Belirtiler ve nedenler

Bir hemanjiyom doğumda mevcut olabilir, ancak daha sıklıkla hayatın ilk birkaç ayı boyunca görülür. Vücudun herhangi bir yerinde, çoğunlukla yüzde, kafa derisi, göğüs veya sırtta yassı kırmızı bir işaret olarak başlar. Genellikle bir çocuğun tek bir izi vardır. Bazı çocuklar, özellikle birden fazla doğumun parçasıysa, birden fazla olabilir.

Çocuğunuzun ilk yılı boyunca kırmızı işaret hızla büyür ve deriden çıkıntı yapan süngerimsi bir kütle olur. Daha sonra hemanjiom bir dinlenme evresine girer ve sonunda yavaş yavaş kaybolmaya başlar.

Tüm hemanjiyomların yaklaşık yarısı 5 yaşına kadar iyileşir ve neredeyse tüm hemanjiyomlar 10 yaşına kadar giderilir. Ancak, doğum lekesinin rengi de silinirse de, cildin veya kalıcı ekstra cildin soluk ama kalıcı renk değişikliği kalabilir.

Çocuğunuzun doktoru, rutin muayeneler sırasında hemanjiomu izleyecektir. Hemanjiyom kanarsa, ağrıyorsa veya enfekte görünüyorsa çocuğunuzun doktoruyla temasa geçin.

Durum, çocuğunuzun görme, nefes alma, işitme veya yoketmeye müdahale ediyorsa tıbbi bakım isteyiniz.

Belirtiler

Bir hemanjiyom, anormal derecede yoğun ekstra kan damarı grubundan oluşur. Bir kalıtsal bileşen olmasına rağmen, kan damarlarının bir araya toplanmasına neden olan şey net değildir.

Sebepler

Hemanjiyomlar daha sık ortaya çıkar

Bazen bir hemanjiom bozulabilir ve boğaz ortaya çıkabilir. Bu, ağrı, kanama, yara izi veya enfeksiyona neden olabilir. Hemanjiyomun bulunduğu yere bağlı olarak, çocuğunuzun görme, nefes alma, işitme veya eliminasyonuna müdahale edebilir, ancak nadirdir.

Doktorunu ziyaret et

Risk faktörleri

Komplikasyonlar