Güneş hasarlı cilt rehberi – nedenler, semptomlar ve tedavi seçenekleri

Bu ne?

Çoğu kişi güneşin sıcaklığını ve ışığını sevse de çok fazla güneşe maruz kalma insan derisine önemli ölçüde zarar verebilir. Güneşin sıcaklığı korunmasız cilt bölgelerini kurutur ve cildin doğal yağlama yağlarını tüketmesini engelliyor. Buna ek olarak, güneşin ultraviyole (UV) ışını cildin yapısında yanmalara ve uzun vadeli değişikliklere neden olabilir .; Cildin en yaygın görülen güneş hasarı türleri; Kuru cilt – Güneşe maruz kalan cilt, nem ve uçucu yağları kademeli olarak kaybedebilir, bu da gençlerde bile kuru, pullanmış ve erken kırışık görünmesini sağlar .; Güneş yanığı – Güneş yanığı cildin UV radyasyona maruz bırakılmasının hemen ardından ortaya çıkan deride hasarın ortak adıdır. Hafif güneş yanığı cildin sadece acı verici kızarıklığına neden olur, ancak daha ağır vakalarda küçük sıvı dolu burunlar (veziküller) veya daha büyük kabarcıklar oluşabilir .; Aktinik keratoz – Zımpara ya da pembe, kırmızı, sarı veya kahverengimsi renk tonunda, güneşten zarar görmüş küçük, pul pul bir yama gibi hissedilen küçük bir darbe. Güneş ışaretleri veya güneş yanığının aksine, aktinik keratoz donmuş, kimyasal olarak muamele edilmemiş veya bir doktor tarafından çıkartılmadıkça genellikle kaybolmaz. Aktinik bir keratoz, güneşin UV ışığına tekrar tekrar veya uzun süre maruz kalmış cilt bölgelerinde gelişir ve cilt kanseri riskinin arttığının bir uyarı işaretidir. Aktinik keratozların yaklaşık% 10-15’i sonunda cildin skuamöz hücreli kanserlerine dönüşür.

Belirtiler

Güneş hasarlı cildi aşağıdaki semptomları gösterir; Kuru cilt – Cilt vücudun güneşe maruz kalmamış diğer bölümlerinde ciltten daha kuru, pul pul ve biraz kırışmış gibi görünüyor. Kuru cilt aynı zamanda kaşınmanın en yaygın nedenlerinden biridir .; Güneş yanığı – Hafif güneş yanığı, güneşe maruz kalan deride ağrı ve kızarıklığa neden olur. Çoğu durumda cildin gömlek kolları, şortlar, mayolar veya diğer kıyafetler ile güneşten korunduğu açık sınır çizgileri vardır. Daha şiddetli güneş yanığı vakaları, bazen mide bulantısı ve baş dönmesi ile birlikte ağrılı kabarcıklar üretir; Aktinik keratoz – Bir aktinik keratoz zımpara ya da pürüzlü, hatta keskin bir yüzeye sahip ve pembe, sarı, kırmızı veya kahverengimsi renk tonuna sahip kalıcı bir pullu (soyulma) cilt dokusu gibi hissedilen küçük bir darbe olarak görülür. Başlangıçta bir aktinik keratoz, bir sivilce boyutunda olabilir. Nadiren, aktinik keratoz kaşınabilir veya hafif ihale edebilir .; Cildin kolajeninde uzun süreli değişiklikler – Kolajen değişikliklerinin belirtileri ince çizgiler, daha derin kırışıklıklar, kalınlaşmış cilt dokusu ve güneşe maruz kalan bölgelerde, özellikle de ellerin ve kolların arka tarafında kolay morarmayı içerir.

Teşhis

Çoğu durumda, doktorunuz yalnızca bölgeyi inceleyerek güneşten zarar görmüş cildiniz olduğunu onaylayabilir. Çoğu zaman, cilt kanserini aktinik keratozun bir bölümünde ekarte etmek için bir biyopsi yapılır. Biyopside, küçük bir cilt parçası çıkarılır ve bir laboratuarda muayene edilir.

Ne kadar sürer?

Güneş yanığının acı kızarıklığı, yaralı cildi güneş kremi veya güneş kremi kullanmadan güneşe tekrar maruz bırakmamanız şartıyla birkaç gün içinde kaybolur. Bazı güneş hasarları kalıcıdır, ancak reçeteli ilaçlar, reçetesiz ilaçlar ve cilt yenileyici tedaviler cildin görünümünü iyileştirebilir.

Bu sağlık durumunu nasıl önleyebilirim?

Aşağıdaki adımları izleyerek güneş hasarlı cildi önlemeye yardımcı olabilirsiniz.

Bu sağlık durumu nasıl tedavi edilir?

Tedavi türü güneş hasarının şekline bağlıdır

Ne zaman doktora gitmelisin

Aşağıdaki sorunlardan herhangi birine sahipseniz, birincil bakım doktorunuzu veya bir dermatolog (cilt problemleri konusunda uzman bir doktor) çağırın

Prognoz

Güneşe hasar kalıcı kozmetik sorunlara neden olabilir. Aktinik keratozlar için bazı tedaviler cilt yüzeyinin soluk (pigmente edilmemiş) bir bölümünü bırakabilir. Görünüşten daha önemli olan, güneş hasarının cilt kanseri geliştirme şansınıza uzun vadeli etkisi olmasıdır. Yaşamınız boyunca sahip olduğunuz daha fazla korunmasız güneşe maruz kalma, özellikle hafif bir cildiniz varsa cilt kanseri riskinizi arttırır.