Astımlı seyahat

Astıma sahip olmak, seyahat etmenizi ve tatillerinizin keyfini çıkarmanızı engellememelidir.

Önceden planlamak, astımınızdaki potansiyel herhangi bir sorunla başa çıkma ve kendinizi iyi hissetmenin anahtarıdır.

Sağlık uzmanları, seyahatinizden dört ila altı hafta önce bir gezi hazırlamanızı önerir.

Her zamanki gibi ilaçlarınızı, reçetelerinizin bir kopyası, astım seyahat planınızı, seyahat sigortası belgelerinizin bir kopyasını ve Avrupa’da seyahat ediyorsanız, size düşük maliyetli ve bazen de ücretsiz olan Avrupa Sağlık Sigortası Kartınızı (EHIC) alınız tıbbi tedavi.

Astımlı seyahat edersem ne gerekir?

Hazırlığınızın bir parçası olarak düşünmeniz gereken şeyler şunları içerir:

Kişisel astım eylem planınızı gözden geçirmek ve güncel olduğundan emin olmak için seyahat etmeden önce doktorunuza veya astım hemşiresine bakın.

Kişisel bir eylem planınız yoksa, şimdi onu almak için vakit geldi. Kötüleşen astımı tanımanıza ve tedavinizin iyi kalmasına izin verecektir.

Hedefte gerekirse tıbbi yardım (yerel ambulans veya doktor gibi) nasıl alabileceğinizi öğrenin. Daha fazla bilgi için Yurt dışında sağlık bakımı bölümüne bakın.

Kaybolma veya çalınma durumunda yedek inhaler atın. Bunlar genellikle el bagajınızda taşınabilir.

Seyahatiniz boyunca artı birkaç ekstra gün sürecek kadar ilaç getirin.

Astım sağlık kontrolü

Seyahatiniz sırasında tıbbi yardıma ihtiyaç duymanız halinde veya ilaçlarınız kaybolması ihtimaline karşı, genel ilaç isimleri de dahil olmak üzere düzenli reçetelerden birisini alın.

Bilgi için Astım UK’nin astımlı seyahatini okuyun.

Eğer tüy yastıklarına maruz kaldıysanız, astınızı kötüleştirecek olursanız, tüysüz kendi alternatifinizi getirebilir veya otelinizden sentetik dolguya sahip bir yastık isteyebilirsiniz.

Tütün dumanına duyarsanız, sigara içme kuralları ülkeden ülkeye değiştiği için, konaklama masanıza bir sigara içilmeyen oda ayırmanız gerekip gerekmediğini sorun.

Astım sağlık kontrolü, astım tetikleyicileri, hava seyahati, seyahat aşılaması, seyahat sigortası

Tüplü dalış gibi bazı tatil etkinlikleri, astımı olan insanlar için tehlikeli olabilir ve özel hususlar uygulanabilir.

Astım tetikleyicileri

Alerjenlere maruz kalma ve uçaklar ve gemiler gibi sınırlı alanlardaki viral enfeksiyonlar, durumunuzu daha da kötüleştirebileceğinden, astımın tamamen kontrol altında olduğundan emin olun.

Her zaman nefes darbeniz varsa, dinlenme durumunda bile, yüksek irtifadaki oksijen seviyesinin düşmesi nedeniyle uçmadan önce özel bir değerlendirmeye ihtiyacınız olabilir.

Bagajınızın kaybolması veya bagaj muhafazasında ilaçlarınızın hasar görmesi durumunda tüm astım ilaçlarınızı el bagajı olarak taşıyın.

Mevcut güvenlik kısıtlamaları çerçevesinde, 100 ml’yi aşan sıvı, jel veya kremli elinizdeki kutuları elinizin altında taşıyamazsınız.

Gemide 100 ml’den fazla önemli ilaçlar taşıyabilirsiniz, ancak havayolundan ve havalimanından önceden onay alınması ve doktorunuzdan bir mektup veya bir reçete gerekecektir.

Teknede alınan tüm astım ilaçları, orijinal ambalajında, reçeteyle etiketlenmeli ve eczanın açıkça görülebilen iletişim bilgileri olmalıdır.

Daha fazla bilgi için British Akciğer Vakfı’nın akciğer rahatsızlığı olan hava yolculuğuyla ilgili tavsiyelerini okuyun.

Astımlı hava yolculuğu

Doktorunuz veya hemşiresiniz, seyahat ettiğiniz ülke için hangi aşıları ve önlemleri almanız gerektiğini söyleyebilir.

Onların olmaması için diğer sağlık nedenleri olmadıkça, varış noktanız için önerilen her zamanki seyahat yapmaya müsabakalarına sahip olabilirsiniz.

Herhangi bir aşı yaptırmadan önce yüksek doz oral steroid kullanmış iseniz doktorunuza veya hemşiresine başvurun.

Astım ve tedavisi genellikle sıtma tabletlerine müdahale etmez.

Seyahat sigortasını çıkarın ve astımınızı kapsamasını kontrol edin. Birçok sigorta şirketi seyahat etmeden önce doktorunuzdan izin almanızı ister.

En iyi anlaşma için alışveriş yapın. Seyahat sigortası teklifleri yaşınıza, ilaçlara ve varış noktanıza bağlı olarak değişir.

Bir EHIC tedavinizin tüm masraflarını karşılayamayacağı için seyahat sigortasını da çıkarın. Bir EHIC, İngiltere’ye geri uçma masrafını karşılamamaktadır.

Astım varsa seyahat sigortası bulmakla ilgili daha fazla bilgi için Asthma UK web sitesine bakın.

Seyahat aşılanması ve astım

Seyahat sigortası ve astım

Yurt dışına seyahat edenler için tavsiyeler. Sıtma, seyahat aşıları, EHIC, seyahat sigortası, DVT ve jet lag hakkında bilgi edinin

Astım teşhisi, tedavisi ve yaşaması ile astım atağı sırasında yapılması gerekenler hakkında bilgi

Seyahat sağlık

Astımlı yaşamak