köpekbalığı kıkırdağı: kullanımlar, yan etkileri, etkileşimleri ve uyarılar

AE-941, Kıkırdak de Requin, Kıkırdak de Requin du Pacifique, Kıkırdak de Tiburon, kollajen Marin, Extrait de Kıkırdak de Requin, Liquide de Kıkırdak Marin, Deniz Kolajen, Deniz Sıvı Kıkırdak, MSI-1256F, Neovastat, Pasifik Shark Carti .. ; Tüm İsimler AE-941, Kıkırdak de requin, Kıkırdak de Requin du Pacifique, Kıkırdak de Tiburon, kollajen Marin, Extrait de Kıkırdak de requin, Liquide de Kıkırdak Marin, Deniz Kolajen, Deniz Sıvı Kıkırdak, MSI-1256F, Neovastat, Pasifik Shark görün kıkırdak, Poudre de kıkırdak de Requin, Shark kıkırdak Tozu, Shark kıkırdak Özü, Sphyrna lewini, Squalus acanthias; gizle İsimler

Tıpta kullanılan (kemik kadar yok destek sağlar sert elastik doku) köpekbalığı kıkırdağı Pasifik Okyanusu’nda yakalanan köpekbalıkları öncelikle gelir. ekstraktlar birkaç çeşit skualamin laktat, AE-941, ve U-995 de dahil olmak üzere köpek balığı kıkırdağından yapılmaktadır; Köpekbalığı kıkırdağı en ünlü HIV enfeksiyonu olan kişilerde daha sık görülür Kaposi sarkomu olarak adlandırılan bir kanser türü de dahil olmak üzere, kanser için kullanılır. Köpekbalığı kıkırdak da bağırsak (enterit) artrit, sedef hastalığı, yara iyileşmesi, diyabet nedeniyle göz retinasına yaptığı hasar, ve iltihap için kullanılır; Bazı insanlar artrit ve sedef hastalığı için cilde doğrudan köpekbalığı kıkırdağı uygulanır.

Köpekbalığı kıkırdağı tümör büyümesini engellemeye yardımcı olabilir.

Muhtemel Etkisiz fo; Kanser. Çoğu araştırma ağızdan köpekbalığı kıkırdağı alarak daha önce Hodgkin lenfoma olmayan tedavi meme, kolon, akciğer, prostat ve beyin veya gelişmiş, ileri, daha önce tedavi kanser ile insanların yararına olmadığını göstermektedir. daha az gelişmiş kanseri olan kişilerde köpekbalığı kıkırdağı çalışmaları yayınlanmamıştır; Yetersiz Kanıt fo; Yaşa bağlı görme kaybı (Yaşa bağlı makula dejenerasyonu-). Erken araştırma 24 hafta boyunca belirli bir köpekbalığı kıkırdağı ekstresi (AE-941, Neovastat) alarak geliştirmek veya yaşa bağlı görme kaybı olan kişilerde görme stabilize olabileceğini düşündürmektedir; Kaposi sarkomu adı Kanserli tümör. Köpekbalığı kıkırdağı Kaposi sarkomu olarak adlandırılan tümörler düşürebilir dair raporlar vardır; Osteoartrit. Cilde tatbik edildiği zaman, kondroitin sülfat, glukozamin sülfat ve kafur ile kombinasyon halinde köpekbalığı kıkırdak içeren ürünler bildirildi artrit belirtileri azaltır. Ancak, herhangi bir belirti kabartma nedeniyle kafur etkisiyle değil, diğer malzemelerle büyük olasılıkla. Ayrıca, deri yoluyla absorbe olduğu köpekbalığı kıkırdağı gösteren hiçbir araştırma yoktur; Sedef hastalığı. Gelişmekte olan araştırma ağız yoluyla alınır ya da cilde uygulandığında belirli bir köpekbalığı kıkırdağı ekstresi (AE-941, Neovastat) görünümünü iyileştirmek ve plak psoriazis kaşıntı azaltmak olabileceğini düşündürmektedir; Böbrek kanseri. ağız yoluyla belirli bir köpekbalığı kıkırdağı ekstresi (AE-941, Neovastat) alarak ilerlemiş böbrek kanseri (renal hücreli karsinom) olan hastalarda yaşam süresini artırmak gibi görünüyor. Bu ürün renal hücreli karsinom için FDA “Yetim İlaç durumu” vardır. Yetim İlaç hukuk ilaç yapımcıları nadir durumlar için ilaç incelemek için özel teşvikler vermektedir; Artrit; Göz komplikasyonları; Yara iyileşmesi; Diğer durumlar. Daha kanıt bu kullanımlar için köpekbalığı kıkırdağı oranı için gereklidir.

kadar 40 ay süreyle ağız yoluyla uygun alındığında veya en fazla 8 hafta boyunca cilde uygulandığında köpekbalığı kıkırdağı MUHTEMELEN çoğu insan için SAFE; Ağızda, bulantı, kusma, mide rahatsızlığı, kabızlık, düşük kan basıncı, baş dönmesi, yüksek kan şekeri, yüksek kalsiyum düzeyleri ve yorgunluk içinde kötü bir tat neden olabilir. Bazı ürünler hoş olmayan bir koku ve tadı var; Özel Önlemler ve Uyarılar: Gebelik ve emzirme: Eğer hamileyseniz veya bebek emziriyorsanız ise köpekbalığı kıkırdağı alarak güvenliği konusunda yeterli güvenilir bilgi yoktur. Güvenli tarafta kalmak ve kullanımını önlemek; Yüksek kalsiyum düzeyleri (hiperkalsemi): Shark kıkırdak kalsiyum seviyelerini artırabilir, bu nedenle kimin kalsiyum düzeyleri zaten çok yüksek olan kişiler tarafından kullanılmamalıdır.

Şu anda köpekbalığı kıkırdağı Etkileşimleri hiçbir bilgiye sahip

Köpekbalığı kıkırdağının uygun dozu kullanıcının yaşına, sağlık ve diğer bazı koşullar gibi çeşitli faktörlere bağlıdır. Şu anda köpekbalığı kıkırdağı için doz uygun bir aralığı belirlemek için yeterli bilimsel bilgi yoktur. Doğal ürünler her zaman mutlaka güvenli olmadığını akılda tutmak ve dozlarda önemli olabilir. Ürün etiketleri ile ilgili yönergeleri izleyin ve kullanmadan önce eczacınıza veya doktorunuza veya diğer sağlık uzmanına danışın emin olun.

Referanslar

Erken nüks veya refrakter multipl miyelom hastalarında AE-941 (Shark Kıkırdak Neovasta) arasında Aeterna Laboratories Inc. Faz II çalışması. 2001 Bilgi İletişim Numarası 1-888-349-3232.

Aeterna Laboratories Inc. Faz III AE-941 randomize çalışma (Neovasta; Shark Kıkırdak Özü) immünoterapi metastatik renal hücreli karsinom refrakter hastalarda. . 2001

Anonim. AE-941 (Neovastat-K), köpek balığı, kıkırdak (toplantı özet) elde edilen bir molekül fraksiyonunun anjiyostatik ve antitümör aktivitesi. Proc Annu Tanışma Am Doç Cancer Res 199; 38: A1530.

Köpekbalığı kıkırdağı itibaren hipnoz Arnheim, K. [. kansere karşı muhafazakâr tıp?]. 4-22-200 MMW.Fortschr.Med; (17) 146: 8, 10.

Kuaför, R., Delahunt, B., Batağan, S.K., Davis, P.F., Thornton, A., ve ince, G.C. oral köpekbalığı kıkırdağı bir murin modelinde karsinojenezi ancak gecikmeler tümör ilerlemesi ortadan kaldırmaz. Anticancer Res 200; 21 (Şekil 2A): 1065-1069.

Bargahi, A., Hassan, Z. M. Rabbani, A., Langroudi, L, Deleon, S.H. ve Safari, köpekbalığı kıkırdak E. etkisi NK hücreleri faaliyeti protein elde edilmektedir. Immunopharmacol.Immunotoxicol. 201; 33 (3): 403-409.

Beliveau, R., Gingras, D., Kruger, EA, Lamy, S., Sirois, P., Simard, B., Sirois, Mg, Tranqui, L. Baffert, F., Beaulieu, E., Dimitriadou, V., Pepin, MC Courjal, F., Ricard, I., Poyet, P., Falardeau, P., Figg WD, ve Dupont, E. Antiangiogenik madde Neovastat (AE-941) Vasküler Endotelyal Büyüme Faktörü önler aracılı Biyolojik Etkileri. Clin Cancer Res 200; 8 (4): 1242-1250.

Bhargava P Trocky N Marshall J ve diğ. Yükselen doz bir faz I güvenliği, tolerans ve farmakokinetik çalışma, ileri evre kanser hastalarında MSI-1256F (Skualamin Laktat) yükselen süresi devamlı infüzyon. Proc Am Soc Klinik 199 Onocol; 18 (A698): 1.

Blanchard, V., Chevalier, F., Imberty, A., Leeflang, B.R., Basappa, Sugahara, K., ve Kamerling NMR spektroskopisi ve moleküler modelleme kullanılarak kondroitin sülfat izole beş oktasakaritler arasından seçilmiştir J. P. konformasyonel çalışmaları. Biyokimya 2-6-200; 46 (5): 1167-1175.

Boivin, D., Provencal, M., Gendron, S. Ratel, D., Demeule, M., Gingras, D. ve Beliveau, R. saflaştırılması ve antianjiyojenik madde Neovastat gelen plazmin oluşumu bir uyarıcısı karakterizasyonu: immünoglobulin kappa hafif zincir olarak tanımlanması. Arch Biochem.Biophys.Acta. 11-15-200; 431 (2): 197-206.

Brem, H. ve Folkman, kıkırdak aracılık ettiği tümör anjiyogenezinin J. inhibisyonu. J 2-1-197 Exp.Med; 141 (2): 427-439’da.

Bukowski, R. M. AE-941, çok fonksiyonlu bir antianjiyojenik bileşik: renal hücreli karsinomda denemeler. 200 Expert.Opin.Investig.Drugs; 12 (8): 1403-1411.

Cataldi, JM ve Osborne, DL. in vitro (toplantı soyut) in vivo ve hücre çoğalmasında meme tümör neovaskülarizasyon üzerinde köpekbalığı kıkırdağı Etkileri. FASEB Journal 199; 9 (3): A135.

Chen, J. S., Chang, C.M., Wu, J. C., ve Wang, S.M. köpekbalığı kıkırdağı özü hücre yapışmasının engellemekte ve kültürlenmiş endotel hücrelerinde fokal yapışmalarda yeniden düzenlenmesi neden olur. J Celi Biochem 6-6-200; 78 (3): 417-428.

Coppes, M.J., Anderson, R.A., Egeler, R.M., ve Wolff, çocukluk çağı kanser tedavisi için J.E. alternatif tedaviler. N Engl.J Med 9-17-199; 339 (12): 846-847.

Davis, S. F., O, Y., Furneaux, R.H., Johnston, S. S., Ruger, B.M., ve ince, bir fare modelinde toz köpekbalığı kıkırdak ağızdan mideye inişinin ortaya anjiyojenez G.C. inhibisyonu. Microvasc.Res 199; 54 (2): 178-182.

de Mejia E.G. ve Dia, V.P. apoptoz, anjiyogenez ve kanser hücrelerinin metastaz nutrasötik protein ve peptid rolü. Kanser Metastaz Rev 201; 29 (3): 511-528.

Deepa, S.S., Yamada S, Fukui, S. ve Sugahara, kondroitin köpekbalığı kıkırdak sülfat ve monoklonal antikor epitoplarının vasıflandırılması için uygulama izole yeni sülfatlanmış oktasakaritler arasından seçilmiştir K. yapısal tespiti. Glikobiyoloji 200; 17 (6): 631-645.

Deng, B. ve Zhang, Z. [indüktif eşleşmiş plazma atomik emisyon spektrometresi ile köpekbalığı kıkırdağı eser elementlerin tayini]. Guang.Pu.Xue.Yu Guang.Pu.Fen.Xi. 199; 18 (5): 570-575.

Dupont E Alaoui-Jamali M, Wang T. ve ark. AE-941 (Neovastat), köpekbalığı kıkırdağı türetilmiş bir moleküler fraksiyonun anjiyostatik ve antitümör aktivitesi. Kanser Araştırmaları 199 Derneği Tutanakları; 38: 227.

Dupont E Savard RE Jourdain Cı Juneau Cı Thibodeau bir Ross K ve diğ. yeni bir köpekbalığı kıkırdağı ekstresinin antianjiyojenik özellikleri: sedef tedavisinde potansiyel rolü. J Cutan Med Surg 199; 2 (3): 146-152.

Dupont, E., Falardeau, P., Musa, SA, Dimitriadou, V., Pepin, MC, Wang, T., ve Alaoui-Jamali, MA antianjiyojenik ve Neovastat (AE-941) antimetastatik özellikleri, oral olarak aktif bir ekstrakt kıkırdak dokusundan türetilen. Clin Exp Metastaz 200; 19 (2): 145-153.

Escudier, B, Patenaude, K, Bukowski, Rı ve diğ. immünoterapi dirençli metastatik renal hücreli karsinom hastalarında AE-941 (Neovastat (R)) ile bir faz III klinik deneme gerekçesi. Ann Oncol 200; 11 (ek 4): 143-144.

Evans WK, Latreille J Batist G ve diğ. AE-941, anjiyogenez inhibitörü: non-küçük hücreli dışı akciğer kanseri (KHDAK) hastalarında indüksiyon kemoterapisi / radyoterapi ile birlikte gelişmesi için gerekçe. Sunulan Bildiriler 199; S250.

FDA böbrek kanseri için Aeterna en Neovastat için yetim ilaç statüsü verir. Expert.Rev Antikanser Ther 200; 2 (6): 618.

Felzenszwalb, I., Pelielo de Mattos, J.C., Bernardo-Filho, M. ve Caldeira-de-Araujo, A. köpekbalığı kıkırdağı preparat: reaktif oksijen türlerine karşı koruma sağlar. Food Chem Toxicol 199; 36 (12): 1079-1084.

Feyzi, R., Hassan, Z. M. ve Mostafaie CD A. modülasyonu (4), (+) ve CD (8) köpekbalığı kıkırdak izole edilen bir fraksiyondan lenfositlere süzücü (+), tümör: köpekbalığı kıkırdağı anti-tümör bağışıklık modüle eder. Int Immunopharmacol. 200; 3 (7): 921-926.

Gıda ve İlaç İdaresi. FDA firması pazarlama onaylanmamış ilaçlara karşı harekete geçer. FDA konuşma kağıdı (10 Aralık 1999)

Gingras, D. etiketlenmeleri, D., Nyalendo, C, Boivin, D., Demeule, M., Barthomeuf, C ve Beliveau, R. antianjiyogenik ajan Neovastat (AE-941), doku plazminojen etkinleştirici aktivitesini uyarır. Yeni ilaçlar 200 Invest; 22 (1): 17-26.

Goldman E. Shark kıkırdak özü yeni bir sedef hastalığı tedavisi olarak çalıştı. Tüm Haberler 199 Cilt; 29 (12): 14.

Gonzalez, RP, Soares FS, Farias, RF, Pessoa, C, Leyva, A., Barros Viana GS ve Moraes, tavşanda temel fibroblast büyüme faktörünün yol açtığı angiogenesis oral köpek balığı kıkırdak engelleyici etkisinin MO Gösterme kornea. Biol.Pharm.Bull. 200; 24 (2): 151-154.

Hassan ve ZM Feyzi, R., Sheikhian, köpekbalığı A., Bargahi, A., Mostafaie, A., Mansouri, K., Shahrokhi, S. ve Ghazanfari, T, ve Shahabi S. küçük molekül ağırlıklı kısmın kıkırdak immün yanıtları modüle ve anjiyogeneziste ortadan kaldırabilir. Int Immunopharmacol. 200; 5 (6): 961-970.

Horsman, M.R., Alsner, J. ve Overgaard J. SCCVII karsinomu büyümesi ve metastazı üzerindeki köpekbalığı kıkırdağı özleri etkisi. Acta Oncol 199; 37 (5): 441-445.

Imada, K., Oka, H., Kawasaki, D., Miura, N., Şato, T. Ito, insan mafsal kondrositleri ve sinoviyal fibroblastlarda doğal kondroitin sülfat A Anti-artritik etki mekanizması. Biol.Pharm Bull. 201; 33 (3): 410-414.

Jagannath, S., Şampanya, P., Hariton, C., ve Dupont, multipl miyelom E. Neovastat. Eur.J.Haematol. 200; 70 (4): 267-268.

Jamali MA, Riviere P Falardeau A ve diğ. Lewis akciğer karsinom, metastatik modeli, etkinlik, toksisite önlenmesi ve hayatta kalma AE-941 (Neovastat), bir anjiyogenez inhibitörü, etkisi. Clin Invest Med 199; (Ek): S16.

Kalidas E, Hammond LA Patnaik ve diğ. Bir faz I ve farmakokinetik (PK) anjiyogenez inhibitörü çalışma, skualamin laktat (MSI-1256F). Proc Am Soc Klinik 200 Onocol; 19 (A698): 1.

Kern, BE, Balcom, JH, Antoniu, BA, Warshaw, AL ve Fernandez-del Castillo, C Troponin I peptit (Glu94-Leu123), kıkırdak türevli anjiyojenez inhibitörü: in vitro ve insan endotel hücrelerinde in vivo etkilerinin ve pankreas kanseri ile ilgili. J Gastrointest.Surg. 200; 7 (8): 961-968.

Kim, S., de, A, V, Bouajila, J., Dias, RG, Cyrino, FZ, Bouskela, E., Costa, PR ve Nepveu, F. alfa-fenil-N-tert-bütil nitron ( PBN) türevleri: sentezi ve iskemi / reperfüzyon ile indüklenen mikrovasküler hasarlarına karşı koruyucu eylem. Bioorg.Med Chem 5-15-200; 15 (10): 3572-3578.

Koch, A. E. romatoid artrit anjiyogenez rolü: son gelişmeler. Ann Rheum.Dis. 200; 59 Özel Sayı 1: I65-i71.

Korman, D. B. [kıkırdak Antianjiogenik ve antitümör özellikleri]. Vopr.Onkol. 201; 58 (6): 717-726.

Kuettner, K. E. ve Pauli, bir kıkırdak faktörüyle neovaskülarizasyon B. U. engellenmesi. Ciba Found.Symp. 198; 100: 163-173.

Kusano, S., Igarashi, N., Sakai, S., ve Toida, T. [35S alımı üzerine oral chondrosine Etkisi sıçan kıkırdak içine sülfat]. Yakugaku Zasshi, 200; 126 (4): 297-300.

biyo Lane IW ve Contreras E. Yüksek oranda (brüt tümör boyutunda bir azalma) köpekbalığı kıkırdağı madde ile tedavi edilen kanser hastalarının gözlenen. J Naturopath Med 199; 3 (1): 86-88.

Lane W ve Milner M. köpekbalığı kıkırdağı ve sığır kıkırdağı karşılaştırılması. Townsend Lett 199; 153: 40-42.

Langer, R, CT, lH, Vacanti, J ve diğ. bir anjiyogenez inhibitörü infüzyonla hayvanlarda tümör büyümesinin kontrolü. Proc Ulusal Acad Sci 198; 77.

Tümör neovaskülarizasyonu inhibe eden bir kıkırdak faktörü Langer, R., Brem, H., Falterman, K., Klein, M., ve Folkman, J. Yalıtım. Bilim 7-2-197; (4247) 193: 70-72.

Latreille, J. Batist, G., Laberge, F., şampanya, S. Croteau, D., Falardeau, P., Levinton, C, Hariton, C, Evans, WK ve Dupont, E Aşaması I / olmayan küçük hücreli akciğer kanseri tedavisinde AE-941 (Neovastat) güvenlik ve etkinliğinin II deneme. Clin Akciğer Kanseri 200; 4 (4): 231-236.

Lee, A. ve Langer, R. köpekbalığı kıkırdağı, tümör anjiyogenez inhibitörleri içerir. Bilim 9-16-198; (4616) 221: 1185-1187.

Lee, S. Y. ve Chung, S., M. Neovastat (AE-941) VEGF ve HIF-2 alfa bastırılması yoluyla hava yolu inflamasyonu inhibe eder. Vascul.Pharmacol 200; 47 (5-6): 313-318.

Leitner SP, Rothkopf AA, Haverstick GG, ve ark. standart tedaviye metastatik meme veya prostat kanseri refrakter ya hastalarda oral kuru köpekbalığı kıkırdağı tozu (SCP) İki faz II çalışma. Amer Soc Clin Oncol 199; 17: A240.

McGuire, T.R., Kazakoff, S. W., HØIE, E.B., ve Fienhold, ve insan umbilikal ven endotel tümör nekroz faktörü-alfa olmayan köpek balığı kıkırdak M.A. antiproliferatif aktivitesi. Farmakoterapi 199; 16 (2): 237-244.

Merly, L, Simjee, S., ve Smith, kıkırdak ekstremleri enflamatuar sitokinlerin S.L. indüksiyonu. Int Immunopharmacol. 200; 7 (3): 383-391.

Milner M. A artrit ve diğer iltihaplı eklem hastalıklarının tedavisinde köpekbalığı kıkırdak kullanımına yol. Amer Chiropractor 199; 21: 40-42.

Morris G. M., Coderre, J. A., Micca, P. L., Lombardo, D. T. ve Hopewell, sıçan 9L gliosarkom J. W. Bor nötron tedavisi: köpekbalığı kıkırdağı etkilerinin değerlendirilmesi. Br J Radiol. 200; 73 (868): 429-434.

Musa M.A. neovaskülarizasyon ve metaloproteinaz bir kıkırdaktan türetilen inhibitör. Clin Exp.Rheumatol. 199; 11 Suppl 8: S67-S69.

Moses, M.A., Sudhalter, J., ve Langer, kıkırdaktan neovaskülarizasyonun inhibitörünün R. tanımlanması. Bilim 6-15-199; (4961) 248: 1408-1410.

Moses, MA, Wiederschain, D., Wu, I., Fernandez, CA, Ghazizadeh, V., Lane, WS, Flynn, E., Sytkowski, A., Tao, T., ve Langer, R. Troponin I insan kıkırdak mevcut ve anjiyogenezi inhibe eder. Proc Natl.Acad.Sci.U.S.A 3-16-199; 96 (6): 2645-2650.

Memeli C-tipi lektin homoloğu, tetranektin benzer Neame, P.J., Young, C.N. ve treep resif (Carcharhinus springeri) kıkırdak izole edilmiş bir protein J.T. primer yapısı. Protein Sci 199; 1 (1): 161-168.

Hiçbir yazar. Neovastat klinik çalışma özetleri. 2001

O’Connell, G. D., Fong, J.V., Dunleavy, N., Joffe, A., Ateshian, G.A., ve Hung, kıkırdak doku mühendisliği için bir ortam takviyesi olarak C.T. Trimetilamin N-oksit. J Orthop.Res 201; 30 (12): 1898-1905.

Japon köpek balığı kıkırdak (I) ‘in elde edilen Oikawa, T., Ashino-Sigorta, H., Shimamura, M., Koide, U. ve Iwaguchi, T.A yeni anjiyojenik önleyicisi. Ekstraksiyon ve tümör ve embriyonik anjiyogenez doğru inhibitör faaliyetlerinin tahmini. Cancer Lett 6-15-199; 51 (3): 181-186.

Ortiz-Delgado, J.B., Simes, D.C., Viegas, C.S., Schaff, B.J., Sarasquete, C ve Cancela, deniz kıkırdaklı balıklar matris GLA proteini, M. L. Cloning, Prionace glauca İskelet ve vasküler sistemlerinde tercih edilen proteinin birikmesi. Histochem.Cell Biol 200; 126 (1): 89-101.

Parton, A., orman, D., Kobayashi, H, Dowell, L. Bayne, C ve Barnes, D. Hücre ve SAE, dikenli Cliff köpekbalığı, Squalus acanthias bir hücre çizgisinin moleküler biyolojisi. Zorunlu Biochem Physiol C.Toxicol Pharmacol 200; 145 (1): 111-119.

Patnaik A, Rowinsky E Hammond ve diğ. Bir faz I ve farmakokinetik (PK) eşsiz anjiyogenez inhibitörü çalışma, skualamin laktat (MSI-1256F). Proc Am Soc Klinik 199 Onocol; 18 (A622): 1.

Patra, D. ve Sandell, L. J. Antianjiogenik ve kıkırdak antikanser moleküller. Expert.Rev 201 Mol.Med; 14: E10.

Pearson, W., Orth, M.W., Karrow, N.A., Maclusky, N.J. ve Lindinger, inflamasyon kıkırdak eksplant modelinde Sasha’nın Blend Nutraceuticals M.I. anti-enflamatuar ve kondroprotektif etkileri. Mol Nutr Food Res 200; 51 (8): 1020-1030.

Pivnenko, T.N., Sukhoverkhova, G. I., Epshtein, L.M., Somova-Isachkova, L.M., Timchenko, N.F. ve Besednova, N. N. [enfektif allerjik artrit modelinde köpekbalığı kıkırdağı hazırlama terapötik etkisinin deneysel Morfoloji]. Antibiot Khimioter. 200; 50 (5-6): 20-23.

Po min, V. H., Pike, A.A., Pereira, M.S. ve Mourao oral uygulama için kondroitin sülfat formülasyonlarda P.A. Kalıntı keratan sülfat. Carbohydr.Polym. 10-1-201; 90 (2): 839-846.

Porter, M.E., Koob, T.J., ve Summers, A.P. düz tazı köpekbalığı Mustelus californicus vertebral kıkırdak malzeme özelliklerine mineral katkısı. J. Exp Biol 200; 210 (Pt 19): 3319-3327.

Pothacharoen, P. Kalayanamitra, K., Deepa, SS, Fukui, S., Hattori T., Fukushima, N., Hardingham, T., Kongtawelert, S. ve Sugahara, K. İki ilgili fakat farklı kondroitin sülfat mimetope monoklonal antikor WF6 tarafından tanınan diziler octasaccharide. J Biol Chem 11-30-200; 282 (48): 35232-35246.

Prudden JF. tedavi olarak Kıkırdak. Kanser Tedavisi Sempozyumu, Tampa, Florida’da Adjuvan Beslenme (27-30 Eylül 1995).

Ratel, D., Camcı, G., Provencal, M., Boivin, D., Beaulieu, E., Gingras, D., ve Beliveau, R. köpekbalığı kıkırdağı ekstresi fibrinolitik enzimlerin Doğrudan etkili: vasküler potansiyel terapötik bir rol hastalıkları. Thromb.Res. 200; 115 (1-2): 143-152.

Renckens, C. N. ve van Dam, F. S. [ulusal kanser fonu (Koningin Wilhelmina Fonds) ve kanser için Houtsmuller-terapi]. Ned.Tijdschr.Geneeskd. 7-3-199; 143 (27): 1431-1433.

Riviere M Alaoui-Jamali M Falardeau P ve ark. Neovastat: anti-kanser aktivitesine sahip bir anjiyogenez inhibitörü. Proc Amer Doç Cancer Res 199; 39:46.

Riviere M Latreille J ve Falardeau S. AE-941 (Neovastat), bir anjiyogenez inhibitörü, Faz I / II kanser klinik deneme sonuçları. Kanser Invest 199; 17 (ek 1): 16-17.

Rosenbluth RJ Jennis, AA, Cantrell, S ve ark. İleri primer beyin tümörlerinin olan hastaların tedavisinde oral köpekbalığı kıkırdağı. Bir faz II Pilot çalışma (soyut toplantı). Proc Annu Tanışma Am Soc Clin Oncol 199; 18: A554.

Roudebush, P., Davenport, D.J. ve Novotny, B.J. kanser terapisinde nutrasötikler kullanımı. Vet.Clin Kuzey Am Küçük Anim Pract. 200; 34 (1): 249-69, viii.

Saad F Klotz L Babaian R, Lacombe L, Şampanya P ve Dupont E. Faz I / metastatik refrakter prostat kanseri (soyut sunum) olan hastalarda AE-941 (Neovastat) II deneme. Kanada Üroloji Birliği Yıllık Toplantısı (24-27 Haziran 2001).

Saunder DN. Sedef hastalığı için tedavi olarak Anjiyogenez antagonisti: AE-941 ile Faz I klinik deneme sonuçları. Dermatoloji Konferansı, New Orleans, Louisiana, Mart 19-24, 1999 Akademisi.

Shimizu-Suganuma, Masum, Mwanatambwe, Milanga, Iida, Kazum ve ark. in vivo (toplantı soyut) tümör büyümesi ve hayatta kalma süresi üzerinde köpekbalığı kıkırdağı etkisi. Proc Annu Tanışma Am Soc Clin Oncol 199; 18: A1760.

Simard, B., Bouamrani, A., Jourdes, P., Pernod, G., Dimitriadou, V., ve Berger, kıkırdak özü ile fibrinolitik sistemin F. İndüksiyon fare glioma antianjiojenik etkisine aracılık eder. Microvasc.Res 201; 82 (1): 6-17.

Görüşmelerde, K. L. Harris, antianjiyojenik faktörlerin A. L. Şu anki durum. Br J Haematol. 200; 109 (3): 477-489.

Turcotte S. Faz I, yaşa bağlı maküler dejenerasyon hastada AE-941, antianjiyojenik ajanın arttırma çalışması doza. Retina Derneği Konferansı (Hawaii 2 Aralık, 1999).

Volpi, N. oral emilme ve sağlıklı erkek gönüllülerde ichthyic kökenli kondroitin sülfat biyo. Osteoarthritis.Cartilage. 200; 11 (6): 433-441.

Weber, M.H., Lee, J. ve Orr, F.W. deneysel metastatik kemik tümörü modeli üzerinde Neovastat (AE-941) etkisi. Int J Oncol 200; 20 (2): 299-303.

Wilson JL. Topikal köpekbalığı kıkırdağı sedef sindiren. Altern Zorunlu Ther 200; 6: 291.

Zheng, L., Ling, P., Wang, Z., Niu, R., Hu C, Zhang, T., ve Lin, güçlü bir anti-anjiyojenik aktivitesi olan köpek balığı kıkırdağından X yeni bir polipeptid. Kanser Biol Ther 200; 6 (5): 775-780.

Zhuang, L, Wang, B, Shivji, G ve diğ. AE-941, anjiyogenez, yeni bir inhibitörü olan kontakt hipersensitivite önemli anti-enflamatuar etkiye sahiptir. J Invest Derm 199; 108 (4): 633.

Anon. Aeterna NIH için hasta kayıt başladığını duyurdu – Akciğer kanseri tedavisinde AE-941 / Neovastat faz III klinik sponsor oldu. Aeterna 2000 Haber Bülteni 2000 17 Mayıs.

Aşar B, Vargo E. Shark kıkırdak kaynaklı hepatit [mektup]. Ann Intern Med 199; 125: 780-1.

Batist G Patenaude F, Champagne P, et al. refrakter renal hücreli karsinom hastalarında Neovastat (AE-941): iki doz seviyeleri ile bir Faz II çalışmasında raporu. Ann Oncol 200; 13: 1259-1263 ..

Berbari P Thibodeau A, Germain L insanlarda sıvı kıkırdak özü oral uygulama ve ark antianjiyojenik etkileri. J Surg Res 199; 87: 108-13.

Bhargava P Trocky N, Marshall J, et al. Yükselen doz bir faz I güvenliği, tolerans ve farmakokinetik çalışma, ileri evre kanser hastalarında MSI-1256F (Skualamin Laktat) yükselen süresi devamlı infüzyon. Proc Am Soc Klinik 199 Onocol; 18: A698.

Boivin DB, Gendron S Beaulieu D, et al. antianjiyojenik ajan Neovastat (AE-941) endotelyal hücre apoptozu indükler. Mol Cancer Ther 200; 1: 795-802 ..

Cohen M, Wolfe R, Mai T Lewis D. A, diz osteoartriti için glukozamin sülfat, kondroitin sülfat ve kafur içeren topikal krem ​​çift kör, plasebo kontrollü randomize çalışma. J Rheumatol 200; 30: 523-8 ..

Evans WK, Latreille J Batist G, ve ark. AE-941, anjiyogenez inhibitörü: küçük hücreli dışı akciğer kanseri (KHDAK) hastalarında indüksiyon kemoterapisi / radyoterapi ile birlikte gelişmesi için gerekçe. Proc Am Soc Klinik 199 Onocol; 18: A1938.

Falardeau P, Champagne P Poyet P, et al. Neovastat faz III klinik çalışmalarda doğal olarak oluşan bir çok fonksiyonlu antianjiyojenik ilaç. Semin Oncol 200; 28: 620-5 ..

Yetim tayinler ve Onaylar FDA listesi. http://www.fda.gov/orphan/DESIGNAT/list.htm (Ekim 2003 27 Erişim).

Fontenele JB, Araujo GB, de Alencar JW, Viana GS. analjezik ve köpek balığı kıkırdak anti-inflamatuvar etkilerinin bir peptit molekülüne bağlı olan ve nitrik oksit (NO) sistemi bağlıdır. Biol Pharm Bull 199; 20: 1151-4.

Fontenele JB, Viana GS, Xavier-Filho J, de-Alencar JW. köpek balığı kıkırdağından suda çözünür fraksiyonunun anti-enflamatuar ve analjezik etkinliği. Braz J Med Biol Res 199; 29: 643-6.

Gingras D Renaud A, Mousseau K, et al. AE-941, çok fonksiyonlu bir antianjiyojenik bileşik tarafından Matrix proteinaz engellenmesi. Anticancer Res 200; 21: 145-55 ..

Gomes EM Souto PR, hazırlık içeren Felzenszwalb I. köpekbalığı kıkırdağı hidrojen peroksit kaynaklı hasar ve mutagenez karşı hücreleri korur. Mutat Res 199; 367: 204-8.

Hillman JD Peng AT, Gilliam AC, Remick SC. İnsan Herpes virüsü 8-seropozitif köpekbalığı kıkırdağı oral tatbiki ile Kaposi sarkomu tedavisi, İnsan İmmün Yetmezlik Virüsü-Seronegatif eşcinsel bir adam. Arch Dermatol 200; 137: 1149-1152.

Hunt TJ, Connelly JF. Kanser tedavisi için köpekbalığı kıkırdağı. Am J Sağlık Syst Pharm 199; 52: 1756-1760.

Kalidas E, Hammond LA, Patnaik P, et al. Bir faz I ve farmakokinetik (PK) anjiyogenez inhibitörü çalışma, skualamin laktat (MSI-1256F). Proc Am Soc Klinik 200 Onocol; 19: A698.

Kim M. Merkür, kalsiyum diyet takviyeleri kadmiyum ve arsenik içeriği. Gıda Addit bulaşm 200; 21: 763-7.

Lane IW Comac L. Sharks kanser alamadım. Garden City, NY: Avery Publishing Grou; 1992, s.

Leitner SP Rothkopf MM, Haverstick L, et al. standart tedaviye metastatik meme veya prostat kanseri dirençli ya sözlü kuru köpekbalığı kıkırdağı tozu iki faz II çalışma hastada (puanlar) içinde (SCP). Proc Am Soc Klinik 199 Onocol; 17: A240.

Loprinzi CL, Levitt R Barton DL, et al. Kuzey Merkez Kanser Tedavi Grubu deneme: ileri evre kanser hastalarında köpekbalığı kıkırdağı değerlendirilmesi. Kanser 200; 104: 176-82.

Lu: C, Lee J.J., Komaki R, ve ark. veya evre III küçük hücreli dışı akciğer kanserinde AE-941 olmadan kemoradyoterapi: randomize faz III çalışma. J Natl Cancer Inst 201; 102: 1-7.

Mathews J. Medya kanser tedavisi olarak köpekbalığı kıkırdağı üzerinde çılgınlık besler. J Natl Cancer Inst 199; 85: 1190-1.

Miller DR Anderson GT, Stark JJ, vd. İleri kanseri tedavisinde güvenlik ve köpekbalığı kıkırdağı etkinliğinin Faz I / II deneme. J Clin Oncol 199; 16: 3649-55.

Moller HJ Moller-Pedersen T, Damsgaard TE, Poulsen JH. Köpekbalığı kıkırdağı ticari kondroitin 6-sülfat bağışıklık keratin sülfat gösterilmesi. ELISA testleri için anlamı. Clin Chim Acta 199; 236: 195-204.

Natl Cancer Institute CancerNet. Kıkırdak web sitesi: www.cancer.gov (Ağustos 2000 18 Erişim).

Neovastat klinik çalışma özetleri. Kanser Araştırma 92 yıllık toplantısı Derneği sunuldu. 27 Mart 2001.

Patnaik A, Rowinsky E, Hammond L, et al. Bir faz I ve farmakokinetik (PK) eşsiz anjiyogenez inhibitörü çalışma, skualamin laktat (MSI-1256F). Proc Am Soc Klinik 199 Onocol; 18: A622.

Riviere M Falardeau P Latreille J ve diğ. AE-941 (Neovastat & re ile Faz I / II akciğer kanseri klinik çalışma sonuçları;. S14, anjiyogenez Clin Invest Med (ek) 199 bir inhibitörü.

Rosenbluth RJ, Jennis AA, Cantwell S, gelişmiş primer beyin tümörleri olan hastaların tedavisinde DeVries J. Oral köpekbalığı kıkırdağı. Bir faz II pilot çalışma. Proc Am Soc Klinik 199 Onocol; 18: A554.

Sauder DN, Dekoven J Champagne P, et al. Neovastat (AE-941), anjiyogenez inhibitörü: plak sedef hastalarında I / II klinik deneme sonuçları Randomize faz. J. Am Acad Dermatol, 200; 47: 535-41.

Sheu JR, Fu CC, Tsai ML Chung WJ. U-995, anti-anjiyogenez ve anti-tümör faaliyetleri potent köpek balığı kıkırdak türetilmiş anjiyojenez inhibitörü etkisi. Anticancer Res 199; 18: 4435-41.

Wilson JL. Araştırma inceleme ve ön klinik sonuçlar: Topikal köpekbalığı kıkırdağı sedef sindiren. Altern Kompleman Ther 200; 6: 291.

Doğal İlaçlar Kapsamlı Veritabanı Tüketici Version. Doğal İlaçlar Kapsamlı Veritabanı Professional Version bkz. ÂTherapeutic Araştırma Fakültesi 2009.

Örn. Ginseng, C vitamini, depresyon