Burkulmalar ve suşlar

Burkulmalar ve suşlar, benzer belirtileri ve belirtileri paylaşan, ancak vücudunuzun farklı kısımlarını içeren yaygın yaralanmalardır.

Bir burkulma, bağların gerginleştirilmesi ya da yırtılması – iki kemiğini eklemlerinizde birbirine bağlayan fibröz dokunun zorlu bantlarıdır. Burkulmada en sık görülen yer ayak bileğidir.

Bir gerginlik, kas veya tendonun gerilmesi veya yırtılmasıdır. Bir tendon kasları kemiklere bağlayan lifli bir doku kablosudur. Suşlar genellikle kalçanın arka sırtındaki ve hamstring kasında görülür.

Burkulmalar ve suşlar için başlangıç ​​tedavisi, istirahat, buz, sıkıştırma ve yükseltmeyi içerir. Hafif burkulmalar ve suşlar evde başarıyla tedavi edilebilir. Ağır burkulmalar ve suşlar, bazen yırtılmış bağların, kasların veya tendonların onarımı için ameliyat yapılmasını gerektirir.

İşaret ve semptomlar yaralanmanın ciddiyetine göre değişir.

Hafif burkulmalar ve suşlar evde tedavi edilebilir. Fakat eğer bir doktor görmelisin

Bir bağırsak şiddetle baskı uygularken bir bağın aşırı yayılması veya kopması durumunda bir burkulma meydana gelir. Burkulma sıklıkla aşağıdaki durumlarda meydana gelir

Burklar

Suşlar

İki tür suş bulunur: akut ve kronik. Akut bir gerginlik, olağandışı veya aniden uzadığı zaman bir kas gerginleştiğinde veya çekildiğinde, hatta gözyaşı döktüğünde ortaya çıkar. Akut suşlar sıklıkla aşağıdaki şekillerde oluşur:

Kronik bir gerginlik, bir kasın uzun süreli, tekrarlayan hareketinden kaynaklanır. Bu işte veya spor sırasında, örneğin

Ne zaman bir doktor görmelisin

Burkulmalara ve suşlara katkıda bulunan faktörler arasında aşağıdakiler bulunur:

Burklar

Başlangıçta doktorunuza danışabilirsiniz, ancak size spor tıbbı veya ortopedik cerrahide uzmanlaşmış bir doktora danışabilir.

Suşlar

Şunları içeren bir liste yazmak isteyebilirsiniz:

Ne yapabilirsin

Doktorunuz aşağıdaki sorulardan bazılarını isteyebilir

Doktorunuzdan ne bekleyebilirsiniz

Fiziksel muayene sırasında, doktorunuz etkilenen bacağınızda şişlik ve hassasiyet noktaları olup olmadığını kontrol edecektir. Ağrınızın yeri ve yoğunluğu hasarın kapsamını ve doğasını belirlemenize yardımcı olabilir. Doktorunuz bağlarınızı ve ekstremitelerini hangi ligament, tendon veya kasın hasar gördüğünü tam olarak belirlemek için çeşitli pozisyonlara da taşıyabilir.

X-ışınları, sorunun kaynağı olarak bir kırık veya diğer kemik hasarını ekarte etmeye yardımcı olabilir. Yaralanma miktarını teşhis etmek için manyetik rezonans görüntüleme (MRI) da kullanılabilir.

Burkulmalar ve suşların tedavisi, ilgili eklem ve hasarın ciddiyetine bağlıdır.

Hafif burkulmalar ve suşlar için, doktorunuz temel kendi kendine bakım önlemlerini ve ibuprofen (Advil, Motrin IB, diğerleri) veya asetaminofen (Tylenol, diğerleri) gibi bir tezgah üstü ağrı kesici tavsiye eder.

Hafif ya da orta derecede burkulma ya da zorlanma durumunda, şişmeyi en aza indirgemek için bölgeye mümkün olduğunca çabuk buz uygulamalısınız. Şiddetli burkulma veya zorlanma durumunda, doktorunuz bölgeyi bir parantez veya atel ile hareketsiz kılabilir.

Bazı durumlarda, örneğin yırtık bir bağ veya rüptüre kas durumunda, cerrahi düşünülmelidir.

Bir burkulma ya da gerginlik için hemen öz bakım için R.I.C.E.’yi deneyin. Yaklaşma – dinlenme, buz, sıkıştırma, yükselme. Çoğu durumda, küçük bir gerginlik veya burkmanın ötesinde, doktorunuz ve fizyoterapistinizden bu süreçte size yardım etmenizi istersiniz

İbuprofen (Advil, Motrin IB, diğerleri) ve asetaminofen (Tylenol, diğerleri) gibi tezgah üstü ağrı kesici ilaçlar da yararlı olabilir.

İlk iki günden sonra yaralı bölgeyi hafifçe kullanmaya başlayın. Eklemin kilosunu veya ağrısız hareket etme yeteneğini destekleme kabiliyetinde kademeli ve aşamalı bir ilerleme görmelisin. Hafif ve orta derecedeki burkulma genellikle üç ila altı hafta içinde düzelir. Fiziksel bir terapist, sakatlanan eklem veya ekstremitenin sağlamlığını ve gücünü azami düzeye çıkarmanıza yardımcı olabilir.

İlaçlar

Genel bir fiziksel kondisyon programının bir parçası olarak, sporunuz, fitness veya çalışma faaliyetiniz için düzenli germe ve güçlendirme egzersizleri, burkulma ve su baskını riskinizi en aza indirmeye yardımcı olabilir. Spordan oynamak için şekildeki olmaya çalışın; şekillenmek için sporunuzu oynamayın. Fiziksel olarak zorlu bir mesleğe sahipseniz düzenli şartlandırma yaralanmaları önlemeye yardımcı olabilir.

Terapi

Yaralanan eklem çevresindeki kasları güçlendirmek ve durumunu iyileştirmek için eklemlerinizi uzun vadede koruyabilirsiniz. Kendinize verebileceğiniz en iyi parantez kendi “kas paranteziniz” dir. Uygun şartlandırma ve stabilite egzersizleri hakkında doktorunuza danışın. Ayrıca, destek ve koruma sağlayan ayakkabı kullanın.

Ameliyat

Doktorunu ziyaret et