek için radyasyon terapisi kullanılabilir.

Mide kanseri hakkında

Karnınızdaki radyoterapi diyare, hazımsızlık, bulantı ve kusmaya neden olabilir.

Kemoterapi, kanser hücrelerini öldürmek için kimyasallar kullanan bir ilaç tedavisidir. Kemoterapi ilaçları vücudunuz boyunca dolaşıyor ve karnın ötesine yayılmış kanser hücrelerini öldürüyor.

Kemoterapi ameliyat öncesinde verilebilir (neoadjuvan kemoterapi), daha kolay çıkarılabilmesi için tümörü küçültmeye yardımcı olabilir. Kemoterapi, vücutta kalabilecek herhangi bir kanser hücresini öldürmek için ameliyattan sonra da kullanılır (adjuvan kemoterapi). Kemoterapi genellikle radyasyon tedavisi ile kombine edilir. Kemoterapi, ilerlemiş mide kanseri olan kişilerde, bulgu ve semptomların hafifletilmesine yardımcı olmak için tek başına kullanılabilir.

Kemoterapi yan etkileri hangi ilaçların kullanıldığına bağlıdır. Sahip olduğunuz mide kanseri türü hangi kemoterapi ilaçlarını alacağınızı belirler.

Hedefe yönelik terapi, kanser hücrelerindeki spesifik anomalilere saldıran ilaçları kullanır. Mide kanserini tedavi etmek için kullanılan hedefli ilaçlar arasında

Kanser hücrelerinin testleri doktorunuza bu tedavilerin sizin için daha iyi olup olmayacağını söyleyebilir.

Klinik denemeler, yeni tedavilerin ve mevcut tedavilerin kullanılmasının yeni yollarının araştırılmasıdır. Klinik araştırmaya katılmak size en yeni tedavileri denemek için bir şans verebilir. Ancak klinik araştırmalar bir tedaviyi garanti edemez. Bazı durumlarda, araştırmacılar yeni bir tedavinin yan etkilerinden emin olamazlar.

Doktorunuza klinik deneme için uygun olup olmadığınızı sorun. Birlikte faydaları ve riskleri tartışabilirsiniz.

Bir kanser teşhisi ezici ve korkutucu olabilir. Tanılarınızın ilk şokundan sonra uyum sağlamaya başladıktan sonra, baş etmenize yardımcı olan görevlere odaklanmaya yardımcı olabilir. Örneğin, deneyin

Mide kanserine neyin sebep olduğu açık değildir, bu nedenle bunu önlemenin bir yolu yoktur. Ancak, günlük hayatınızda küçük değişiklikler yaparak mide kanseri riskinizi azaltmak için gerekli adımları atabilirsiniz. Örneğin, deneyin

Bakımınızla ilgili kararlar verecek kadar bilgi edinin. Doktorunuzdan kanserinizin ayrıntılarını – tür, evre ve tedavi seçeneklerinizi – yazmasını isteyin. Bu ayrıntıları mide kanseri hakkında daha fazla bilgi edinmek için kullanın ve her tedavi seçeneğinin faydaları ve riskleri .; Diğer kanserli kurtulanlarla bağlantı kurun. Bölgenizdeki destek grupları hakkında doktorunuza danışın. Ya da çevrimiçi olun ve Amerikan Kanser Derneği tarafından yönetilenler gibi mesaj panolarında kanser mağdurlarıyla bağlantı kurun .; Aktif kalmak. Kanser teşhisi koymak, zevk aldığınız veya normalde yaptığınız şeyleri yapmayı bırakmanız gerektiği anlamına gelmez. Çoğunlukla, bir şeyler yapmak için yeterince iyi hissedecekseniz, devam edin ve yapın.

Daha fazla meyve ve sebze yiyin. Diyetinize her gün daha fazla meyve ve sebze eklemeye çalışın. Çok çeşitli renkli meyve ve sebzeleri seçin .; Yediğiniz tuzlu ve füme gıdaların miktarını azaltın. Midenizi, bu gıdaları sınırlandırarak koruyun .; Sigara içmeyi bırak. Eğer içiyorsanız, bırakın. Eğer sigara içmiyorsan, başlama. Sigara içmek, mide kanseri riskini artırır yanı sıra birçok kanser türüdür. Sigarayı bırakmak çok zor olabilir, bu nedenle doktorunuzdan yardım isteyin .; Mide kanseri riskiniz konusunda doktorunuza danışın. Mide kanseri riski yüksekse doktorunuzla konuşun. Birlikte mide kanseri belirtileri aramak için periyodik endoskopi düşünebilirsiniz.

1

)