Diş temizleme rehberi

Dişlerinizi ve ağzınızı sağlıklı tutmaya yardımcı olmak için günde iki kez dişlerinizi florür diş macunu ile yaklaşık iki dakika fırçala.

Plak, onları doğru fırçalamamanız durumunda dişlerinizi kaplayan bir bakteri filmidir. Dişeti hastalığına ve diş çürümesine katkıda bulunur. Diş fırçalama, plak oluşumunu durdurur. Dişlerin her yüzeyini fırçaladığınızdan emin olmaya çalışın.

Yatmadan önce gece dişlerinizi yaklaşık iki dakika fırçalayın ve her gün başka bir vesile ile.

Diş hekimleriniz veya hijyenistleriniz, kendi diş sağlığı ve ihtiyaçlarınıza dayalı daha fazla tavsiye verebilir.

Dişlerimi ne zaman fırçalamalıyım?

Elektrikli veya manuel diş fırçası kullanıp kullanmadığınız önemli değildir. Her iki dişinizin de tüm yüzeylerini fırçaladığınız sürece florür diş macunu kullandığınız sürece eşit derecede iyi olurlar. Bununla birlikte, bazı insanlar dişlerini elektrikli bir diş fırçasıyla iyice temizlemeyi daha kolay buluyorlar.

Çoğu yetişkin için, küçük başlı ve uzun ve kısa yuvarlak uçlu kılların kompakt, açılı bir düzenlemesine sahip bir diş fırçası uygundur. Çoğu insana orta veya yumuşak kıllar en iyisidir.

Elektrikli bir fırça kullanıyorsanız, titreşen veya dönen kafalı bir fırça elle kullanılan diş fırçasından daha iyi çalışabilir.

Bununla birlikte, dişlerinizi günde en az iki kez iyice temizlediğinizden emin olmak, kullandığınız fırça türünüzden daha önemlidir. Şüpheniz varsa diş hekiminize sorun.

Doğru florür konsantrasyonuna sahip bir diş macunu kullanmak önemlidir. Her bir markanın ne kadar florür içerdiğini öğrenmek için ambalajı kontrol edin.

Diş hekiminiz size veya çocuğunuza daha yüksek bir flüorür konsantrasyonuna sahip bir diş macunu kullanmasını tavsiye edebilir.

Elektrikli veya manuel diş fırçası kullanmalı mıyım?

Dişlerin tüm yüzeylerini fırçaladığınızdan emin olun, bu da yaklaşık iki dakika sürer. Dişlerin iç yüzeylerini, dış yüzeylerini ve çiğneme yüzeylerini fırçalamayı unutmayın.

En az yedi yaşına gelene kadar çocukların dişlerini fırçalamaları için yardım etmeleri veya denetlemeleri gerekir.

Çocukların dişlerini fırçalamayla ilgili daha fazla ipucu.

Fırçaladıktan sonra, fazla diş macunu tükürür. Kalan diş macunu içindeki konsantre flüorürü yok edecek, böylece onu seyreltip önleyici etkilerini azaltacağı için, fırçalamadan hemen sonra ağzınızı çalkalamayın.

Yetişkinler milyonda (ppm) en az 1,350 parça florür içeren bir diş macunu kullanmalıdırlar, çocukların özel “çocuk diş macunu” kullanmasına gerek yoktur. 1,350-1,500 ppm florür içerdiği sürece, her yaştan çocuklar aile diş macunu kullanabilirler. Altı yaş ve altındaki diş çürümesi olmayan çocuklar daha düşük güçte bir diş macunu kullanabilir, ancak en az 1.000 ppm florür içerdiğinden emin olabilirler; Üç yaşın altındaki çocuklar sadece diş macunu bulaştırmalıdır. Üç ila altı yaş arasındaki çocuklar bir bezelye boyutunda diş macunu kullanmalıdır. Çocukların tüpü yalamamasına veya diş macunu yememesine dikkat edin.

Florür içeren bir gargara kullanmanız diş çürümesini önlemeye yardımcı olabilir ancak diş fırçalamadan hemen sonra bir florür bile olsa – gargarayı kullanmazsınız veya dişlerinizde kalan diş macunu içindeki konsantre florürü yıkarsınız. Öğleden sonra gibi gargara yıkamak için farklı bir zaman seçin. Florürlü gargara kullandıktan sonra 30 dakika boyunca yemek yemeyin veya içmeyin.

Bir diş fırçasında neye bakmalıyım?

Diş ipleri dişleriniz arasında sıkışan yiyecekleri atmak için değildir. Düzenli diş ipi, sakız çizgisi boyunca oluşan plakları kaldırarak diş eti hastalığını ve ağız kokusunu azaltabilir. Dişlerinizi fırçalamadan önce diş ipi vermek en iyisidir.

Diş ipi dökümünün neden önemli olduğunu okuyun.

Dişlerin arasına boşluklar olması durumunda diş ipi yerine dişler arası fırçalar veya tek püsküllü fırçalar kullanabilirsiniz. Fırça, dişlerin arasına sıkıca oturmalıdır.

Sıkışan gıdaları dişlerinizden çıkarmak için kürdan kullanmayın, çünkü dişetinize zarar verebilir ve bu da bir enfeksiyona neden olabilir.

Diş hekimleriniz veya hijyenistler dişlerinizde interdental temizlemenin en iyi yolunu size bildirebilirler.

Diş içi fırçaları hakkında daha fazla bilgi.

Dişhekimliği ile ilgili sık sorulan soruların yanıtlarını okuyun.

Ne tür bir diş macunu kullanmalıyım?

25/11 /

Hizmetler

yer

Bir diş hekimi bulmak, yerel bölgenizde bir yer bulmakta zorluk çekiyorsanız yardım aranacak yerler dahil olmak üzere nasıl bulunmalı?

Hamilelikte ücretsiz diş sağlığı hizmetinden faydalanarak diş ve dişetleri sağlıklı tutmanın neden önemli?

12-18 inç (30-45 cm) diş ipi veya diş bandı alıp elleriniz arasında gergin olan birkaç inç diş ipi tutacak şekilde tutun: Diş ipi veya diş bandı dişler arasında dişlerinizin arasına kaydırın Ve dişetlerini, gidecek kadarıyla, her diş arasında yukarıdan aşağıya doğru 8-10 vuruşla kıvırın.

Dişlerinizi nasıl fırçalayın

Neredeyse herkes zaman zaman kötü nefes alır, ancak bazı insanlar için normal bir problemdir. Daha taze solunum için ipuçları alın

Bebeğiniz ne zaman diş çıkarırken, diş sıralarının hangi sırada görünmesi ve diş çıkarma işleminin nasıl daha kolay hale getirileceği

Çocukların dişlerini fırçalamasına nasıl yardımcı olurum?

Dişlerinizi nasıl bakıma alacaksınız, bunlara check-up’lar, fırçalama, parantezler ve beyazlatma dahil

Diş fırçalamadan hemen sonra su ile yıkamayın.

Gargara kullanmalı mıyım?

Diş ipi nasıl kullanılır?

Diş arası fırçaları nasıl kullanılır?

Ortak Soru-Cevap

Yakınınızdaki dişçilik servislerini bulun

Diş hekimini bulma

Gebelikte kanamalar

Ağız kokusu kurtulun

Bebeğin diş çıkarma belirtileri

Diş Sağlığı