Hivli kişilerde hepatit C tedavisine giden yol

Hepatit C nedir?

Eski Tedavi Rejimi Kürlenmiş Az

Hepatit C, karaciğer yetmezliğine neden olan kronik bir durum olabilir ve HIV ile birlikte enfekte hastalar için tedaviler çoğu zaman işe yaramamıştır. Enderler ve Gilead Sciences liderliğindeki araştırmalar sayesinde, ciddi yan etkilere yol açmadan karmaşık hepatit C vakalarını bile tedavi edebilen yeni tedaviler mevcuttur. Bu keşiflerin nasıl yapıldığını ve dünya çapındaki hastalar için ne anlama geldiğini öğrenmek için okumaya devam edin.

Hepatit C, eğer tedavi edilmezse karaciğer yara izine (“siroz”), karaciğer kanserine ve nihai karaciğer yetmezliğine yol açabilen bir karaciğer hastalığıdır. ABD’de yaklaşık 400.000 kişi ve küresel olarak 5 milyon kişi hem hepatit C virüsü (HCV) hem de HIV ile enfekte. HCV-HIV ko-enfeksiyonu olan insanlar siroz veya ileri karaciğer hastalığı geliştirme olasılığı yalnızca HCV ile enfekte insanlara göre üç kat fazladır ve hepatit C, HCV-HIV ko-enfeksiyonu olan insanlar için önde gelen ölüm nedenidir.

Uygulanabilir Bir Tedaviye Doğru İlk Adımlar

Hepatit C virüsüne yakalanan bazı insanlar kısa süre (altı aya kadar) sahip olur ve daha sonra kendi başlarına iyileşirler. Buna akut hepatit C deniyor. Fakat çoğu insan (yüzde 75 ila 85 arasında), kronik ya da uzun süreli hepatit C geliştirmeye devam edecek; bu da virüsün tedavi gerektirmesi anlamına geliyor.

Devlet Çalışması, Daha İyi Bir Tedavi Amaçı

Geçmişte, HIV ile birlikte enfekte kişiler için standart kronik hepatit C tedavisi, pegile interferon adı verilen bir ilacın haftalık enjeksiyonu ve 48 hafta boyunca ilaç ribavirinin günlük dozu içeriyordu. Bu rejim, kronik hepatit C’yi, HCV-HIV ko-enfeksiyonu olan kişilerdeki zamanın yalnızca yüzde 20’sinde iyileştirdi. Dahası, tedavide kusma, ishal, kas ağrıları ve kısa vadedeki baş ağrılarından depresyona, anemi, uykusuzluk, kilo kaybı, saç dökülmesine ve enfeksiyona karşı koyan beyaz sayısında bir azalmaya kadar birçok yan etki görülüyordu Uzun vadede kan hücreleri.

Sonuç olarak, birçok doktor ve HCV-HIV ile birlikte enfekte olan hastalar kronik hepatit C’yi tedavi etmeye çalışmadılar. Bilim adamları HCV-HIV ko-enfeksiyonu olan insanlar için son derece etkili, güvenli ve tolere edilebilen kronik hepatit C tedavi rejimi için karşılanmamış ihtiyacı karşılamak için çalışıyorlar.

En Zor Durumların Tedavisi

2010 yılında, sofosbuvir adı verilen yeni bir ilaç, kombinasyon tedavisinin bir parçası olarak belirli kronik hepatit C tiplerinin araştırmalı tedavisi için kullanılabilir hale geldi. Bağışıklık sistemine etki eden interferonun aksine, sofosbuvir doğrudan virüse karşı davranır ve bu nedenle eski ilaçtan daha etkili, güvenli ve tolere edilebilir olma vaadinde bulunur. California, Foster City’deki Gilead Sciences, Inc., şimdi Gıda ve İlaç Dairesi olan sofosbuvir yapar) – Sovaldi olarak onaylanmış ve pazarlanmıştır.

Gilead Sciences, HIV-HCV ortak enfeksiyonu olan kişilerde kronik hepatit C tedavisinde günlük sofosubuvir ve ribavirin rejiminin güvenilirliğini ve etkinliğini test etmek için 2012’de bir klinik araştırma başlattı. 223 katılımcı, anti-HIV tedavisi almaktaydı ve daha önce hepatit C için tedavi almadı. Araştırmacılar, rejimin, 24 hafta boyunca tedavi edilen insanlarda kronik hepatit C’yi% 75 oranında iyileştirdiğini ancak insanlarda daha az iyileşmeye neden olduğunu keşfetti. 12 hafta tedavi gördüler. Ayrıca, rejim, anemi, yorgunluk, uykusuzluk, mide bulantısı ve baş ağrısı da dahil olmak üzere ribavirine ilişkin yan etkilerle ilişkilendirildi.

Geleceğe Bakmak

Daha az yan etki ile daha yüksek bir tedavi oranına erişmek için, AIDS İlerlemesi için DC Ortaklığı’ndan bilim adamları), bir parçası olan 2013’te, daha basit ve nispeten kısa bir rejimin değerlendirilmesi için bir çalışma başlattı. HCV-HIV ortak enfeksiyonu olan kişilerde kronik hepatit C’nin tedavisi. Tedavi, sofosubuvir ve 12 hafta süreyle günde bir kez tek bir hap halinde alınan Gilead Sciences’ın lidipasvir tarafından yeni bir ilaçtan oluşuyordu. Lizipasvir, sofosbuvir gibi direkt olarak hepatit C virüsüne de etki eder, ancak farklı bir viral proteini hedef alır. ERADICATE adı verilen deneme, ne interferon ne de ribavirin içeren bir rejimle HCV-HIV ortak enfeksiyonunu ilk tedavi eden kişi idi.

Shyam Kottilil, Dr. M.D., daha sonra bir araştırmacı uzmanı olan Dr. Ekip, ledipasvir / sofosbuvir tedavi rejiminin, 50 katılımcının 49’unda veya% 98’inde kronik hepatit C’yi tedavi ettiğini tespit etti. Tedavi ciddi yan etkilere sahip değildi ve 12 haftalık rejimi tamamlamadan önce hiç kimse hap almayı bırakmadı. Buna ek olarak, terapi HIV enfeksiyonunun gidişi veya tedavisi üzerinde herhangi bir etki gözlemlenmemiştir. Bu gelişme Amerikan Tabipleri Birliği Dergisinde yayınlandı ve ilaç, Gerryad Sciences tarafından Harvoni olarak narkannete onaylanmış ve pazarlanıyor.

Emniyet nedenlerinden ötürü, ERADICATE çalışması bilinçli olarak siroz ve önceden hepatit C tedavi deneyimi olanları dışladı. Lipidpasvir / sofosbuvir tedavi rejiminin bu insanlarda etkinliği, önemli bir endişe kaynağı olmaya devam etmektedir, çünkü HIV-HCV ortak enfekte kişilerin tedaviye ihtiyacı olan önemli bir bölümünü oluşturmaktadır. Gilat Sciences tarafından yürütülen daha yakın tarihli bir araştırma, 12 hafta süresince günde bir kez ledipasvir / sofosubuvir önermiş ve bu kişilerin bazıları siroz veya geçmişteki hepatit C tedavi deneyimine sahip olan HCV-HIV ko-enfeksiyonu olan 335 kişiye reçete yazarak tedavi zorluğu çeken bu popülasyona seslendi. Hepsi anti-HIV tedavisinde idi. Araştırmacılar, ciddi yan etkileri olmayan, yüzde 96’lık bir kronik hepatit C iyileşme oranını buldu ve HCV-HIV ortak enfeksiyonu olan bir çok kişinin ileride tedavisi için iyi bir sonuç verdi.

Kottilil’e göre, daha önceki çalışmalarda kullanılmayan ledipasvir / sofosbuvir ile yaygın olarak reçete edilen HIV ilaçları arasında önemli etkileşimler olup olmadığını belirlemek için ek çalışmalara ihtiyaç vardır.

Öte yandan, ERADICATE çalışmasındaki veriler, birinci basamak hekimlerinin ve diğer sağlık çalışanlarının ledipasvir / sofosbuvir’i HIV-HCV olan kişileri tedavi etmek için uzman doktorlar kadar etkili bir şekilde kullanıp kullanamayacaklarını inceleyen theternational-induced ASCEND klinik araştırmasında bilgilendirmek için kullanılıyor Birlikte enfeksiyon veya HCV enfeksiyonu.

Buna ek olarak, STOP-CO duruşması, gelişmiş HCV kaynaklı siroz ve karaciğer yetmezliği nedeniyle bekleyen veya sadece karaciğer nakli yapılmış olan HIV-HCV ko-enfeksiyonu olan kişilerde ledipasvir / sofosbuvir’in kronik hepatit C’yi iyileştirip tedavi edip edemeyeceğini belirleyecektir Ve California, San Francisco Üniversitesi, 2015 sonbaharında başlatılması planlanan bu çalışmanın başında.

HIV’li insanlarda hepatit C’yi tedavi etme konusundaki daha fazla bilgi için bunu izleyin. Hepatit C hakkında daha fazla bilgi için, lütfen Herkes için Hepatit C SSS’lerini ziyaret edin. HIV / AIDS hakkında daha fazla bilgi için lütfen HIV / AIDS portalını ziyaret edin.

Sulkowski MS ve ark. HIV enfeksiyonlu hastalarda hepatit C için Sofosbuvir ve ribavirin, JAMA doi: 10.1001 / jama.2014.7734 (2014).

Osinusi A ve ark. HCV genotipi 1 ve HIV ko-enfeksiyonu olan hastalarda kombine ledipasvir ve sofosbuvir uygulamasını takiben virolojik yanıt. JAMA doi: 10.1001 / jama.2015.1373 (2015).

Naggie S ve ark. HCV ve HIV-1 ile birlikte infekte olan hastalarda 12 haftalık Ledipasvir / sofosbuvir. Soyut sayı 152LB. CROI 2015, Seattle, 26 Şubat 2015’te sunuldu.

Referanslar