Burkulmalar ve suşlar

Burkulmalar ve suşlar, benzer belirtileri ve belirtileri paylaşan, ancak vücudunuzun farklı kısımlarını içeren yaygın yaralanmalardır.

Bir burkulma, bağların gerginleştirilmesi ya da yırtılması – iki kemiğini eklemlerinizde birbirine bağlayan fibröz dokunun zorlu bantlarıdır. Burkulmada en sık görülen yer ayak bileğidir.

Bir gerginlik, kas veya tendonun gerilmesi veya yırtılmasıdır. Bir tendon kasları kemiklere bağlayan lifli bir doku kablosudur. Suşlar genellikle kalçanın arka sırtındaki ve hamstring kasında görülür.

Burkulmalar ve suşlar için başlangıç ​​tedavisi, istirahat, buz, sıkıştırma ve yükseltmeyi içerir. Hafif burkulmalar ve suşlar evde başarıyla tedavi edilebilir. Ağır burkulmalar ve suşlar, bazen yırtılmış bağların, kasların veya tendonların onarımı için ameliyat yapılmasını gerektirir.

Çoğu ayak bileği burkulması, ayak bileğinin dışındaki üç bağa yaralanmalara neden olur. Ligamentler, eklemleri stabilize eden ve aşırı hareketi önleyen sağlam bantlar dokularıdır. Bileğinizi garip bir şekilde sararsanız, bükersiniz veya döndürdüğünüzde bir ayak bileği burkulması oluşur. Bu, ayak bileği kemiklerinizi bir arada tutmaya yardımcı olan bağları gerginleştirebilir veya yırtabilir.