Kanser bakımı (pdqâ®) ‘de maneviyat: destekleyici bakım [] -screening ve manevi kaygıları değerlendirilmesi

Hastalarla manevi kaygılar aşağıdaki yaklaşımlardan yapılabilir: [1, 2]

Çok sayıda değerlendirme araçları dini ve manevi bir değerlendirme yapmadan ilgili bulunmaktadır. Tablo 1 değerlendirme araçları bir seçim özetlemektedir. Birçok faktör bir değerlendirme aracı seçmeden önce dikkate alınmalıdır

değerlendirme ve müdahale arasındaki çizgi bulanık ve sadece daha fazla keşif ve bu deneyimin önemi onaylanması için bir açılım olarak hasta tarafından deneyimli olabilir gibi dini veya manevi başa çıkma gibi bir alanı hakkında soran bir. Kanıt böyle bir soruşturma hastaların sadece çok küçük bir oranda da müdahaleci ve üzücü deneyimli olacağını göstermektedir. Anahtar değerlendirme yaklaşımları kısaca Belo gözden geçirilmiştir; ilgili özellikleri Tablo 1’de özetlenmiştir.

Standartlaştırılmış Değerlendirme Önlemleri

Birkaç kağıt ve kalem önlemlerden biri dini ve manevi ihtiyaçlarını değerlendirmek için hastalara verilebilir. Bu önlemler, kendi kendine administere olma avantajına sahiptir; Ancak, çoğunlukla araştırma araçları olarak tasarlanmış ve klinik değerlendirme amaçlı rolleri de anlaşılmış değildir. Bu önlemler açılması keşif alanı ve dini nişan veya manevi refahı (veya manevi sıkıntı) temel seviyelerini tespit etmek için yararlı olabilir. Çoğu da hala ruhsal odaklı olabilir bir ateist ya da agnostik hasta için uygun görünebilir, bu nedenle Tanrı’ya inancını taşımakta ve. tüm tedbirlerin psikometrik gelişme değişen derecelerde uğramıştır ve en hastalığa din veya maneviyat, sağlık endeksleri ve uyum arasındaki ilişkinin araştırmalarında kullanılmaktadır.

Sorular iyi ifadeli ve daha fazla tartışma ve araştırma için iyi bir başlatılmasını sağlayabilir.