Diş olguları ve figürler

Dişler, genel sağlığımız için hayati önem taşımaktadır, yiyecek ısırmamıza ve çiğnememize yardımcı oluyor. Onları ne kadar tanıyorsun?

Bebeğin dişleri doğmadan önce gelişmeye başlar, ancak çoğu vakada bunlar 6 ila 12 aylıklarına kadar gelmezler.

Çoğu çocuğun üç yaşındayken tam bir adet 20 süt veya bebek dişleri vardır. Beş ya da altıya ulaştığında, bu dişler yetişkin dişlerin yolunu tutarak düşmeye başlayacaktır.

Bebeğin dişleri ve bir bebeğin diş çıkarması olup olmadığını nasıl anlar hakkında daha fazla bilgi.

Süt dişleri

12-14 yaşları arasındaki çocukların çoğu bebeklerini kaybetti ve yetişkin dişlerine sahipler.

Toplamda 32 erişkin diş var – bebek setinden 12 daha fazla. Bunların son dörtü bilgelik dişi olarak adlandırılır ve genelde 17-21 yaşları arasındaki diğerlerinden daha sonra ortaya çıkar.

Düzgün veya hiç geçmeyen bilgelik dişleri acılı olabilir ve onları çıkarmak gerekebilir.

Bilgelik diş çıkarma hakkında daha fazla bilgi.

Dişin üstünde görebileceğiniz diş kısmına taç denir. Bu sert, parlak emaye ile kaplıdır. Emaye vücuttaki en zor maddedir ve dişin daha hassas iç kısımlarını korur.

Bunun altında dentin – dişin çoğunu oluşturan hassas bir madde var. Dentin sert bir maddedir, ancak emaye kadar sert değildir.

Yetişkin dişleri

Dentin, pulp adı verilen dişin iç kısmını korur. Hamur, her dişin kan tedarikinin ve sinir uçlarının bulunduğu yerdir. Dişleri canlı ve sağlıklı kılan kan kaynağıdır. Sinir uçları, sıcak veya soğuk şeyler yediğiniz veya çürümüş veya hasarlı bir dişiniz olduğu gibi beyne mesaj gönderir.

Kağıt hamuru dişin altına saklanan diş köküne kadar uzanır. Sementum diş kökünü örter ve periodontal lifler dişi çene kemiğine bağlar.

Dört farklı diş türü vardır

Şimdi dişlerinize nasıl bakmanız gerektiğini okuyun.

Incisors. Bunlar üst ve alt çenede bulunan dört ön dişleridir. Yiyecekleri kesip doğramak için kullanılırlar, Köpek dişleri. Bunlar keskin, sivri dişlerdir. Üst ve alt çenenizde dişlerin her iki yanında bir tane var, toplamda dört oluyor. Yiyecekleri yırtmaya yardım ediyorlar: Premolar. Köpek dişlerinin yanında, azınlık dişleriniz de (azınlık dişleri olarak da adlandırılır) bulunur. Toplam sekiz süspansiyonunuz var: üst çeneniz dört, alttaki dört tane. Onlar dişlerinizden ve dişlerine göre daha büyüktür ve daha geniştirler ve gıdaları ezerek öğütmek için kullanılırlar. Sekiz tane azım var: üstte dört, altta dört. Bunlar en kuvvetli dişlerinizdir ve dilinize yemenizi, güvenli bir şekilde yutulmaya hazırlanıncaya kadar yoğrulmasını sağlamanız için çalışır.

En yaygın diş sağlığı sorunlarına verilen cevapları okuyun.

Bilgelik dişlerin çıkarılması

25/11 /

25/11 /

Hizmetler

yer

Bir diş hekimi bulmak, yerel bölgenizde bir yer bulmakta zorluk çekiyorsanız yardım aranacak yerler dahil olmak üzere nasıl bulunmalı?

Dişler nelerden oluşur?

Nelere hakkınız olduğunu ve diş masrafları ile nasıl yardım alacağınızı öğrenin

Diş Türleri

Ortak Soru-Cevap

Yakınınızdaki dişçilik servislerini bulun

Yirmilik dişler

Diş hekimini bulma

Diş masraflarıyla ilgili yardım