Burkulma tedavileri ve uyuşturucular

Diş çekilmiş ayak bileği tedavisi, yaralanmanın ciddiyetine bağlıdır. Birçok kişi yaralanmalarını evde tedavi etmek zorunda kalırlar.

Çoğu durumda, ibuprofen (Advil, Motrin IB, diğerleri), naproksen (Aleve, diğerleri) veya asetaminofen (Tylenol, diğerleri) gibi tezgah üstü ağrı kesiciler, burkulan bir ayak bileği ağrısını idare etmek için yeterlidir.

Ayak bileği burkuyla yürümek ağrılı olabileceği için acı azalana kadar koltuk değnekleri kullanmanız gerekebilir. Doktorunuz, splint gibi çıkartılabilir plastik bir cihaz kullanmanızı tavsiye edebilir.

Şişme düştükten sonra, bir fizyoterapist ayak bileğin hareket alanı, kuvveti, esnekliği ve dengesini sağlamak için egzersizlerle yardımcı olabilir.

İlaçlar

Cihazlar

Denge ve stabilite eğitimi, eklemi desteklemek için birlikte çalışmak için ayak bileği kaslarını yeniden eğitmek için özellikle önemlidir. Bu egzersizler, bir bacak üzerinde durmak gibi çeşitli denge derecelerinde meydan okumaları gerektirebilir.

Egzersiz yaparken veya bir spor dalına katıldığınızda ayak bileğinizi burkulursanız, aktivitenizi ne zaman başlayabileceğinizi doktorunuzla konuşun. Yaralanmaya karşı korumak için ayak bileği parantezi takmanız ya da ayak bileğinizi sarmanız gerekebilir.

Terapi

Eğer ayak bileği ekleminiz dengesiz ise, doktorunuz değerlendirme için bir kas-iskelet uzmanına başvurabilir. Derinizi düzgün şekilde iyileştirebilmeniz için ekleminizi hareketsiz kılmak için bir dökme veya yürüyen çizme gerekebilir. Nadiren şiddetli ligaman yırtıkları, özellikle elit atletlerde, doktorunuz hasarı onarmak için ameliyat önerebilir.

Cerrahi ve diğer işlemler