Akciğer rehberindeki skuamöz hücreli karsinom – nedenler, semptomlar ve tedavi seçenekleri

Bu ne?

Akciğerin skuamöz hücreli karsinoması, akciğer kanserinin bir türüdür. Anormal akciğer hücreleri kontrolden çıktığında çoğalır ve tümör oluşturur. Sonuç olarak, tümör hücreleri vücudun diğer kısımlarına yayılabilir (metastaz yapabilir); Akciğerlerin etrafındaki lenf düğümleri; karaciğer; kemikler; Adrenal bezler; beyin.

Belirtiler

Erken, skuamöz hücreli akciğer kanseri semptomları olmayabilir. Belirtiler ortaya çıkarsa aşağıdakileri içerebilirler; Gitmeyen bir öksürük; Kan veya mukus öksürmek; Nefes darlığı veya sorun nefes alma; Hışıltı; Yorgunluk; Yutma sırasında rahatsızlık; göğüs ağrısı; ateş; ses kısıklığı; Açıklanamayan kilo kaybı; iştahsızlık; Kanda yüksek düzeyde kalsiyum.

Teşhis

Doktorunuz akciğer kanserinden şüphelendiniz

Ne kadar sürer?

Skuamöz hücreli akciğer kanseri, tedavi edilinceye kadar büyümeye devam edecektir. Herhangi bir kanserde olduğu gibi, tedaviden sonra iyileşmiş gibi görünse bile, bu akciğer kanseri geri dönebilir.

Bu sağlık durumunu nasıl önleyebilirim?

Skuamöz hücreli akciğer kanseri riskinizi azaltmak için

Bu sağlık durumu nasıl tedavi edilir?

Tedavi, kanserin evresine, hastanın durumuna, akciğer fonksiyonuna ve diğer faktörlere bağlıdır. (Bazı hastalarda amfizem veya KOAH-tıkanıklık pulmoner hastalığı gibi diğer akciğer rahatsızlıkları olabilir.) Eğer kanser yayılmazsa cerrahi genellikle tedavi seçeneğidir. Üç çeşit ameliyat var

Ne zaman doktora gitmelisin

Skuamöz hücreli akciğer kanseri semptomlarınız varsa, en kısa sürede doktorunuza danışın.

Prognoz

Skuamöz hücreli akciğer kanseri genellikle hastalık yayıldıktan sonra teşhis edilir. Skuamöz hücreli akciğer kanseri için genel prognoz zayıftır; Hastaların sadece% 16’sı beş yıl veya daha fazla hayatta kalmaktadır. Hastalık erken tespit edilip tedavi edilirse hayatta kalma oranı daha yüksektir.