Konu

Topicort için kullanır

Terapötik Sınıf: Kortikosteroid, Güçlü

Farmakolojik Sınıf: Adrenal Glukokortikoid

Bu ilaç sadece doktorunuzun reçetesiyle kullanılabilir.

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Bu ilaç için aşağıdakiler düşünülmelidir

Bu ilaca veya diğer ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmiş iseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Pediatrik popülasyonda yaşın desoksimetazon topikal spreyin etkileri ile ilişkisi üzerine uygun çalışmalar yapılmamıştır. Güvenlik ve etkinlik tespit edilmemiştir.

Bugüne kadar yapılmış uygun çalışmalar, 10 yaş ve üzeri çocuklarda desoksimetazonun kullanımını sınırlayacak çocuklara özel problemler göstermedi. Bununla birlikte, bu ilacın toksisitesi yüzünden dikkatle kullanılmalıdır. Desoximetasone topikal cilde emilir ve büyümeyi etkileyebilir veya diğer istenmeyen etkilere neden olabileceğinden, bu ilacı kullanması gereken çocuklar ve gençler doktorları tarafından sıklıkla kontrol edilmelidir. 10 yaşından küçük çocuklarda güvenlik ve etkililik saptanmamıştır.

Topicort’u Kullanmadan Önce

Bugüne kadar yapılan uygun çalışmalar, yaşlılarda desoksimetazon topikal spreyin kullanımını sınırlayacak geriatrik spesifik problemler göstermedi. Bununla birlikte, yaşlı hastaların, yaşa bağlı karaciğer, böbrek veya kalp problemleri olması muhtemel; bunlar, desoksimetazon topikal sprey alan hastalar için dozda bir uyarı ve uyarı yapılmasını gerektirebilir.

Geriyatrik hastalarda yaşın desoksimetazonunun topikal ile olan ilişkisine ilişkin bilgi mevcut değildir.

Emzirirken bu ilacı kullanırken bebek riskini belirlemek için kadınlarda yeterli bir çalışma yoktur. Emzirirken bu ilacı almadan önce olası risklere karşı potansiyel faydaları tartın.

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Başka reçeteli veya reçetesiz (tezgah üstü [OTC]) ilaç kullanıyorsanız, sağlık uzmanınıza bildirin.

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. İlaçlarınızı gıda, alkol veya tütünden kullanma konusunda sağlık uzmanınızla görüşün.

Diğer tıbbi problemlerin varlığı bu ilacın kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Bu bölüm, desoksimetazon içeren bazı ürünlerin doğru kullanımı hakkında bilgi sağlar. Topicort’a özgü olmayabilir. Lütfen dikkatle okuyun.

Bu ilacı aynen doktorunuzun talimatlarına uygun olarak kullanın. İlk önce doktorunuza danışmadan başka koşullar için kullanmayın. Bu ilaç fazla kullanılırsa istenmeyen etkilere neden olabilir, çünkü cildin bir kısmı cildin içerisinden absorbe edilir.

Bu ilaç sadece cilde uygulanır. Gözlerinizde, burnunuzda, ağızınızda veya vajinanızın içine koymayın. Kesik, çizik veya yanıklara sahip cilt bölgelerinde kullanmayın. Bu alana girerse hemen suyla yıkayın.

Derinizi veya saç derisi sorununuzu tamamen temizlemenize yardımcı olması için, bu ilacı tam tedavi zamanı boyunca kullanmaya devam etmeniz çok önemlidir. Herhangi bir doz kaçırmayın.

Bu ilaç sadece doktorunuz tarafından tedavi edilen problemler için kullanılmalıdır. Özellikle de bir enfeksiyonun var olabileceğini düşünüyorsanız, başka sorunlar için kullanmadan önce doktorunuzla görüşün. Bu ilaç, ciddi yanıklar gibi bazı cilt enfeksiyonlarını veya ciddi sorunları tedavi etmek için kullanılmamalıdır.

Doktorunuz size söylemediği sürece bu ilacı yüzünüzde, koltuk altlarında veya kasık bölgelerinde kullanmayın.

Krem, jel, merhem veya sprey kullanmak için

Bu ilaç bir hasta bilgi broşürüyle birlikte gelir. Talimatları dikkatli bir şekilde okuyun ve izleyin. Herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza sorun.

Bu tıbbın dozu farklı hastalar için farklı olacaktır. Doktorunuzun emirlerini veya etiket üzerindeki talimatları izleyin. Aşağıdaki bilgiler sadece bu ilacın ortalama dozlarını içerir. Dozunuz farklıysa, doktorunuz size bunu söylemediği sürece bunu değiştirmeyin.

Aldığınız ilacın miktarı ilacın gücüne bağlıdır. Ayrıca, her gün aldığınız dozların sayısı, dozlar arasında izin verilen süre ve ilacı aldığınız süreye ilacı kullandığınız tıbbi problem bağlıdır.

Bu ilacın bir dozunu kaçırırsanız, en kısa zamanda uygulayın. Bununla birlikte, bir sonraki dozunuz için hemen hemen vaktiniz varsa, kaçırılan dozu atlayın ve normal doz programınıza dönün.

Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın.

Desoksimetazonun Doğru Kullanımı

Eski ilaçları veya ilaçları artık kullanmaya devam etmeyin.

Sağlık uzmanınıza, kullanmadığınız herhangi bir ilacı nasıl elden geçirmeniz gerektiğini sorun.

İlacı, ısı, nem ve direkt ışıktan uzakta oda sıcaklığında kapalı bir kapta saklayın. Donmaya devam edin.

Püskürtme şişesi yanıcıdır. Isı yakınında, açık alevle veya sigara içerken kullanmayın. Kullanılmayan ilacı 30 gün sonra atın.

Herhangi bir sorun ya da bu ilacın neden olabileceği istenmeyen etkiler için doktorunuzun düzenli ziyaretlerdeki gidişatınızı kontrol etmesi çok önemlidir.

Belirtileriniz birkaç gün içinde düzelmezse veya kötüleşerse doktorunuza danışın.

Bu ilacı çocuğunuzun cildine uyguladıktan sonra, çocuğun ilaçları göz veya ağızdan almadığından emin olmak için çocuğu dikkatle izleyin. Bu ilaç, özellikle ağız içine girip yutarsa ​​ciddi yan etkilere neden olabilir.

Bu ilacın çok fazla kullanılması ya da uzun süre kullanılması adrenal bez problemleriniz olma riskini artırabilir. Çocuklar için ve uzun süre büyük miktarlarda kullanan hastalar için risk daha fazladır. Bulanık görme, baş dönmesi veya bayılma, hızlı, düzensiz veya çarpıcı kalp atışları, artan susama veya idrara çıkma, sinirlilik veya alışılmadık yorgunluk veya zayıflık Bu tıbbı kullanırken şu semptomlardan birden fazlasına sahip iseniz doktorunuzla konuşun.

Konu Başlığını Kullanırken Önlemler

Bu ilacı kullanmaya devam edin ve cildinizde kızarıklık, yanma, batma, şişme veya tahriş varsa hemen doktorunuza danışın.

Bu ilaç çocuğun bebek bezi alanında kullanılıyorsa, çocuğa sıkı oturan çocuk bezleri veya plastik pantolon kullanmaktan kaçının. Plastik pantolonlar ve sıkı oturan bezler, ilacın ciltten emilme şansını ve yan etkilerin görülme olasılığını artırabilir.

Desoksimetazon, betametazon, hidrokortizon, triamsinolon, Cortaid® veya Lotrisone® gibi diğer topikal kortikosteroid içeren ilaçlarla birlikte kullanılmamalıdır. Bu ilaçları birlikte kullanmak ciddi istenmeyen etkilere neden olabilir.

Muamele edilen cilt bölgelerinde kozmetik veya diğer cilt bakım ürünleri kullanmayın.

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza danışın.

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Topicort Yan Etkileri

Topicort (desoksimetazon topikal)

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.

Kullanılabilirlik Rx Sadece reçete

Gebelik Kategorisi C Risk göz ardı edilemez

CSA Çizelgesi N Kontrollü bir ilaç değil

Onay Tarihi Takvim FDA’da uyuşturucu tarihi

Atopik Dermatit prednizonu, flutikazon topikal, triamsinolon topikal, deksametazon, metilprednizolon, hidrokortizon topik

Egzama prednizonu, flutikazon topikal, triamsinolon topikal, deksametazon, hidrokortizon topikal, doksepin topikal

Sedef hastalığı Humira, metotreksat, Remikat, siklosporin, Stelara, infliximab

Dermatit flutikazon topikal, triamsinolon, hidrokortizon topikal, prednizolon, doksepin topik