limon kızılcık puding kek, tatil shortbread ve zencefilli kekler için tarifler: şükran tatlılar

Kabak pasta klasik Şükran tatlıdır. diğer bazı seçenekleri eklemek ister misiniz? Bu üç deneyin.

Kişisel ölçekli limon kızılcık puding kek; Tatil shortbrea; Gingerbread kekler

Kanola pişirme spra; Oda sıcaklığında 3 büyük yumurta, ayrılmış (1 yumurta sarısı atılır; 3/4 su bardağı toz şeker, bölme; 3 yemek kaşığı tablespoo başına yağ 8 gram çırpılmış tereyağı (oda sıcaklığı) veya daha az yağlı margarin, 2 yemek kaşığı yumurta substitut; 1/4 fincan ağartılmamış beyaz flou; 1/4 çay kaşığı sal, 1 su bardağı% 1 düşük yağlı süt (% 2 ya da tam yağlı süt de kullanılabilir), bölme; 1/3 fincan limon juic, 2 çay kaşığı ince rendelenmiş limon zes; 3/4 taze veya dondurulmuş ve çözülmüş fincan kızılcık (; Işık krem ​​şanti (isteğe bağlı)

taze veya dondurulmuş kızılcık bulamazsanız, 1/3 fincan kurutulmuş kızılcık yerini alabilir.

malzemeler

Yol

fırının ortasına raf ile 350 derece 1. Fırını. Coat altı içinde 6-ons sufle tart veya kanola pişirme spreyi ile muhallebi bardak. Bir 9×13 inçlik pişirme çanak bardak düzenleyin.

beyazlar köpüklü (30-60 saniye) kadar 2. büyük karıştırma kabına 3 yumurta akı ekleyin ve elektrikli karıştırıcı ile yendi orta hızda (ayakta mikser kullanılarak eğer, fırçalamak eki kullanın). yüksek hızını artırmak ve beyazlar (yaklaşık 1 dakika daha) yumuşak doruklarına kadar basılı tutun yendi. orta-düşük hızda mikser ile, yavaş yavaş (bunu yapmak için bir dakika sürer) 1/4 fincan şeker ekleyin. 30 saniye daha uzun süre yüksek hızda dayak önce kabın kenarları kazıyın. orta kaseye yumurta akı Kaşık ve bir kenara koyun.

3. (yerine raketin) fırçalamak çırpıcı ile büyük karıştırma kabına 1/2 su bardağı şeker, 2 yumurta sarısı ve 2 yemek kaşığı yumurta yerine, kalan tereyağı veya margarin ekleyin ve pürüzsüz (en az 1 dakika) kadar orta hızda çırpın. 1/4 su bardağı un, 1/4 çay kaşığı tuz ve süt 1/2 fincan ekleyin ve yumurta karışımı içine karıştırmak için düşük hızda yendi. pürüzsüz hale gelene kadar süt ve limon suyu kalan yendi.

4. Yumurta sarısı karışımına çırpılmış yumurta akı ve limon kabuğu rendesi üçte ekleyin. Kombine kadar kaşık veya spatula ile elle katlama. meyilli Kalan yumurta akı içeren devam edin.

Sağlıklı, lezzetli tarifler ve Yeme Kuyu dergisi.

Tavuk, Çikolata, Salatalar, Tatlılar, Çorba