Belirtiler ve nedenler – uçak kulağı

Belirtiler

Sebepler

Orta kulak

Orta kulak

Uçak kulağı bir veya her iki kulakta da görülebilir. Uçak kulak bulguları ve belirtileri şunları içerebilir:

Uçak kulağı şiddetli veya birkaç saatten fazla sürüyorsa,

Genellikle uçak kulağını tedavi etmek için kendi başınıza şeyler yapabilirsiniz. Rahatsızlıktan, dolgunluk veya kısık duyma birkaç saatten fazla sürerse veya herhangi bir ciddi bulgu veya belirtiyle karşılaşırsanız, doktorunuzu arayın.

Orta kulak üç küçük kemik içerir – çekiç, örs ve üzüm. Orta kulak, kulak zarıyla dış kulağınızdan ayrılır ve östaki tüpü olarak adlandırılan dar bir geçitten burnunuzun ve boğazın arka tarafına bağlanır. Koklea, salyangoz şeklindeki bir yapı, iç kulağınızın bir parçasıdır.

Uçak kulağı, orta kulaktaki hava basıncında bir dengesizlik ve çevredeki hava basıncı kulak zarının (timpanik membran) titremesini önler. Hava basıncı regülasyonu östaki tüpü adı verilen dar bir pasajın işidir. Bir uç orta kulağa bağlıdır. Diğer ucun burun boşluğunun arkası ve boğazın üst kısmı (nazofarinks) buluştuğu küçük bir açıklık vardır.

Bir uçak tırmanıyor veya iniyorsa, ortamdaki hava basıncı değişir ve östaki borusu çoğu zaman yeterince hızlı tepki vermez. Yutkunma veya esneme, östaki tüpünü açan kasları harekete geçirir ve orta kulağın hava kaynağını doldurmasına izin verir ve çoğunlukla uçak kulak semptomlarını ortadan kaldırır.

Kulak barotravmasına da neden olabilir:

Uzun bir binada asansöre binerken veya dağlarda sürerken minör bir barotravma vakası yaşayabilirsiniz.

Östaki tüpünü bloke eden veya işlevini sınırlayan herhangi bir rahatsızlık, uçak kulağı riskini artırabilir. Ortak risk faktörleri şunları içerir:

Sık veya ağır uçak kulağı, iç kulak veya östaki tüpünün dokularına zarar verebilir ve bu da sorunu tekrar yaşama şansınızı artırabilir.

Uçak kulağı genellikle ciddi değildir ve öz bakıma cevap verir. Durum ciddi veya uzamışsa veya orta veya iç kulak yapılarında hasar varsa uzun süreli komplikasyonlar ortaya çıkabilir.

Risk faktörleri

Komplikasyonlar

Nadir görülen komplikasyonlar arasında şunlar olabilir: