Boğaz kanseri testleri ve teşhis

Boğaz kanserini teşhis etmek için doktorunuz öneride bulunabilir

Boğazınıza daha yakından bakmak için bir kapsam kullanın. Doktorunuz, endoskopi adı verilen bir prosedür sırasında boğazınıza yakından bakmak için özel aydınlatmalı bir alanı (endoskop) kullanabilir. Endoskopun ucundaki küçük bir kamera görüntüleri doktorunuzun boğazındaki anormallik izlerini takip eden bir video ekranına iletir.

Ses kutunuza bir başka kapsam tipi (larengoskobu) eklenebilir. Doktorunuzun ses tellerini incelemesine yardımcı olmak için bir büyütme merceği kullanır. Bu prosedüre larengoskopi denir.

Evrelendirme

Boğaz kanseri teşhisi konduktan sonra, bir sonraki adım kanserin kapsamını veya evresini belirlemektir. Sahnenin bilinmesi tedavi seçeneklerini belirlemeye yardımcı olur.

Boğaz kanseri evresi, I ila IV arasındaki Roma rakamlarıyla karakterizedir. Boğaz kanserinin her alt kategorisinin her bir aşamada kendi kriterleri vardır. Genel olarak, I. evre boğaz kanseri, boğazın bir bölgesine sınırlı olan daha küçük bir tümörü işaret eder. Daha sonraki evreler, IV evresinin en gelişmiş olması ile daha ileri kanseri işaret eder.