Insan gribi pandemilerinin zaman çizelgesi

1918

1957-58

Kuş ve domuz gribi virüslerinin insan vakaları dahil.

Büyük pandemi; İnsan popülasyonunda yeni bir influenza suşunun ortaya çıkışı

1968-69

Salgın; “İspanyol gribi” H1N1; Yakın geçmişte en şiddetli grip salgını, ABD’de 500.000’den fazla insanı öldürdü ve dünya çapında 20 milyon ila 50 milyon insanı öldürdü.

1976

Salgın; Asya grip “H2N2: İlk kez Çin’de tespit edilen bu virüs, 1957-58 sezonunda Amerika Birleşik Devletleri’nde yaklaşık 70.000 kişinin ölümüne neden oldu.Bu suş 1968 yılından beri insanlarda dolaşmadığından, 30 yaşın altındaki hiç kimse bu suş için bağışıklık taşımıyor.

Salgın; Hong Kong gribi “H3N2; Hong Kong’da ilk tespit edilen bu virüs, 1968-69 sezonunda Birleşik Devletlerde yaklaşık 34.000 kişinin ölümüne neden oldu.H3N2 virüsleri bugün hala dolaşıyor.

1977

New Jersey’de bir Amerikan ordusunda bulunan dört asker, bir ölümle sonuçlanan domuz gribine yakalanıyor.

İnsanlarda yeni bir influenza suşunun görülmesi; “Rus gribi” H1N1; Kuzey Çin’den izole edilen bu virüs, 1957’den önce yayılmış olan virüye benzerdi. Bu nedenle, 1957’den önce doğan bireyler genellikle korunuyordu, ancak o yıl doğan çocuklar ve genç yetişkinler, önceden dokunulmazlıkları olmadığı için değillerdi.

1997

İnsanlarda yeni bir influenza suşunun görülmesi; H5N1; İlk kez bir influenza virüsünün kuşlardan insanlara doğrudan geçtiği ve enfeksiyonların kanatlı hayvan pazarına maruz kalma ile bağlantılı olduğu tespit edildi. Hong Kong’taki on sekiz kişi hastaneye kaldırıldı, altısı öldü.

İnsanlarda yeni bir influenza suşunun görülmesi; H9N2; İnsanlarda ilk kez ortaya çıktı. Hong Kong’daki iki çocuğun hastalığa neden olduğu kanatlı hayvanların muhtemel kaynağı oldu.

İnsanlarda yeni bir influenza suşunun görülmesi; H7N2; Virüs salgını sonrasında Virginia’daki bir kişide enfeksiyon bulguları bulunur.

İnsanlarda yeni bir influenza suşunun görülmesi; H5N1; Çin’e yapılan bir ziyaretten sonra iki Hong Kong ailesi üyesi hastaneye kaldırıldı ve bir tanesini öldürdü; 33 yaşındaki bir adam. (Çin’de tanı konulmamış bir solunum hastalığında üçüncü bir aile üyesi öldü.)

H7N7; İnsanlarda bu suşun ilk bildirilen vakalarında, Hollanda’da çoğu kümes hayvanı işçisi olan 89 kişi, göz enfeksiyonları veya gribe benzer belirtilerle hastalandı. Etkilenen tavuk çiftliklerini ziyaret eden bir veteriner öldü.

H7N2; New York’ta bir kişinin hastaneye kaldırılmasına neden oldu.

H9N2; Hong Kong’daki bir çocuğa hastalık neden oldu.

İnsanlarda yeni bir influenza suşunun görülmesi; H5N1; Tayland ve Vietnam’da 34 kişinin öldüğü 47 kişide hastalık baş gösterdi. Araştırmacılar özellikle endişe ediyor, çünkü ölümcül olan bu grip türü Asya’da endemik hale geliyor.

H7N3; İnsanlarda ilk defa bildirildi. Suş, Kanada’daki iki kanatlı çalışanının hastalıklarına neden oldu.

H10N7; İnsanlarda ilk defa bildirildi. Mısır’daki iki bebeğin hastalığa neden oldu. Bir çocuğun babası tavukçudur.

H5N1; H5N1 ile insan enfeksiyonu vakası Şubat ayında Kamboçya’da ortaya çıkıyor. Mayıs ayına kadar DSÖ, Kamboçyalı 4 vakayı rapor eder, hepsi ölümcül. Endonezya ölümcül olan ilk vakayı Temmuz ayında bildirdi. Endonezya’da önümüzdeki üç ay boyunca laboratuarda doğrulanmış 7 H5N1 vakası vakası ve 4 ölüm gerçekleşti.

30 Aralık’ta DSÖ, tüm dünyada, tümü Asya’da olmak üzere toplam 74 laboratuar teyit edilmiş 142 H5N1 enfeksiyon vakasını kümülatif olarak bildirdi ve 74 ölümle sonuçlandı. H5N1 ile insan enfeksiyonunun tespit edildiği Asya ülkeleri: Tayland, Vietnam, Kamboçya, Endonezya ve Çin.

H5N1; Ocak başında, Doğu Türkiye kırsal bölgelerinde ölümcül H5N1 enfeksiyonu bulunan iki insan vakası bildirilirken Çin’deki vakalar yayılmaya devam ediyor. 25 Ocak itibarıyla, Çin 7 ölümle birlikte toplam 10 vakayı bildirdi. 30 Ocak’ta Irak, ölüm tehlikesi bulunan ilk insan H5N1 enfeksiyonu vakasını DSÖ’ye bildirdi.

DSÖ, Mart ayında, Azerbaycan’da beş H5N1 hastası enfeksiyon vakası ve beş ölüm vakası teyit etti. DSÖ, Nisan ayında, Mısır’da dört H5N1 enfeksiyon vakasını ve iki ölüm oranını doğruladı; Mayıs ayında DSÖ, Cibuti’nin Afrika ülkesinde bir insan H5N1 hastalığı vakası teyit etti. Sahra altı Afrika’da ilk kez teyit edildi. 2006 boyunca, 79 ölümle birlikte 115 insan H5N1 enfeksiyonu meydana geldi.

H5N1

Ocak başında, Endonezya’da H5N1 adlı iki insan vakası onaylandı. 2007 yılı sonunda, 88 ölü teyit vakası 59 ölümle birlikte Endonezya, Kamboçya, Çin, Lao Halk Demokratik Cumhuriyeti, Myanmar, Nijerya, Pakistan ve Vietnam’da yaşanıyor.

H7N7; Mayıs ayında, Birleşik Krallık’ta enfekte kanatlı hayvanlarına maruz kalan kişiler arasında dört H7N7 kuş gribi vakası doğrulandı.

H5N1; 28 Mayıs’ta Bangladeş, insan H5N1 enfeksiyonu vakasını DSÖ’ye bildirdi. Yıl sonuna kadar Bangladeş, Kamboçya, Çin, Mısır, Endonezya ve Vietnam’da 40 vaka doğrulandı.

H5N1; 7 Ocak’ta Endonezya H5N1 influenza ile yeni bir insan enfeksiyonu vakası doğruladı. O zamandan beri Mısır, Çin, Endonezya ve Vietnam’da yeni vakalar tespit edildi.

H1N1; Nisan ayında, yeni bir H1N1 influenza türü ile insan enfeksiyonu Meksika’da doğrulandı. Birkaç hafta içinde insanların enfeksiyonları Amerika Birleşik Devletleri’ne yayılır ve vakalar tüm dünyadaki diğer bölgelerde başlar.

1999

2002

2003

İnsanlarda yeni bir influenza suşunun görülmesi